Nadjanik AM z części ze starego radia.

Zacznij od skaldanai gotowych kit'ow - wbrew pozorom sa calkiem niezle przygotowane i raczej powinny Ci sie udac co jest warunkiem tego bys sie nie zniechecil. Tak wiec na poczatek mniej ambitne uklady, sa specjalne gazety dla poczatkujacych, troche ksiazek, na poczatek gotowce, potem uklady ze schematow a dopiero potem wlasne konstrukcje.

Reply to
PAndy
Loading thread data ...

Użytkownik "Jarek" snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news:du9fmn$2is$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Ogólnie jak się pytasz o nauczenie się to bym radził jak najszybciej zrezygnować z powielania gotowych konstrukcji i samemu projektować swoje urządzenia. Nawet jak będą gorsze niż te gotowe, to nauczysz się więcej.

Jak zaczynałem to szybko doszedłem do tego, że brakuje mi wyposażenia warsztatu (też to chyba zauważyłeś) więc zacząłem je robić. Uważam, że dużo się przy tym nauczyłem, więc może uznasz, że takie działanie ma sens. Może coś z listy tego co ja kiedyś robiłem przypadnie Ci do gustu. Ważne są tylko tematy, bo rozwiązania to teraz się nieco inne stosuje. Najpierw zrobiłem:

  1. Zasilacz 0-40V, 0-2A. Miałem kilka dużych wskaźników wychyłowych więc:
  2. Z jednego zrobiłem woltomierz tranzystorowy (na 4 tranzystorach TG3F, które później wymieniłem na UA741)
  3. Z drugiego zrobiłem miernik pojemności i częstotliwości (zamiana mierzonej wielkości na wypełnienie i na wskaźnik). Aby móc mierzyć L zrobiłem:
  4. Prosty generatorek, który wzbudza się po podłączeniu równoległego LC, częstościomierz już przecież miałem. A do strojenia radioodbiorników itp:
  5. Generator w.cz. No i zawsze przydatne:
  6. Generator sinus 1Hz do 100kHz (z mostkiem Viena).
  7. Generator prostokąta (na TTL-ach) - ten nie doczekał się wersji ostatecznej. Na koniec:
  8. Częstościomierz cyfrowy.
  9. Oscyloskop. Kilka dni temu odkryłem, że jego opis jest w sieci:
    formatting link
    W obecnych czasach to można zaczynać prawie od końca - na przykład generator sinus/trójkąt/prostokąt to jeden scalak, a zupełnie niezły częstościomierz to da się na mikrokontrolerze zmajstrować. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "PAndy" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:du9lob$80n$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Jak wysłałem swoje (jakby odwrotne) to przeczytałem Twoją wersję. Ja uważam, że nie zniechęciłem się właśnie dzięki temu, że gotowców nie było, do zrealizowania schematów zawsze brakowało jakichś elementów - trzeba było dopasowywać konstrukcję do tego co się ma - to jest ciekawe i daje satysfakcję. Ale jakby były gotowce to też pewnie bym parę (naście) złożył. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:44086808$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Wiesz co to nawet nie jest głupie łączyć pożyteczne z przyjemnym :-) Mam miernik uniwersalny więc już część projektów odpada bo po co robić dwa ale na elektrodzie napewno znajde coś ciekawego. Dzięki wielkie za pomoc.

Reply to
Jarek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.