nielegalne wartosc na wejsciu bramki

Alez sa i NAND ze Schmidtem, zobacz 74132 o ile mnie skleroza.

Tylko ze tu sa raczej zwykle. Ot - tradycyjny uklad multiwibratora przeniesiony na bramki.

O tym tradycyjnym ukladzie tez mielismy niedawno dyskusje ze w zasadzie zly jest :-)

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Oczywiście. Prawdopodobnie autor nie stosował bezmyślnie symulatorów, tylko zwyczajnie pomyślał.

zależy. Tworzenie takich i oczekiwanie, że bramki będą dalej zachowywały się jak ich MODELE cyfrowe, jest błędem.

Ci napisałem, ale olałeś.

Reply to
Marek Lewandowski

A prosze bardzo:

"Ale ja wciaz nie rozumiem dlaczego autor tej ksiazki pozwolil sobie na pokazanie takiego ukladu wiedzac ( mam nadzieje ) ze na wejsciach bramek czasami beda nielegalne sygnaly, takze ujemne napiecia. Musial wiec wiedziec ze i tak i tak uklad bedzie dzialal. Autor musial wiec wiedziec ze dla ujemnych napiec uklad zachowa sie tak jak to przedstawilem. "

twierdzenie tego typu jest nieuprawnione na gruncie wiedzy ktora posiadamy i dlatego nazwalem je bzdura...

reasumujac poslugujesz sie maksymalnie uproszczonym modelem ktory wlascwie nie jest modelem ale raczej idealizowanym podejsciem do techniki cyfrowej.

np tak wyglada (dalej uproszczony) model pojedynczego tranzystora z programu dajacego znacznie bardziej wiarygodne wyniki jesli chodzi o symulacje ale dalej te wyniki sa tylko przyblizeniem rzeczywistego ukladu:

.model 2N3906 PNP(IS=1E-14 VAF=100 BF=200 IKF=0.4 XTB=1.5 BR=4 CJC=4.5E-12 CJE=10E-12 RB=20 RC=0.1 RE=0.1 TR=250E-9 TF=350E-12 ITF=1 VTF=2 XTF=3 Vceo=40 Icrating=200m mfg=Philips)

takich tranzystorow jest kilka, pewnie potrzebny bylby model aproksymujacy rzeczywiste paramery tranzystora uzyskiwanego w procesie stosowanym przez producenta, doszlyby do tego rezystory, diody i pojemnosci - dopiero taki model moglby byc rozpatrywany w kategoriach w miare poprawnego przyblizenia rzeczyiwstej bramki.

Reply to
PAndy

Akurat symulator to nie powinien miec klopotu z MHz, GHz, THz .. no gdzies jest granica zakresu liczb zmiennego przecinka, okolice chyba 10^-30 czy 10^-200 [double]

Akurat zwykle TTL mialy dosc spore prady na wejsciach.

1kohm do masy to z trudem stan 0 wymuszal. ten uklad moze miec klopot z praca przy 10 czy 100k.

CC jest raczej dosc uproszczony symulator, wiec wiernosci w tym zakresie pracy bym sie po nim nie spodziewal. SPICE jest lepszy.

Zwroc jeszcze na to uwage - wyjscie bramki TTL w stanie 1 wcale nie osiagalo 5V i mialo w dodatku kiepska wydajnosc.

To tez ogranicza napiecie na kondensatorze, a potem ujemne napiecie na wejsciu.

J.

Reply to
J.F.

Dobra z jednej strony mowisz ze autor nie uzywal symulatorow, pomyslal. Ale powiedz mi jak mial myslec o tym jak zachowaja sie wyjscia bramek na niedozwolone wejscia jesli mowisz: nielegalny poziom na we = nielegalny poziom na wyjściu. Czyli wlasciwie nie mozna nic powiedziec o tym jak te bramki sie zachowaja. Wiec wlasciwie nie mozna modelowac w ogole tego typu generatorow. Jednak samo pokazanie obrazka w ksiazce i powiedzenie ze ten uklad dziala tak i tak jest juz modelowaniem.

Reply to
opexoc

Troche dziwi mnie fakt ze nie rozumiecie mojego podejscia do sprawy. Otoz autor ksiazki pokazal pewien model, rysujac schemat w ksiazce. Wiedzial ze dla tego modelu czasami wejscia bramek beda niedozwolone. Wiec jeszcze raz powtarzam nie mogl skazac rzeczywistego ukladu zbudowanego na bazie tego modelu na glos opatrznosci. Musial w jakis sposob znac reguly rzadzace bramkami i wiedzial ze nie zachowaja sie one dowolnie.

Pozdrawiam

Reply to
opexoc

tak

przepraszam, ale jak ty do cholery do tego wniosku dochodzisz?

bzdura.

jest modelowaniem. Ty jednak weryfikujesz ten model stosując inny model, uproszczony i nieprzystający do sytuacji, i twierdzisz, że dupa. To kto jest ten prawiący pierdoły? Autor, który wyszedł z analogowego modelu bramki i skonstruował na niej generator, czy Ty, który wychodzisz z uproszczonego modelu behawiorystycznego i twierdzisz, że to działać nie może, bo napięcia nie są cyfrowe?

Troll?

Reply to
Marek Lewandowski

snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Do twojego problemu wystarczy IMHO następujące rozumowanie.

1) W zakresie napięć "zabronionych" na wejsciu bramka pracuje liniowo, ale funkcja przejśćia jest monotoniczna.

2) Z (1) wynika że spięcie wejsć i wyjsć dwóch bramek da dodatnie sprzężenie zwrotne

3) Z (2) wynika że cały układ będzie z maskymalną swoją szybkoscią działania przechodził w poprawne skrajne stany napięciowe.
Reply to
William

snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

serii wykonane maja byc bramki. Podaje tyko ze dla serii TTL wartosci

Przede wszystkim popraw godzine w komputerze, bo o 11 odpowiadałeś na post wysłany o 20-tej. Wniosek można wysnuć każdy, ale jeśli przeczytasz dokładnie, to co napisałem, to może zrozumiesz, że NIE MA TAKIEGO MODELU. Jest tylko n rozwiązań szczegółowych konkretnych bramek. Jak upalisz odpowiednio wejście napięciem ujemnym, to jedno co bedzie wspólne, to zwarcie przez podłoże scalaka. Inny "element wspólny", którego poszukujesz jak kamienia filozoficznego, to: NIE WIADOMO JAK SIĘ ZACHOWA. Mariusz

Reply to
Mariusz c

zamiesc schemat zeskanowany z ksiazki bysmy mogli go obejrzec a ty wykonaj go praktycznie a potem wez oscyloskop w reke i przedstaw wyniki obserwacji rzeczywistego ukladu a nie symulacji ktora nie wiadomo co symuluje... i dziwi mnie fakt ze nei rozumiesz np mojego podejscia do sprawy - otoz autor ksiazki zamiescil schemat dzialajacego ukladu ktory powielany jest masowo w wielu dzialajacych konstrukcjach a reszta twierdzenia jest bzdura...

cytat: "Wiedzial ze dla tego modelu czasami wejscia bramek beda niedozwolone. Wiec jeszcze raz powtarzam nie mogl skazac rzeczywistego ukladu zbudowanego na bazie tego modelu na glos opatrznosci. Musial w jakis sposob znac reguly rzadzace bramkami i wiedzial ze nie zachowaja sie one dowolnie."

Przypuszczalnie autor ksiazki w czasie jej pisania nie modelowal na komputerze zadnego ukladu ktorego schemat zamiescil - przypuszczam ze albo korzystal z innych opracowan albo zamieszczal schematy ukladow ktore sam wykonal i dzialaly. Tyle w kwesti rozumienia.

Reply to
PAndy

Tylko ze to sa napiecia w zakresie 0.8-2.0V. Raczej nie badalo sie napiec mniejszych niz zero i wiekszych niz zasilanie, no moze stosownie do info w katalogu "absolutnie nieprzekraczalne napiecie na wejsciu 7V"

W zasadzie pracuje nieliniowo. Ch-ka przejsciowa bramki TTL jest publikowana, jest tam jeden odcinek liniowy, ale poza tym ciekawie pogiete.

Wiktor szuka problemu tam gdzie go nie ma - uklad w praktyce pracuje i z tego nalezy sie cieszyc, a nie przejmowac tym ze sie narusza specyfikacje. Bramki nie sluza do generacji drgan ... mimo ze sa czesto uzywane :-)

J.

Reply to
J.F.

Widac takie czasy :-)

plik w VHDL od dzialajacego ukladu niewiele juz dzieli :-)

On jest niedoswiadczony [jeszcze] i dociekliwy [troche za bardzo].

Ale problem jest do pewnego stopnia rzeczywisty - zreszta czy to nie ty zwracales uwage ze w multiwibratorze jest taki sam ?

J.

Reply to
J.F.

bardzo prosto. Jezeli mam nielegalny poziom na wejsciu i to implikuje nielegalny poziom na wyjsciu, a poniewaz nielegalne poziomy zawieraja sie w bardzo duzym przedziale i to ujemnym i to dodatnim wiec nie wiem tak naprawde jaka wartosc pokaze mi wyjscie - czy moze to bedzie cos dodatniego czy moze cos ujemnego. Nielegalny poziom na wyjsciu znaczy dla mnie tyle ze nie mozna nic o tej wartosci powiedziec, oprocz tego ze nie bedzie to wartosc logiczna.

Nie twierdze ze to dzialac nie moze. Nie twierdze ze jesli napiecia nie sa cyfrowe to odrazu znaczy to ze nie moge miec generatora. Jedynie zastanawiam sie jak bramki reaguja na napiecia niedozwolone. Autor wyszedl z analogowego modelu bramki? Dobrze, ale co to zmienia? Dla mnie nic bo chce wiedziec jak realna bramka zareaguje na napiecia niedozwolone.

Reply to
opexoc

Akurat tutaj uzylem slowa zbudowal jako odpowiednik do zasymulowal. Albo inaczej :zbudowalem uklad w programie Crocclip.

Jestem swiadomy ze symulacja moze byc odlegla od rzeczywistosci.

Reply to
opexoc

Prosze:

formatting link
schemat jest w ksiazce.

Gdybym jeszcze mial oscyloskop...

Reply to
opexoc

kropka. Tyle. Reszta, to Twoja fantazja i uparte odwracanie implikacji.

gdzie znalazłeś tę ciekawą informację o poziomach na wyjściu bramki? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

może czas zacząć myśleć nad tym, co ci już pięć osób napisało?

tak, jasne, minus piętnaście.

czyli czas do książki i schematów zastępczych konkretnej bramki

jak na razie to trollujesz, bo wszystkie wyjaśnienia i sugestie kierunku myślenia olewasz i trzymasz się modelu cyfrowego.

wszystko. Zaznajom się z tym modelem.

No i gdzie masz problem? Zasymulowałeś już realną bramkę w tym swoim symulatorze?

Reply to
Marek Lewandowski

albo je sobie sam zrobił... Przecież to nie filozofia, tylko podstawowe ćwiczenie na typowej laborce układów cyfrowych :-)

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.