Części "retro" z Chin

Jeszcze raz w temacie retro. Jak już mówiłem, w celach edukacyjno-hobbystycznych eksperymentuję trochę ze starymi CPU/MCU. Niestety problemem tutaj bywa czasem dostęp do części. O ile peryferia na magistralę Intela można dostać bez problemu na Allegro, to ze scalakami kompatybilnymi z 6502 albo procesorami Motoroli jest już trochę ciężej.

Widzę jednak, że jest ich całkiem sporo na chińskich aukcjach, czy to na Aliepxress, czy ebay'u.

Ktoś z was miał może do czynienia z takimi ofertami:

formatting link
Można uznać je za wiarygodne, czy prawie na pewno powinienem spodziewać się losowych scalaków z laserowo naniesionymi nowymi oznaczeniami.

Co wątpię, żeby komuś chciało się emulować zabytkowe układy za pomocą współcześniejszych MCU, a potem sprzedawać je jako oryginały z fałszywymi oznaczeniami. ;)

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Dnia Sat, 30 Jun 2018 18:11:15 +0200, Atlantis napisał(a):

Za 10$ ? troche watpie, zeby im sie chcialo tak symulowac ... aczkolwiek 10$ piechota nie chodzi.

Tylko ... skad czesci z Meksyku w Chinach ? No, kosci sie rozchodzily po calym swiecie, czesc pewnie i do Chin trafilo ... ale czy oni mieli jakis pomysl na produkt, ze im takie ilosci nowych pozostaly ? A moze to skutki importu smieci - nazwozili im zlomu i oni to teraz sortuja ... ?

J.

Reply to
J.F.

uważać możesz jedynie na malowanki (zmiana taktowania w oznaczeniach czy tuning modelu).

Ryzyko zawsze jest.

Reply to
sirapacz

Kiedyś kupiłem na aliexpress ICL7103 do multimetru, coś tam nawet działał, wyświetlacz led ożył, ale nic sensownego nie wyświetlał.

Po podstawieniu ICL7103 z drugiego sprawnego miernika, potwierdziło tylko,że kupiłem bubel.

Niby mają archeologiczne układy, ale różnie z tym bywa, przynajmniej ja nie miałem szczęścia.

Reply to
Tomotron

Pamiętam, że jakiś czas temu dość powszechną praktyką było fałszowanie końcówek mocy do CB Radia. Pamiętam, że temat dość często przewijał się radioamatorskich forach. Andrew "Bunny" Huang w jednej ze swoich książek także poruszał ten temat pisząc, że na bazach w Shenzhen zdarzają się takie podróbki i trzeba uważać na łańcuchy dostaw. Wspominał nawet o jednym takim przypadku z doświadczenia, kiedy okazało się, że kupiony układ nie działał prawidłowo, bo był czymś zupełnie innym. Jednocześnie pisał też jednak, że na tych samych bazarach można za bardzo małe pieniądze dostać całą masę prawdziwych elementów.

Też mnie to zastanawia. Jakiś czas temu kupiłem na Aliexpress parę sztuk klasycznego MOS6502 w wersji NMOS. Cena była wręcz symboliczna, po parę zł za sztukę. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że większość procesorów działa. Z jednym były problemy, jednak nie mogę być pewien, czy nie uszkodziłem go jakoś podczas eksperymentów, chociaż co prawda nie przypominam sobie sytuacji, w której mogłoby do tego dojść. To i tak niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że mowa o czterdziestoletnich, używanych elementach. Procesory najprawdopodobniej były z demontażu, wyciągnięte z podstawek, każdy z innej serii w nieco innym stanie zewnętrznym. Jeden miał już mocno zatarte oznaczenia.

I też się zastanawiam, w jaki sposób do Chin dotarła na tyle duża partia amerykańskich procesorów, że teraz, po czterdziestu latach od ich wyprodukowania komuś opłaca się je sprzedawać po stosunkowo niewielkich cenach. Demontaż złomu elektronicznego to chyba jedyny pomysł, jaki przychodzi mi do głowy...

Reply to
Atlantis

Podejrzewasz, że kupiłeś inny układ przemalowany/przelaserowany na ICL7183, czy po prostu wadliwy egzemplarz. Bo to drugie czasem może się zdarzyć nawet w dobrym sklepie wysyłkowym.

Reply to
Atlantis

Te rockwell-e to nie takie antyki. R65C02 - 9350 ( rok '93 , tydzien 50) R65C51P2 - 0429 (rok '04 tydzien 29)

Rockwell specjalizował się dawaniu drugiego życia starym uC.

Poza tym patrzac na pozytywne komentarze (przy takej ich ilosci) mozna śmiało kupować.

BTW, w mouserze mozna kupic:

6502 :
formatting link
W65C816S - 16 bitowy, kompatybilny z 6502
formatting link

niektorzy simiałkowie wkładają go nawet do Atari:

formatting link
c.

c.

Reply to
Cezar

Z drugiej strony, POCCIO store sprzedaje oryginały LTC. Sprawdzone osobiście.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Tak ogolnie - w przemysle rozne bledy powstaja. Ktos pomyli stemple do drukarki, ktos pomyli pudelka, a sprawa wyjdzie za miesiac.

A odpady moga trafic do drugiego obiegu.

Ale tu pisze "nowy".

No coz, moze mieli jakis pomysl, np "komputer w kazdej szkole", kupili kosci, pol roku pozniej sie okazalo ze to nie ma sensu, i gdzies tam lezy milion prockow w magazynie :-)

Kojarzycie jakies masowe urzadzenie z 6502 ? Apple, commodore, atari ... cos jeszcze ? Moze mieli kiedys masowa produkcje, albo kopie robili ... tylko wydaje mi sie, ze procek stracil popularnosc zanim przemysl elektroniczny sie w Chinach rozwinal. A moze to zapasy z HK czy Tajwanu ?

Albo obrotny Chinczyk kupil kontener w USA przewidujac, ze na kolekcjonerach zarobi ...

J.

Reply to
J.F.

BBC Micro, Ohio Scientific, Atari 2600, NES, Atari Lynx i pewnie wiele, wiele innych. Wbrew pozorom to był naprawdę popularny procesor na zachodzie. Udało im się podbić rynek dzięki temu, że w odpowiedniej chwili zdołali zejść nisko z cenami, wykorzystując koniunkturę nakręconą przez rozwój rynku komputerów dla hobbystów. Wydaje mi się, że układy z tej rodziny były jeszcze dość długo wykorzystywane w urządzeniach wbudowanych.

I właśnie to mnie w tych aukcjach zastanawia...

Reply to
Atlantis

Starocie nas raczej nie interesuja, jakby Chinczycy sie mieli wlaczyc, to w cos nowego. Ale ten Lynx ?

Hm, wydaje mi sie, ze nie, bo w ktore ? ale peryferia moze pasowaly do rodziny motoroli 6800

A moze by tak na bezczelnego spytac ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu niedziela, 1 lipca 2018 17:39:22 UTC+2 użytkownik J.F. napisał:

Hi hi hi. Jebłem.

Chuck Peddle, jeden z twórców układu, wspomina pierwszą prezentację modelu 6502 podczas targów w roku 1975: „Mieliśmy dwa szklane słoiki pełne układów. Siedzieliśmy z żoną i je sprzedawaliśmy.” W roku 2016 Peddle przyznał, że wówczas działających procesorów było tylko tyle, że zajmowały górne warstwy słoików – reszta zawartości to były układy wadliwe. Mimo to, znalazły się na nie tłumy chętnych.

UM6502 wskazuje na kitajską produkcję UMC.

Reply to
Bytomir Telesfor vel Dąs

Dnia Sun, 1 Jul 2018 09:05:44 -0700 (PDT), Bytomir Telesfor vel Dąs

tajwanską. Niby tez Chiny, ale inne.

Tylko ze na fotce byly R65C51P2 Mexico

Ale swoja droga ... dla kogo UMC robil 6502 ? Czyzby sie zrobiło takie parcie, ze wielu producentow robilo ?

Bo wydaje mi sie ze skoncyla sie era Apple, C64 i Atari, i przestano

6502 uzywac. No jeszcze ten Atari Lynx ...

J.

Reply to
J.F.

W Lynx jeśli mnie pamięć nie myli siedział jakiś dedykowany chip, który łączył w sobie 6502 oraz jakieś peryferia. Obudowa SMD. Tak samo w Atari 2600 nie siedział "klasyczny" 6502, ale jakaś zmodyfikowana wersja. W C64 stosowano wersję, która posiadała dodatkowe piny GPIO, wykorzystywane do sterowania przełączaniem banków pamięci.

I jeszcze jedna ciekawostka:

formatting link

Reply to
Atlantis

W dniu 02.07.2018 o 07:24, J.F. pisze:

Konsole do gier NINTENDO też były na 6502

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Ale tego miliony zrobili ...

No prosze, to faktycznie doczekal sie zastosowan embedded :-)

J.

Reply to
J.F.

Moje przyszły dzisiaj:

formatting link
Kupowane tutaj:

formatting link
Wyglądają na oryginały, nogi czyste, raczej nie lutowane. Chwilowo nie mam w czym sprawdzić, choć może pasują do 1541-II którą mam na chodzie.

Reply to
Sebastian Biały

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.