Bariera IR - problemy z trywialnym uk?adem.

Słuchajcie, zaraz mnie coś trafi i potrzebuję świeżego spojrzenia na sprawę. Muszę wykonać prostą barierę IR o szerokości mniej więcej 3m. Niby żaden problem, postanowiłem to też zrobić najprościej jak się da: generator 36kHz na NE555, dioda IR TSAL 6400 i odbiornik IR TSOP 2236. Do testów odbiornik wyposażyłem w LED na wyjściu, postawiłem w kącie warsztatu i zacząłem do niego strzelać najpierw z pilota TV. Odbiór rewelacja z przeciwległego końca warsztatu nawet, zresztą w zasadzie mogłem pilota zwrócić w dowolną stronę, nawet w przeciwną do odbiornika, naciśnięcie czegoś powodowało zapalenie się LEDa przy odbiorniku. Mój nadajnik zaś - tragedia. W miarę stabilny odbiór jest przy odległości nieprzekraczającej metra, na dwa metry, jak się bardzo dokładnie wyceluje, od biedy czasem złapie. I teraz pytanie: co może być nie tak?

- optycznie powinno być ok, użyta dioda IR nadaje 940nm, odbiornik odbiera tą długość fali.

- częstotliwość 36kHz nadajnika ustawiłem na oscyloskopie z pomiarem, nie ma częstościomierza, ale wydaje mi się, że dokładność pomiarowa Rigola jest tu wystarczająca?

- moc dostarczona do diody nadawczej: oscyloskop dołączony wprost do opornika ograniczającego prąd leda wyświetlił ładny prostokąt o amplitudzie odpowiadającej prądowi 100mA, więcej nie puszczę, bo LED nie da rady, poza tym to chyba nie ma sensu. Jakby miało działać, to by działało.

- i ostatnie, co mi przychodzi do głowy: led nadawczy jest zasilany niemodulowaną falą prostokątną. Zauważyłem w czasie prób, że jeśli nośną zmoduluję, choćby machając dłonią z rozsuniętymi palcami przed ledem, odbiornik wykrywa dużo skuteczniej. Może to tak powinno być? Może one są tak robione, że mają wykrywać nie tylko 36kHz, ale jeszcze zmodulowane? Ktoś coś wie, podpowie?

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

Sprawdz na oscyloskopie jak wyglada sygnal na diodzie nadawczej i powinienies zatrybic co jest nie tak.

Reply to
Zenek Kapelinder

Jarek P. pisze:

Może prąd za mały?

Reply to
AlexY

I to jest dobry trop.

formatting link
Na 5 stronie tej dokumentacji jest napisane, że sygnał ciągły będzie tłumiony i należy stosować się do warunków z tabeli poniżej.

Reply to
BK

jakieś 10 lat temu walczyłem z tym samym. Niestety, nie doczytałem tego i jakoś nie za bardzo mi wyszło jak pamiętam...

Reply to
sundayman

Na pewno jesz sparowany nadajnik i odbiornik (sa na tą samą f i długość fali ir)? Mam zrobiony taki nadajnik i odbiornik ale na

56kHz. Zasięg jaki uzyskałem to ok 20m w lini pristej. Z tego co pamiętam aby była duża skuteczność takiej pary nadajnik-odbiornik dioda nadawcza powinna być zasilana prostokątem o wypełnieniu 80/100 (80% to czas cyklu ON),przy czym czas nadawania nie dłuższy niż 1-2ms. U mnie wyslanie logicznej 1 to 180us nadawania a 0 to 630us. Bit start to 1.8ms.
Reply to
Marek

W dniu sobota, 16 kwietnia 2016 23:55:47 UTC+2 użytkownik Zenek Kapelinder napisał:

@Zenek, AlexY - ale z czytania tekstu ze zrozumieniem, to dwója dziś będzie, pisałem i o prądzie i o tym, jak wygląda jego przebieg :)

@BK - no i to by zapewne było to, dzięki za naprowadzenie. Datasheeta przeglądałem, ale skupiając się na parametrach raczej, to musiałem przeoczyć. Nic, parę NE555 jeszcze mam, pobawię się. No, chyba, że pójdę za obecną modą i od razu generator na attiny zrobię. Albo może raspberry? ;)

Reply to
Jarek P.

W dniu 16.04.2016 o 22:33, Jarek P. pisze:

ten układ (wiem, zamawianie w chinach jest passe, więc może sobie skopiujesz, albo chociaż wykorzystasz pomysł)

formatting link

wykrywa przeszkodę z paru cm. Wylutowanie jednej diody, przylutowanie jej na kabelku i zwrócenie gówką w stronę drugiej daje następujące rezultaty. pi razy oko do 1 metra przeszkoda jest widziana stale. no bo jedna dioda "widzi" drugą. przecięcie wiązkie daje efekt - brak przeszkody - logiczne!. Ale odsunięcie diód na 2 metry - za daleko - nie działa. I teraz zaczną się czary. jeśli pilota z TV skierujemy na diodę odbiorczą i wciśniemy przycisk (na pilocie) to układ "widzi" przeszkodę. precyzując: nadajnik w piloce tv jest o wiele, skuteczniejszy niż dioda nadawcza zamontowana na płytce. tak więc najtaniej zrobisz to na A - pilocie, B odbiorniku z ebaya albo z TV. były też gotowe układy zdalnego sterowania IR - może tam znajdziesz inspiracje. A może laserek za 3 zł i fototranzystor? Będzie zajebiście wyglądało. ( połowa mocy laserka wystarczy, a napewno nie wypalisz oczu nikomu) ToMasz

ps ja miałem taką barierę zrobioną z laserka, "świstaka" i lusterka wielkości paznokcia.

Reply to
ToMasz

Dnia Sat, 16 Apr 2016 13:33:29 -0700 (PDT), Jarek P. napisał(a):

E, nie...

IMO albo masz odbiornik nie na 36k albo źle ustawiłeś częstotliwość nadajnika. Porównaj sobie z tym pilotem który ci działał.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu niedziela, 17 kwietnia 2016 09:38:29 UTC+2 użytkownik ToMasz napisał:

W chinach trochę kupuję, ale tu średnio mi się uśmiecha czekać dwa miesiące. Pomysł może i ciekawy, ale ponieważ resztę elektroniki mam już gotową i przygotowaną na te gotowe odbiorniki, trochę nie chce mi się tego teraz przerabiać. Jeśli odbiornik jest w stanie odebrać z odpowiednią czułością sygnał z pilota TV, to ja mu ten sygnał dostarczę, choćbym miał tego pilota tam trytytką przymocować jako nadajnik, z klawiszem zablokowanym w pozycji w ciśniętej przy pomocy gumy do żucia! :)

A może laserek za 3 zł i

Będzie. Ale kalibrowanie optyki będzie horrorem. Zwłaszcza, że jedna strona bariery będzie mocowana do elementu nośnego bramy rolowanej i może nie być aż tak stabilny, jak by się mogło wydawać.

Reply to
Jarek P.

W dniu niedziela, 17 kwietnia 2016 10:28:54 UTC+2 użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

no właśnie, z tego, na co BK zwrócił uwagę wynika, że jednak tak.

Odbiornik jest "36", f nadajnika mierzę na oscyloskopie, wszystko się zgadza. Spróbuję dzisiaj wieczorem z tą modulacją, bo zwłaszcza wobec tego, że przy modulowaniu "ręcznym" było wyraźnie lepiej, wydaje mi się, że to będzie to.

Reply to
Jarek P.

Te tanie zabakowe laserki mają nakladki wyświetlające różne kształty. Miałem w ręce taką która była idealnym kółkiem, na metrze odleglości dawał 20cm średnicy. Zrobiłe z tego barierę i działała bez problemu, ustawiona na oko.

Problemem tych laserów jest zużywanie się. Po kilku tygodniach pracy intensywnośc wyraźnie spadła i koncept wylądował w koszu.

Reply to
Sebastian Biały

Dnia Sun, 17 Apr 2016 01:37:58 -0700 (PDT), Jarek P. napisał(a):

Jesli tak, to ciekawe dlaczego.

No wiem że mierzysz. Ale ja bym jeszcze *porównał*.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu niedziela, 17 kwietnia 2016 10:40:25 UTC+2 użytkownik Sebastian Biały napisał:

Więc odpada, u mnie to ma działać 24/7

Reply to
Jarek P.

W dniu niedziela, 17 kwietnia 2016 10:43:56 UTC+2 użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

Jakieś filtry wewnątrz odbiornika? Cholera wie, jak toto jest zrobione, ale może być całkiem zaawansowane.

ok, zaraz porównam.

Reply to
Jarek P.

Dnia Sun, 17 Apr 2016 01:37:58 -0700 (PDT), Jarek P. napisał(a):

Albo jedna czy dwie soczewki. Bo moze sie okazac, ze za czuly jest i zadna bariera z tego nie wychodzi :-)

Jeszcze mozna rozwinac skrzydla, wysylac pseudolosowa sekwencje i sprawdzic czy takowa sie odbiera :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 17 Apr 2016 01:47:16 -0700 (PDT), Jarek P. napisał(a):

Poczytałem i rzeczywiście, są wymagania na długość i przerwę impulsów. Ale czy i jak to zrealizowano nie wynika z podanego schematu.

Reply to
Jacek Maciejewski

Ja ze zrozumieniem? Jak ty bys mial szczatkowy rozum to byz zauwazyl ze na jednym 555 tego sie zrobic nie da. Ale uwazasz sie za madrzejszego, to sie uwazaj. Nie moj problem ze chcesz byc glupi i z dobrych rad nie korzystasz.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu sobota, 16 kwietnia 2016 22:33:31 UTC+2 użytkownik Jarek P. napisał:

Panowie, nie wytrzymałem i sprawę przebadałem od razu, w ramach schodzenia z oczu małżonce ogarniętej przygotowaniami do niedzielnego obiadu :)

Sprawa jest prosta: drugi NE555 produkujący przebieg z wypełnieniem 25% i około 7-10Hz częstotliwości. I jst żyleta, taka żyleta, że aż muszę prąd diody zmniejszyć, bo nawet odbicia od ścian odbiera :)

@J.F. - no nie, soczewek ani losowych sekwencji nie będę dokładał, nie robię zabezpieczeń dla banku "jak w filmie" (wtedy trzebaby czerwone lasery, bez dwóch zdań), tylko urządzenie wspomagające pozycjonowanie auta w garażu. Duży samochód, ciasny garaż i wąski margines błędu, do ustawienia samochodu tak, by i wrota się zamknęły i bagażnik (kombi) otworzył bez ryzyka walnięcia w coś. Kiedyś takie rzeczy się załatwiało piłeczką pingpongową zwisającą z sufitu, no ale to było kiedyś. Poza tym ja do garażu zwykle tyłem wjeżdżam. Tak, wiem, że na elegancko powinienem to zrobić mierząc ultradźwiękami odległość do samochodu, ale za samochodem mam regał z garażowym pierdolnikiem, ciężko by tam było coś zainstalować. Dało by się, oczywiście, ale barierę mi o wiele prościej zaimplementować. Nadajnik, dwa odbiorniki do wykrywania "za blisko" i "za daleko", zabawkowy sygnalizator "uliczny" na ścianie wyposażony w prostą logikę i problem z głowy.

Reply to
Jarek P.

W dniu niedziela, 17 kwietnia 2016 11:26:43 UTC+2 użytkownik Zenek Kapelinder napisał:

Aha, znaczy z twej wypowiedzi wynikała istota problemu i nie była ona jak mi się wydawało, podpowiedzią napisaną po przeczytaniu jednego zdania opisu problemu, tylko kompendium wiedzy w temacie? Z sugestii obejrzenia prądu diody na oscyloskopie miałem wywnioskować całą resztę, jak ten prąd powinien wyglądać, że to powinny być paczki impulsów, że te paczki powinny mieć odpowiednie zależności czasowe? Kurcze, w takim razie chyba faktycznie ograniczony jestem, bo nic z tego nie zauważyłem. Na przyszłość musisz bardziej łopatologicznie, jak rozmawiasz z osobami o tyle bardziej ograniczonymi od ciebie. Kultura wypowiedzi rzecz jasna bez zarzutu, tak trzymać.

Reply to
Jarek P.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.