Detekcja 5V i 24V na wejsciu uC

Witam chce wykrywac 5V lub 24V na jednym wejsciu uC z wlaczonym pull-up. Pewnie musze skorzystac z komparatora (LM239?) Cos takiego naskrobalem:

formatting link
Czy dobrze?

Reply to
MarcinB
Loading thread data ...

ten schemat jest..hmm..dziwny.. od razu usmazysz scalaka.. lepiej juz dac 2 rezystory, 1k i 6.8k, jako dzielnik.. przy 5V bedziesz mial kilkaset mV, przy 25 - ok 4V ew dodac diode zabezpieczajaca do plusa..

Reply to
greg

Thu, 31 Mar 2005 19:47:30 +0200 jednostka biologiczna o nazwie MarcinB snipped-for-privacy@post.spampl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Na pl.rec.foto napiales ze chcesz "zrealizowac detekcje stanu wysokiego na wejsciu, ale raz jest to 5V, a innym razem 24V". Zatem chodzi Ci o rozroznienie tych napiec czy ma byc jedynka jezeli na wejsciu jest 5 lub 24V ? Jezeli to ostatnie (tutaj dodales ze w procesorze bedzie wlaczony pull-up (czyli odpada moj pomysl z prf z rezystorem i zenerka)). Faktycznie mozesz wykorzystac komparator ale w nieco inny sposob - przede wszystkim - napiecie wejsciowe podawane do komparatora NIE MOZE byc wyzsze od zasilajacego komparator - spalisz go od razu. Zrob przed komparatorem dzielnik przez 6 i wtedy przy 24V bedziesz mial 4V a przy 5V, 833mV. Co z tym zrobisz - twoja decyzja - dajac na druga nozke komparatora napiecie np 0,5V (dioda 1N4148) - masz jedynke jezeli napiecie na wejsciu jest wieksze od 3V, dajac np.

2V - masz rozroznienie (o progu 12V). Jako komparator mozesz dac np. LM393. No dobra, narysowalem:
formatting link
Reply to
BLE_Maciek

Pewnie,ze dziwny bo ja nie znam sie na elektronice. Dzielnika nie chce, bo przy 5V tez chce miec 5V. Myslalem, ze moj schemat dziala tak: Uwe>Uref(spadek napiecia na diodzie) wiec na wyjsciu powinno sie pojawic Vcc=5V. Ale naprawde sie na tym nie znam, z noty katalogowej niewiele moge zrozumiec.

pozdr

Reply to
MarcinB

Dzieki, rzeczywiscie zapomnialem ze zasilanie komparatora nie moze byc mniejsze od zasilania na wejsciu.

pozdr

Reply to
MarcinB
[ciach]

Rozumiem, ze pull-up obniza prad do wartosci, przy ktorej dioda zenera nie spelnila by swojej funkcji. Czy mozna zrezygnowac z pull-ap'a na wejsciu. Czy port moze byc zwarty do masy bez obciazenia?

Reply to
MarcinB

Thu, 31 Mar 2005 22:21:53 +0200 jednostka biologiczna o nazwie MarcinB snipped-for-privacy@post.spampl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Nie o to chodzi. Gdybys dal miedzy wejscie (tam gdzie masz duze napiecie) a nozke procesora rezystor i dodatkowo od masy do procesora zenerke (nie chce mi sie juz rysowac, sorry), a mialbys wlaczonego pull-upa, to niezaleznie od napiecia na wejsciu odczytalbys w procesorze jedynke, poniewaz przy pracy z pull upem wejscie procesora musi byc przez cos pociagniete do masy zeby bylo zero (musisz czyms wypuscic prad pull upa do masy). Rezystor rzedu kilkudziesieciu kiloomow to za duzo zeby podlaczajac nim nozke procesor a do masy wymusic zero. Zreszta to rozwiazanie jest niebezpieczne dla uC bo w razie odlaczenia sie/uszkodzenia diody zenera, 24V idzie na procesor i ... :-)

Oczywiscie. Tak standardowo podlacza sie do uC np. przyciski - dajesz jedna koncowke microswitcha na nozke uC a druga do masy. W momencie nacisniecia przycisku na nozce pojawia sie zero. Odwrotnie robic nie wolno ! Tzn. podlaczac przycisku do +5V i podawac nim tego napiecia na programowo wyzerowana nozke - spowoduje to spalenie portu. Poczytaj PDF od uC ktory zamierzasz stosowac, a zwlaszcza maksymalne wartosci pradu wplywajacego i wyplywajacego oraz schematy wewnetrzne portow.

Proponuje abys zajrzal do ksiazek.

Reply to
BLE_Maciek

Witam,

Moze w tej sytuacji wystarczy dodac tranzystor n-p-n pomiedzy rezystorkiem i zenerka, a nozka scalaka? Plus jeszcze jeden ograniczajacy rezystorek pomiedzy zenerka i rezystorem a baza tranzystora. (uklad: rezystor wejsciowy, zenera do masy, rezystor do bazy). Wowczas: nie ma napiecia - tranzystor wylaczony, na kolektorze poprzez pull-up mamy 5V - wejscie ma poziom 1. Mamy 5V - zenerka nie dziala jeszcze, napiecie przez 2 rezystorki wchodzi na baze tranzystora i go wysterowuje. Kolektor idzie do masy, wejscie w stanie

  1. Mamy 24V - zenerka ogranicza nam napiecie (np. do 5,6V), a stamtad poprzez 2 rezystor napiecie wysterowuje tranzystor. Kolektor idzie do masy. Stan na wejsciu - 0. Pozostaje wiec tylko kwestia odp. dobrania rezystorow zeby sie nie za bardzo grzaly przy 24V.

Ew. dac zamiast bipolarnego - unipolarny np. 2N7000 - wowczas bedzie wysterowanie napieciowe. Wtedy wystarczy jeden opornik i zenera ograniczajaca.

Reply to
Jack Houseman

A może pokombinować z optoizolatorem 4N33?

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

Thu, 31 Mar 2005 21:04:59 GMT jednostka biologiczna o nazwie Jack Houseman snipped-for-privacy@chello.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Staaary, ale to mozna naprawde rozwiazac na 1001 sposobow, lacznie z zastosowaniem transoptorow, operacyjki, triod ECC83, przekaznika czy co sie tam jeszcze nawinie :-)

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.