Bramki w MOSFET dwubramkowym

Witam,

Czy w tranzystorze MOSFET dwubramkowym (np. serii BF9xx) pojemność wejściowa dla bramki G1 i G2 jest taka sama? Czy te bramki wykonane są identycznie? Pytam, bo w PDF-kach pokazane są ch-yki C=f(U) dla obu bramek i są one różne, ale założenia przy charakterystykach też są różne - inne napięcie na drugiej (nie mierzonej) bramce... Wydawało mi się, że bramki można używać zamiennie, a tymczasem okazuje się, że jedna może mieć większą pojemność od drugiej - wtedy warto wybierać.

W Internecie ciężko znaleźć taką informację - ja nie znalazłem. Przykładowa PDF-ka (BF961):

formatting link

Reply to
Dykus
Loading thread data ...

Witam,

Dnia 04-01-24 (sobota) o 21:55, 'swiniaczek' napisał(a):

Czyli np. charakterystyka przejściowa, czy wyjściowa będzie inna dla G1 (dla stałego Ug2) i inna dla G2 (stałego Ug1), czy tak? Odpowiedz, jeśli jesteś pewny.

Jasne, tylko skoro jedna bramka ma większą pojemność od drugiej to można by sygnał podać na bramkę o mniejszej pojemności (pasożytniczej) - czyli G2 (różnica ~1pF). Ale skoro charakterystyki będą inne to nie ma co kombinować, producenci podają zwykle ch-yki dla G1 (dla Ug2=4V).

I nad tym właśnie pracuje. :)

Reply to
Dykus

Hej. Na grupie jestem nowy, ale cos tam o elektronice wiem.. Mam tez pytanie odnosnie tych dwubramkowych MOSFETow - ile razy bym nie zrobil wzmacniacza, albo mieszacza na takim mosfecie (np BF966 ) tyle razy mi sie toto wzbudza..Mieszacze jeszcze nie zawsze (na szczescie , dzieki temu kilka glowic UKF udalo mi sie zrobic). Ale wzmacniacz w typowej konfiguracji ( LC na wejsciu, LC na wyjsciu ) wzbudza mi sie zawsze.. Cuda rozne robie (ekranowanie, kondensatory, zamiana kierunku cewek.. ) i nic. Macie jakies pomysly jak budowac takie układy powtarzalnie ?

Reply to
fred cassidy <K. Fietkiewicz

Witam,

Dnia 04-01-25 (niedziela) o 11:19, 'fred' napisał(a):

Na jakie częstotliwości te wzmacniacze? Nie udało mi się jeszcze wzbudzić takiego wzmacniacza. Staraj się stosować możliwie krótkie połączenia (np. dla 150MHz długość źródła nie więcej niż 1mm (!) - tam też warto stosować elementy SMD), starać się budować z elementów SMD, nie na płytkach dwustronnie laminowanych (gdzie druga strona to masa), wszystkie elementy od strony wejściowej (łącznie z obwodami rezonansowymi) powinny być dokładnie ekranowane od strony wyjściowej (by nie następowało sprzężenie) - dotyczy także rezystorów, zwłaszcza z nacinaną warstwą oporową, no i filtracja zasilania - możliwie krótkie połączenia wszystkich kondensatorów blokujących w.cz., a najlepiej dać SMD. Wymagania spore, ale warto. Jeśli nie pomoże, to spróbuj zastosować rezystor "szeregowo z bramką" (tzn. tuż przed bramką:) o wartości kilkudziesięciu Ohmów i/lub rezystor o podobnej wartości w drenie (a za nim dopiero obwód rezonansowy). Spadnie troszkę wzmocnienie. Sprawdź także w jakich warunkach pracuje tranzystor (punkt pracy, może zbyt duże wzmocnienie chcesz "wyciągnąć" z wzmacniacza?), może obowdy mają zbyt dużą dobroć (do obowdu wyjściowego możesz równolegle podłączyć rezystor

5-10k, poprawi to parametry wzmacniacza) jak na Twój układ?
Reply to
Dykus
Reply to
Marek Dzwonnik
Reply to
Krzysztof Kucharski

Dzieki za odzew :)

Witam. Nie, no cewki we wzmacniaczu oczywiscie nie rownolegle.. :)) Perełka ferrytowa ? Na zródle ? Zawsze mi sie wydawalo ze zrodlo w tego typu wzmacniaczu powinno byc maksymalnie blisko masy (dla WCz oczywiscie). Patrze wlasnie do glowicy (modułu) BMG1010 (z OTV Neptun) tam na BF961 perełki nie ma..

Jak macie jakie artykułu/pdfy itp gdzie by mozna bylo sie nauczyc jak dobrze układy na WCZ robic, to będe bardzo wdzieczny..

PS: Widzialem niedawno wzmacniacz na 433Mhz (autorstwa khm khm.. niejakiego K. Kucharskiego :) Tam zadnej perełki nie ma... a i cewki jakos tak .. rownolegle :)) wisi na

formatting link
. No i błąd jest w zasilaniu G2. Mozna wybaczyc, stare troche :)

A moj układ mieszacza na

formatting link
- banalnie oklepany . Tez sie czasem wzbudzał. Podejzewam ze przyczyna w montazu. Pozdrawiam

Reply to
fred cassidy <K. Fietkiewicz
Reply to
Krzysztof Kucharski

Juz jest, pospieszyłes sie Krzysztofie :) To to robione dla KGRu

Reply to
fred cassidy <K. Fietkiewicz
Reply to
Krzysztof Kucharski
Reply to
Andrzej Litewka

To ma być odbiornik nosnych TV z kanalu na 85.25MHz (zagraniczych, odbitych od sladow meteorowych) . Za mieszaczem tym stoi produkt detektor na UL1042 i wzmacniacz na TL072. Calkiem czule. Dziala, ale chcialbym zeby lepiej dzialalo (musze szumy obnizyc wlasnie na wejsciu)

Czemu MOSFET ? Duze rwe, male pojemnosci, proste zasilanie, separacja heteorodyny od sygnalu, no i duzo rozniastych opisow (np konstrukcje krotkofalarskie 1 i 2, Swiat Radio, takie tam )

Mysle ze z 5V pp bedzie. Generator generuje :) 5V prostokata, to idzie na 1/4 odczepu na LC, gdzie ma byc to 96Mhz.. Mosfet w zasadzie nie obciaza.

No to bede musial przemyslec. A jaki tranzystor radzisz w takim razie ? A moze wezme NE602/612 (jak wyczytalem, co prawda NE602 ma mniejsza czestotliwosc we, ale szumy tez mniejsze o jakiegos dB ).

Pozdrawiam

Reply to
fred cassidy <K. Fietkiewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.