Nauka programowania od czego zacząć?

Witam Mam 8 letnią córkę. Chciałbym ją w jakiś sposób zarazić sztuką programowania. Żeby nie tylko była uczestniczką jakiś gier lecz żeby powoli stawała się ich twórczynią. W jaki sposób proponowalibyście to rozpocząć. Jaki język, jakie książki itd. Na lekcjach informatyki w szkole na pewno się tego nie nauczy.

Może do końca nie jest to zgodne z zakresem tematycznym tego forum ale liczę na życzliwe podpowiedzi.

Pozdrawiam Zbyszek

Reply to
Zbyszek
Loading thread data ...

Użytkownik "Zbyszek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Ja bym proponował jakiś RAD. Łatość tworzenia prostych aplikacji, elementy GUI tworzy się metodą przeciągania ikon. Są z językami Pascal, C, Java, Basic - do wyboru. Ja wybrałbym C lub Jawę. Jest tego trochę np. produkcji Borlanda (teraz Embarcadero) czy Microsoft. Pod Windows, Linuksa lub .net. Są darmowe wersje. pozdrawiam, Andrzej

Reply to
Andrzej

Może to nie będzie zbyt życzliwa odpowiedź, ale 8 lat to nie za wcześnie? Córka ma już zainteresowanie w tym kierunku?

Myślę że na początek sam powinieneś jej pokazać o co chodzi w programowaniu, później jak już załapie to dopiero jakieś książki, kursy. Wydaje mi się że Ty powinieneś być dla niej nauczycielem. Kursy programowania zaczyna się zazwyczaj od wyświetlania napisów. Może jakiś program do blokowego budowania/konstruowania gier. Bo zanim napisze coś prostego w C to z pewnością się znudzi.

Robert

Reply to
Robert

Lepiej nie zaczynać... A jeśli już koniecznie, to zapewnić jej drugi zawód, który będzie mogła wykonywać, jak już się wypali. Programowanie to nie zawód na całe życie.

Jeśli sama nie zechce, to się i tak nie nauczy.

To nie jest forum.

Na grupie dyskusyjnej oczekujesz życzliwości? Świat się kończy ;)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2011-09-16 09:30, Robert pisze:

Zgadzam się z przedmówcą. Uczyłem języków programowania swoich studentów i dla niektórych nawet wtedy było to za wcześnie. :)

Dla nauki dzieci został skonstruowany język LOGO:

formatting link
doświadczeń z tym językiem praktycznie nie mam żadnych. Ostatni interpreter jaki widziałem był jeszcze na komputerek Spectrum. K.

Reply to
John Smith

On 2011-09-16 09:08, Zbyszek wrote: [.....]

Szczerze radzę popytać na pl.comp.programming. Jest tam kilku zawodników którzy nie tylko znają się na "programowaniu" ale również i na dydaktyce. Bo niestety, tzw. "programowanie" wśród elektroników leży i kwiczy - w dużej mierze nie z ich winy. Po prostu wydziały elektroniki na uczelniach wyższych nie przykładają (a przynajmniej za moich czasów nie przykładały) do tego większej uwagi. Co oczywiście nie znaczy, że wśród elektroników nie ma dobrych rzemieślników (programistów). W każdym bądź razie nie zdziwiłbym się gdybyś dostał tutaj odpowiedzi że "świetnie programuje się" w AVR Studio, Rowley CrossWorks tudzież gcc. :-)

Co się tyczy tematu to mój "loose call" to Python -

formatting link

Reply to
JDX

A skąd wiesz że ona jest tym w ogóle zainteresowana? Lubi jeździć rowerkiem? Jeśli lubi to dlaczego nie chcesz jej uczuć konstruowania rowerów? To oczywiście lekka złośliwość z mojej strony, ale z Twojej wypowiedzi nie wynika że dziecko ma ciągoty w tym kierunku :-).

Książki? Przecież ona ma 8 lat :-). Uważasz że są podręczniki programowania dla ośmiolatków?

To akurat prawda ;-)

Reply to
Robert_J

Użytkownik "Zbyszek" napisał w wiadomości grup

Eee tam, obejrzyj telewizje, wyslij do dentysty, ortodonta, kosmetyczki, a w koncu na kurs tanca, a nie przerabiaj dziewczynki na chlopaka :-)

Lego mindstrom, Logo,

formatting link
to nawet niedawno uruchomilem pod jakims emulatorem, ale kiepsko dziala. Moze jest cos lepszego.

J.

Reply to
J.F

Użytkownik "John Smith" snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał w wiadomości news:j4uupd$pss$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

W czasach Commodore był taki okres, że po włączeniu komputer(k)a pierwszą moją czynnością było zastąpienie jego Basica Simon's Basic-em. Ciekawe w jakim wieku ten Simon zaczynał skoro tego Basica napisał o ile dobrze pamiętam w wieku 11 lat. Nie pamiętam już kompletnie jakie były przewagi tego Basica (może etykiety zamiast numerowania linii).

A co do meritum to się zgadzam. Kluczem jest zainteresowanie dziecka, bez zainteresowania nic z tego nie będzie, z zainteresowaniem to wystarczy nie przeszkadzać. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

formatting link

Reply to
KO

Nie krzywdź dziecka.

Reply to
Adam Wysocki

formatting link
moj 10 letni syn daje rade w ta gierke

Reply to
Jerzy Dombczak

W dniu 16.09.2011 09:08, Zbyszek pisze:

Obawiam się, że z tym zarażaniem może być ciężko - albo ktoś przejawia jakieś zainteresowanie i sam zachoruje, albo nie będzie chciał.

Jakby to powiedzieć - jak byłem młodszy to też myślałem, że tworzenie gier to taka fajna zabawa. Potem z różnych stron usłyszałem, że nie dość, że stresujące to jeszcze kiepsko płatne.

A stawać twórczynią gier może się np przez modowanie - programowanie nie jest do tego niezbędne.

Pamiętam, że była taka gra - colobot. Jest też nieśmiertelne logo.

Reply to
Michoo

Język który nie wymaga opanowania dużego materiału na start i jest stworzony do dydaktyki (kolejność bez znaczenia): Pascal, Python, Logo, Scheme (oba są Lispowate), Visual Basic.NET. Broń Boże kobyły typu C, C++, Java, to nie ten etap. I przeglądnij pl.comp.programming, tam są ludzie którzy się na tym znają, szczególnie na dydaktyce. Tu króluje C łupane, to można oglądać dopiero bo nabraniu dobrych nawyków. W tym roku na p.c.p były chyba ze dwa, trzy długaśne flejmy na podobne tematy. Do tego, w ramach rozrywki, poczytaj opinie o elektronikach ...

Reply to
Grzegorz Krukowski

Użytkownik "John Smith" napisał w wiadomości

Ma jedna zalete - mozna przygotowac zrozumiale cwiczenia. Typu np narysuj kwadrat. Bo co zlecisz dla malych dzieci w innych jezykach ? No dobra, proste gry nie sa jakies strasznie skomplikowane.

Dalej jezyk jest nietypowy, wiec nalezy sie z nim pozegnac, ale jednak troche uczy algorytmicznego myslenia.

A potem i tak sie okaze ze w szkole szostki z informatyki dostaje sie za umiejetne sformatowanie tekstu w Wordzie.

J.

Reply to
J.F

W dniu 9/16/2011 09:08, Zbyszek pisze:

Ja tam dla 8 lat poleciłbym "The Incredible Machine" w jakimkolwiek wydaniu.

Programowanie to chyba nie wcześniej niż 12 lat bo skutek może być odwrotny.

Moje córki w pewnym okresie przerysowywały moje schematy w dość fajny sposób :)

Adam

Reply to
Górski Adam

Proponuje zaczac od tego:

formatting link

Reply to
Jacek

Pan Górski Adam napisał:

Albo Phun.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ja moją od ponad roku uczę assemblera :-) nawet skutek jest :-) Nie zacznę uczyć programowania w C do czasu aż nie zrozumie, że zmienna to wpis w rejestrze czy pamięci procesora :-)

Reply to
rennes

Pełna zgoda. Jest dużo rzeczy w życiu , które można robić bez stałego stresu, ciagłej nauki dla nauki i zmieniania dla zmieniania. Okradanie dziecka z dzieciństwa to nie jest to co wywołuje we mnie podziw i uznanie. Tym bardziej ,że tzw. informatyka coraz bardziej służy ogłupianiu i zamordyzmowi niż jakiemukolwiek rozwojowi.

Reply to
zapinio

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.