Mostek H, czy to ma szanse dzialac.

Witam.

Czy coś takiego ma szanse zadziałać

formatting link
?

Tranzystory ISL9N302AP3 (

formatting link
) - Logic Level, więc powinno niby działać, ale martwię się o górne tranzystory. Przez silnik będzie płynąć nieraz i kilkanaście A, czy one otworzą się przy 5V na bramce ?

Problem w tym, że uklad ma byc jak najmniejszy i nie chcę kombinować z dodatkowymi driverami do MOSFET-ów :( Chyba że ktoś zna jakiś łatwo dostępny driver do takiego mostka H w małej obudowie SMD - idealnie byłoby SO8 albo mniejsza ;-)

I jeszcze taka sprawa - czy lepiej otworzyć "na stałe" górny tranzystor i kluczować dolnym, czy odwrotnie ?

Reply to
Piotr Buczynski
Loading thread data ...

Tranzystor się otwiera przy ileśtam napięcia bramka - źródło. źródło masz na motorku. Przyjmując że chcesz jeden koniec motorka mieć na 12V to na bramkę musisz dać jeszcze parę albo i paręnaście woltów więcej.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Nie ma prawa.

5V w dobrych układach jest między bramka a masą a nie między bramką a źródłem. Wydymią momentalnie. Jeśli potrzebujesz mostka pracującego na niskich napięciach, to masz naprawdę poważny kłopot, bo trudno o pMOSFETy z poziomami logicznymi na prądy kilkanaście A. [...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Piotr Buczynski napisał:

Zobacz HCPL3120 i jemu podobne.

Jak to silnik to na górze lepiej dać przekaźnik.

pzdr Artur

Reply to
Artur

Piotr Buczynski napisał(a):

Teoretycznie nie, praktycznie układ będzie "półdziałał", górne tranzystory będą gorące.

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

Użytkownik Leszek napisał:

No i dlatego pytam mądrzejszych :)

Czyli dokładnie tak jak myślałem... no nic, trzeba będzie zrobić troche większy regulator, mam gdieś w szufladzie MAX620 - to powinno chyba załatwić problem sterowania górnych tranzystorów.

Mały silniczek modelarski.

To właśnie chciałem przetestować, w modelu jest bardzo mało miejsca i każdy cm^2 jest wazny... gdyby udało sie odpalić bez optoizolacji byłoby super... W sumie z tego co widze na schematach w internecie to jednokierunkowe regulatory przewaznie nie mają izolacji a jakoś działają.

No tak, z tym może być problem, ale chcę mieć możliwość oddzielnego sterowania każdym tranzystorem - np włączenia 2 dolnych i hamowania albo wyłączenia wszystkich i silnik na bieg jałowym. Najłatwiej bezpośrednio pod procka.

Kontrola prądu nie potrzebna. PWM około 1kHz. Myślałem nad otworzeniam jednego z górnych na stałe a kluczowanie dolnym (mniejsze straty na przełączaniu, łatwiej sterować dolnymi), chyba że odwrotnie lepiej ?

Przepraszam, jeśli pytania wydają się banalne, ale nigdy wcześniej nie robiłem niczego w tym kierunku, jedynie proste jednokierunkowe regulatory. Program dla procesora napisałem, ale teraz przydałoby się to jakoś sensownie podłączyć pod silnik ;-)

Reply to
Piotr Buczynski

Otworza sie, ale pod warunkiem ze to bedzie 5V miedzy bramka a zrodlem. A na zrodle przeciez chcialbys 5V uzyskac - to do bramki trzeba 10V przylozyc. A po co tam przewidujesz 12V zasilania to juz w ogole nie wiem :-)))

Kluczowac by sie chcialo .. a zwociles uwage na pojemnosc bramki i wydajnosc pradowa atmela ? :-)

Innymi slowy - musisz sobie doczytac po co stosuje sie driver.

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

10 mA bez problemu i w stanie niskim i wysokim, coś jeszcze ? ;)
Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

10mA przy ładunku bramki 50nC oznacza 5 us przełączania. Jak zaczniesz kluczować to z częstotliwoscia 10 kHz to czas przełaczania będzie stanowił 10% całości - tranzystory będa na miękko.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Mowa była o prądzie statycznym długotrwałym, takim w praktyce wykorzystywanym (np. diody LED). Wyjścia w AVR można ustawić w tryb push-pull, czas przełączania będzie chyba jednak krótszy...

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

Nie znam diod LED o prądzie kilkanascie A. Na dokładkę do ich sterowanie nie potrzeba mostka - wystarczy pojedynczy tranzystor.

To jest bardzo łatwo policzyć.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Daniel Dawid Majewski napisał:

Mowa była o PWM 1kHz. Ale AVR ma ograniczenie prądowe! Naładowanie bramki zacznie wymagać kupę czasu, przy np. IRFP260 może się zdarzyć, że zanim tranzystor się otworzy, to procek już zacznie go zamykać ;-).

Zresztą możesz na oscyloskopie zobaczyć jak AVR ładuje kondensator np 2,7nF.

pzdr Artur

Reply to
Artur

Użytkownik J.F. napisał:

<ciach>

Faktycznie wygłupiłem się trochę z tym pierwszym schematem ;-) Drugie podejście:

formatting link
Zastosuje driver MAX620 – 4 kanały, Vcc+11V (
formatting link
). Regulator ma współpracować z różnymi typami akumulatorów, 5-10 ogniw, dlatego przewiduje to 12V na wejściu… Teraz pojawia się problem z dolnymi tranzystorami: 12+11=23V, więc już ciut za dużo. Czy 2 zenerki, tak jak na tym nowym schemacie załatwią sprawę?

W takim układzie chyba lepiej będzie na stałe otwierać dół (szeregowy rezystor) a przełączać górę?

Reply to
Piotr Buczynski

Artur napisał(a):

no to pozostaje jakiś 74HC(T)00 do zorganizowania logiki strowania...

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

Piotr Buczynski napisał(a):

png ? jak mu przytniesz ilośc kolorów to nie bedziesz musiał sadzić takich kobył... ;)

Reply to
Daniel Dawid <Light-I> Majewski

Górne tranzystory mają teraz poprawne sterowanie... Ale i tak dałbym zenerki 15V pomiędzy źródła a bramki i rezystory 10 om w szereg między driverem a bramką.

Nie tędy droga - rezystory 1 kom niepotrzebnie spowolnią dolne tranzystory a zmniejszyć ich wartości nie można. Już zdecydowanie lepiej pozostawić sterowanie dolnych bezpośrednio. Myślę jednak, że Maxim produkuje pełne sterowniki mostków a nie tylko HiSide...

Wybór nalezy do Ciebie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

<ciach>

Przy takim układzie mógłbym zastosować "normalne" MOSFET-y, nie koniecznie logic level, co mi akurat bardzo pasuje bo mam kilka ciekawych w SMD. Całośc wyszłaby może niewiele większa niż bez drivera.

Dolnych tranzystorów nie będe kluczować. Będą cały czas odpalone. Z odpaleniem PWM (1kHz) na górnych, czy zmianą kierunku moge zawsze poczekać te kilka ms aż włączy sie dolny...

No właśnie szukam, szukam i chyba nie ma :( Mają oddzielne Low-Side, High-Side i przetwornice +11V, ale gotowego drivera do mostka nie. Zresztą ten MAX620 juz mam.

Reply to
Piotr Buczynski

Użytkownik Daniel Dawid <Light-I> Majewski napisał:

Poprawione. Nie wiem jak to się stało ale to była bitmapa z rozszerzeniem jpg :o

Reply to
Piotr Buczynski

Hm, tak sie zastanawiam co byloby lepiej kluczowac - chyba jednak dolny tranzystor, a nie ten w ukladzie OD

Hm, przegladam pdf do niego .. taki sobie jesli obciazenie ma 1.5nF. A twoje tranzystory maja 11nF - zobacz dwa wykresy na 4 stronie.

Pdf z roku 1994 - moze warto sie rozejrzec za kostka nowszej generacji ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.