obnizenie jasnosci swiecenia diody laserowej

Witam - pomocy - jak to najprosciej zrobic ?

Oto¿ - jest sobie luneta laserowa. Calkiem dobrej jakosci, ustawiana krokowo jasnosc swiecenia punktu (6 kroków). No i jest problem - nawet przy ustawieniu minimalnym o zmroku punkt troszke za jasno ¶wieci - daje tak± niemi³± 'po¶wiatê' i to trochê przeszkadza. Widzê, ze wystarczylo by tylko jeszcze troche obni¿yæ jasno¶æ ¶wiecenia...

Lunety raczej nie mo¿na rozebraæ - ma plombê, do tego strach co kolwiek ¶ci±gaæ bo na 100% jest 'zalana' w ¶rodku jakim¶ gazem. Jest chyba jednak metoda: obni¿yæ napiêcie baterii??? Obecnie jest tam p³askie (do¶æ sporej pojemno¶ci) ogniwo 3V. Konstrukcja cepa - wchodzi na ma³y dzyngiel, na ni± przychodzi nakrêtka ze sprê¿yn± i uszczelk±... Teoretycznie konstrukcyjnie do¶æ sporo miejsca jest na wsadzenie czego¶ sprê¿yne mo¿na skróciæ, usczelkê daæ szersz± i tylko nakrêtka nie bêdzie do koñca siê nakrêcaæ...

Hmmm- w papierach nie ma s³owa o mocy diody... Muszê siê 'przygotowaæ' na robienie tego metod± prób i b³êdów (a flinta le¿y na wiosce, wiêc muszê siê wyposa¿yæ w kilka elementów na probe...).

Tytaj pytanie: Czym to najlepiej obnizac ? Diodami? Jakie zabrac ze soba? A moze jest latwiejszy sposób ? Jaka¶ gotowa 'p³ytka' na baterie, albo co¶ w tym stylu?

ps. sprawa gard³owa - to dla ojca dziewczyny :->

--
Dominik Siedlak (bachus)
bachus(@)irc(.)pl
Reply to
DooMiniK
Loading thread data ...

Saturday, August 09, 2003, 5:56:53 PM,Krzysztof Rudnik nastuka³(³a):

KR> Dioda laserowa ma sprzezenie zwrotne z fotodioda, tak by stabilizowac KR> jasnosc - nie znam szczegolow, ale ten efekt laserowy wystepuje KR> w jakis warunkach "granicznych". Chyba lepiej byloby wejsc w tor sprzezenia KR> i tam cos pokombinowac. KR> Ale skoro jest przelacznnik - sprawdzic co on przelacza i tam poszukac KR> rozwiazania problemu. Czytaj posty uwazniej - kolega NIE CHCE rozbierac urzadzenia... Opornik jest sensownym rozwiazaniem.

--
Pozdrrawiam!
£ukasz Bolesta                            duh666@wp.pl
Reply to
=?Windows-1250?B?o3VrYXN6IEJvb

[...]

Wlasnie w tym problem - nie stac mnie na zaryzykowanie znieszczenia lunety/stracenia gwarancji (jakis gaz wpuszczony). Taka luneta z celownikiem laserowym kosztuje 1800zl (a to jeszcze model z nizszej pólki...).

--
Dominik Siedlak (bachus)
bachus(@)irc(.)pl
Reply to
DooMiniK

Jak ma stabilizacje mocy lasera (a do tego sprzezenie zwrotne sluzy) to moze byc przyciezko dobrac ten opornik - jak bedzie maly to stabilizacja skompensuje, jak za duzy - braknie napiecia do zasilania ukladu stabilizacji i laser przestanie swicic. Oczywiscie - mozna poregulowac potencjometrem, ale wystarczy ze zmieni sie temperatura i laser zgasnie/"zajasnieje" GRG

--
Tutaj sygantura Grzegorza Domagaly - jesli chcesz wyslac do niego wiadomosc
pisz pod adres grzegorz.domagata@chello.at i niezapomnij dodac 
"kielbaska dla cerbera" w tresci albo Cerber zezre twoj list...
Reply to
Grzegorz Domagala

To by³ by problem - taki filtr zaciemni ca³y obraz (nie da siê ¶ciemniæ tylko punktu ¶wiec±cego...).

--
Dominik Siedlak (bachus)
bachus(@)irc(.)pl
Reply to
DooMiniK

Mam jeszcze pytanie uzupelniajace - czy ten laser swieci na zewnatrz (celownik laserowy), czy masz lunetke z takim wewnetrznym punktem swiecacym (wirtualna plamka) cos jak Head Up Display. Jesli to to drugie to nie jestem pewny czy to w ogole jest laser.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Witaj!

Spróbuj założyć polaryzator na wyjściu diody. Każdy wie, że dioda daje światło spolaryzowane więc kręcąc polaryzatorem możesz zmieniać jasność strumienia za polaryzatorem w zakresie 1%-99%

Pozdrawiam Bartosz Tomeczko

Reply to
Bartosz Tomeczko

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.