Od czego zacząć?

Witam,

Mam pewne doświadczenie (amatroskie :-)) z elektroniką analogową i trochę cyfrową. Trochę programuję, kiedyś pisałem w asm x86. Chciałbym się pobawić elektroniką mikroprocesorową, głównie na użytek pomiarów fizykochemicznych (pomiary, dorabianie interfejsów do istniejących przyrządów, sterowanie aparaturą, konwersja RS232/IEEE488) i t.p. Kiedyś zrobiłem prostą kartę z przetwornikiem D/A na karcie ISA, ale teraz to przeżytek i chciałbym ją przerobić na sterowaną np. USB. Prawdopodobnie wartałoby zacząć od jakiegoś zestawu uruchomieniowego, prawda? Jaką "rodzinę" polecalibyście? Atmel? Texas Instruments? Poradźcie mi, proszę, od czego zacząć, a odwdzięczę się Wam wieloma pytaniami ;-)

Pozdrawiam,

W.P.

Reply to
Witold Piskorz
Loading thread data ...

Atmel.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Dzięki za informację. Czy faktycznie najlepiej zacząć od zestawu uruchomieniowego? Czy jest na rynku jakiś niedrogi, godny polecenia?

Pozdrawiam serdecznie,

W.

Reply to
Witold Piskorz

formatting link
formatting link

Reply to
Robaczek

W czym programujesz w C \ C++? Jesli tak to polecam procesory ARM (np atmel,philips), jesli nie to AVRy

Pozdr. jfk

Reply to
jfk

jeśli mikrokontrolery to PICe Microchipa. Można złożyć ICD2 debugger/programator i mieć zawsze możliwość programowania prawie 100% ich wyrobów. Są przeróżne procki z USB serii PIC18.

Reply to
szlovak

Jeżeli nie czujesz się pewnie w samodzielnym zaprojektowaniu płytki/układu to pozostaje stosunkowo drogi zestaw uruchomieniowy. Jeżeli jednak masz pewne doświadczenie i zdecydujesz się na samodzielne wykonanie to na początek polecam niedrogi mikrokontroler attiny2313, ma on UART, ADC i jest stosunkowo niewielki. Zestawy uruchomieniowe są "fajne" zazwyczaj zawierają "duże" procki które mają bogatą liczbę peryferii, ale w fazie początkowej gdy zależy nam raczej na poznaniu rdzenia danej rodziny można się trochę pogubić podczas przeglądania dokumentacji.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Jesli myslisz o interfejsach do przyrzadow pomiarowych zastanow sie nad MSC12xx Texasa. Bardzo mily przetwornik AC. Dostepne jako PQFP z rastrem 0.5 mm.

Pozdrawiam, Pawel

Reply to
invalid unparseable

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na listę oraz mailem. Dyskusja nadal otwarta :-)

W.

Reply to
Witold Piskorz

Tue, 29 Nov 2005 12:40:46 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Witold Piskorz snipped-for-privacy@REMOVE-THIS.chemia.uj.edu.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Atmel AVR. Schemat kabla do programowania i program do jego obsługi tutaj:

formatting link

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.