Moduł diody laserowej bezpieczny dla człowieka

Witam, i proszę o pomoc :)

Czy istnieją takie moduły diód laserowych, ktorych moc nie była by zagrożeniem dla wzroku człowieka ? Popularne wskaźniki laserowe mają ostrzeżenie o mozliwości zagrożenia.

Jak małą moc powinna miec dioda ? Chciałem wykorzystać taką diodę do budowy "elektronicznej strzelnicy" zabawki - czas świecenia diody kilka - kilkadziesiąt ms.

Ze powodu problemów z odpowiednią soczewką wolałbym uniknąć rozwiązania typu "dioda IR + soczewka"

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Mariusz

Reply to
Mariusz
Loading thread data ...

Zagrożenie z laserem wiąże się z jego mocą i czasem padania na siatkówkę oka. Jeżeli chcesz włączyć laser (zwykłą zabawkę) na kilka milisekund a później będzie dłuższa przerwa powiedzmy pół sekundy nie będzie to stanowiło zagrożenia dla wzroku. Tak na prawdę przy tak krótkim błysku nie sądzę, że punkt rzucony choćby na ścianę będzie widoczny.

Reply to
AdelA

Dzieki za odpowiedz.

Czyli moge wykorzystac diode ze zwyklego wskaznika laserowego ? ( o ile da sie ja jakos logicznie sterowac - modulowac) ?

Pozdrawiam ,

Mariusz

Reply to
Mariusz

Użytkownik Mariusz napisał:

Sprawdzałem częstotliwość modulacji czegoś takiego. Nie wymontowując z tych zabawek elektroniki sterującej diodą da się to modulować z częstotliwością ok 1kHz. Oczywiście z tego co pamiętam. Elektroniki tej nie polecam wymontowywać. Modulację przeprowadzałem podłączając i odłączając zasilanie od takiego modułu.

Reply to
AdelA

można. A jak chcesz wiedzieć trochę więcej o bezpieczeństwie i higienie, to możesz się pytać. Akurat przerabiam dopuszczenie wskaźnika laserowego na stację ISS. Straszna kupa makulatury (ja mam tylko 2 z 3 norm: DIN EN

60825-1 i FDA 1040.10, jest jeszcze ANSI, dość podobna do EN). Abyś nie musiał przebijać się przez stos dokumentacji: Dla światła widzialnego jest tak, przy mocy wyjścowej < 1mW możesz świecić max 1000 sekund (światło ciągłe). Przy modulacji masz max. energię 3.9mJ, przy czym moc maksymalna jest dalej < 1mW. To są lasery klasy 1 wg FDA 1040.10. Wskaźniki laserowe ze sklepu są co prawda klasyfikowane jako klasa 2 (lub 2a), ale mają na ogół moc rzędu 3-5mW, co klasyfikuje je do klasy 3a, co jest już dość upierdliwe (prawnie: zagrożenie dla wzroku przy bezpośrednim skierowaniu promienia na oko). Miernika mocy laserowej pewnie nie masz, ale chyba nie będziesz tym pistoletem nie będziesz mierzył w amerykańskich adwokatów ;-) Mi się zdarzyło mieć wskaźnik produkcji chińskiej, który miał ponad 7mW CW, a nalepkę na klasę 2. Czyli rób, a będzie zrobione. A impuls możesz zrobić naprawdę krótki. Czasami da się dobrać do elektroniki, która ma wejście modulacyjne. Inaczej będziesz miał dość kiepskie zbocza i pojedynczych ms nie osiągniesz. A jak chcesz wiedzieć dokładnie, to znajdź kogoś, kto ma miernik mocy laserowej do małych mocy. Ja mam, ale Berlin ci pewnie nie po drodze.

pozdrowienia

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.