nadajników, jedna antena

Jak podłączyć kilka odbiorników do jednej anteny, to nie jest sprawa trudna. Wszystkie AZART-y to ćwiczą.

Chodzi mi o odwrotny problem - mam kilka nadajników i chcę przypiąć je do jednej anteny, tak, żeby mogły pracować równocześnie, w tym samym paśmie, ale na różnych kanałach.

Są na to jakieś gotowe rozwiązania? Pasmo 2 metry.

Obawiam się, że trudno to będzie zrobić za końcówkami mocy, żeby każda końcówka widziała obciążenie 50 Ohm, i cała moc leciała do anteny, a nie do drugiej końcówki.

Zastanawiam się nad zrobieniem "miksera" sygnałów w.cz. (podobnego do mikserów audio) PRZED szerokopasmową końcówką mocy. Tylko że ustalając moc 20W na 100kHz kanał, potrzebuję końcówki o mocy 1,6kW na pasmo 8MHz, mimo że w użyciu jednocześnie będzie jedynie 4-9 kanałów. Co gorsza, taki wzmacniacz siałby szumem po pozostałych 71 nieużywanych w danej chwili kanałach.

Czy są zatem jakieś sensowne rozwiązania?

Może ktoś widział w sprzedaży taki sprzęt - kilka Tx-ów do jednej anteny? Najlepiej byłoby podpatrzeć gotowca.

Reply to
Tomasz Wójtowicz
Loading thread data ...

W dniu 2014-05-17 01:10, Tomasz Wójtowicz pisze:

Tzw splitter.

Reply to
LeonKame

formatting link
Włodek

Reply to
invalid unparseable

Ja bym raczej obejrzał dipleksery stosowane w amatorskich przemiennikach UKF no i nieśmiertelna cegła Bieńkowskiego - "Poradnik ultrakrótkofalowca" - np. temat "filtry interdigitalne" - jest w sieci.

Reply to
Andrzej

Użytkownik Tomasz Wójtowicz napisał:

Spotkałem fizycznie 2 rozwiązania łączenia 2-ch TX w jeden kabel antenowy:

  1. filtr dupleksowy, rozdziela wedle częstotliwości i działa w obie strony.
  2. sumator (nie pamiętam pełnej nazwy, chyba magnetyczny), tylko go oglądałem, ma 2 wejścia, o ile mi wiadomo robiony jest na konkretne pasmo, przypuszczam że to jedna z wersji sprzęgacza podanego przez Wojtka.
Reply to
AlexY

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@nospam.com napisał w wiadomości news:ll65sj$707$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

To słabo opłacalne bo splitter tłumi. Ale poczytaj :

formatting link

Reply to
paskuda03

Użytkownik Tomasz Wójtowicz napisał:

Realnie - nie da się. Teoretycznie można każdy nadajnik wyposażyć w stosowne filtry (tak z osiem rezonatorów rurowych ze stabilizacja termiczną) - pod warunkiem ze każdy z nadajników pracuje na stałej częstotliwości (bo przestrojenie multipleksera na rezonatorach koncentrycznych to nie takie hop - siup) i że się kumulację w lotto trafiło.

Nie tędy droga.

W praktyce sygnały miesza się na niskich poziomach mocy, gdzie wpływ jednego źródła sygnału na drugie jest znikomy (żródła liniowe), na dodatek każde ze źródeł łączone jest przez stosowny (powiedzmy 20 dB) tłumik - w efekcie niskosygnałowy przesłuch dodatkowo tłumiony jest o 40 dB... I dalej - wszystko razem na jeden, jedyny wzmacniacz mocy. Liniowy. Ale nie taki liniowy jak do nadajnika SSB - musi być znacznie bardziej liniowy, tu bez pętli feed forward się raczej nie obędzie.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2014-05-17 21:52, "Dariusz K. Ładziak" pisze:

Tak właśnie też doszedłem, że inaczej się nie da.

Dzięki za pomoc, wszystkim :)

Reply to
Tomasz Wójtowicz

formatting link

Reply to
LeonKame

W dniu 2014-05-18 07:06, LeonKame pisze:

Zaraz, zaraz, chwileczkę... Oczywiście że "power splitter" może chodzić jako "power combiner", ale na wejścia owego "power combiner" trzeba wprowadzać identyczny sygnał (koherentny, czyli zgodny również co do fazy). Czyż nie?

A tu grupowicz Tomasz chce żenić różne sygnały...

pzdr mk

Reply to
mk

W dniu 18.05.2014 07:06, LeonKame pisze:

Ale jeden nadajnik pracujący na dwie anteny to nie to samo co dwa nadajniki pracujące na jedną antenę.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

A jak jest zorganizowane profesjonalne nadawanie np. radia fm: mamy lokalizację (np. komin) z którego nadają kilka programów PR (na różnych częst.), jest jeden nadajnik i kilka anten, do którego doprowadzone są feedy audio czy każda stacja ma swój odddzielny nadajnik + anteny?

Reply to
Marek

W dniu 2014-05-18 11:21, Marek pisze:

Do tego służą takie metalowe puszki "trasmitter combiner", wielkości pralki Frani. Tylko że one muszą być strojone na określony kanał i kosztują krocie, więc nie wchodzi to w rachubę.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2014-05-18 11:21, Marek pisze:

Nie mam żadnej wiedzy praktycznej w temacie... Na to pytanie odpowiedział już w sumie kol. Dariusz.

Mając stałe częstotliwości nadajników można zmajstrować diplexer (triplexer, n-plexer). Googlując, wydaje się, że właśnie tak to się robi, przynajmniej w części przypadków.

Osobiście wolałbym łączyć sygnał jeszcze przed wzmacniaczem mocy, ale przy dużych różnicach w poziomach mocy różnych stacji, pewnie wzmacniacz mocy musiałby być bardzo liniowym ustrojstwem, co by jeden sygnał nie modulował drugiego (o czym wspominał kol. Dariusz).

pzdr mk

Reply to
mk

Użytkownik mk napisał: [..]

Nigdy tego nie próbowałem ale w sumie sygnał audio stereo ściąga się do mono przy pomocy 2-ch oporników to wyższe częstotliwości (przed PA) też tak powinno się dać.

Reply to
AlexY

Użytkownik LeonKame napisał:

A może coś na temat? Kilka (bo nie tylko dwa) nadajniki do jednej anteny a nie dwie anteny do jednego nadajnika? Wiesz - ja ci mogę zaprojektować znacznie lepszy dzielnik mocy, taki na parę oktaw równomiernej charakterystyki (a nie tylko takie gówienko jak w linku) ale to nie pomoże w rozwiązaniu postawionego zagadnienia.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Marek napisał:

Komin i własne nadajniki? Każda stacja ma własne anteny. Usługi Emitela? Czasem tak, czasem siak - niekiedy maja jedna końcówkę mocy, jeden komplet anten i na małym poziomie, jak opisywałem - mieszają różne sygnały.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik AlexY napisał:

Ale widzisz - produkty nieliniowości na poziomie -30dB w sygnale audio są pomijalne. Nie ma takiego ucha które to wychwyci (mimo kabli z miedzi beztlenowej...). Przy nadajnikach o mocach kilowatów produkty intermodulacji na poziomie -30 dB to totalny pieprznik w eterze - nikt nie pozwoli takiego syfu robić.

Reply to
invalid unparseable

Dnia Sun, 18 May 2014 12:00:29 +0200, Tomasz Wójtowicz napisał(a):

Wszedzie ta miniaturyzacja

formatting link
No ale porzadny nadajnik ma moc tysiac razy wieksza.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2014-05-18 14:20, J.F. pisze:

Podałeś linka do sprzęgacza kierunkowego... :(

pzdr mk

Reply to
mk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.