Led ultrablue

Loading thread data ...

zależy od typu diody, mogą być różne prądy. No i jak chcesz, by te diody świeciły nieco dłużej, to daj każdej diodzie oddzielny rezystor. LEDów nie łączy się równolegle, przynajmniej nie powinno się.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

serwus

ztcw to moga byc rozne prady ale ok 20mA - najlepiej sprawdz w googlu

Reply to
Popey

Waldemar Krzok snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de>, dnia 30 lis 2003, w wiadomoœci news:bqdd3i$i6e$05$ snipped-for-privacy@news.t-online.com pisze:

<lamer mode on>

czemu? <lamer mode off>

pozdrawiam, szadok

Reply to
szadok
Reply to
invalid unparseable

"Sławomir Kapelko" snipped-for-privacy@elka.pw.edu.pl>, dnia 01 gru 2003, w wiadomoœci news:bqen18$16f$ snipped-for-privacy@news.onet.pl pisze:

czyli ta o niższym p.przewodzenia ma przy okazji mniejszy opór?

tak, dzięki :) BTW: jak duże bywajš te różnice tak ofkoz +/- i czy te różnice sš zależne od typów, znaczy kolorów diod? pozdrawiam, szadok

Reply to
szadok

szadok:

LEDy są elementami o wysokiej nieliniowości, dlatego nie "ma" oporu, tylko można podać opór dynamiczny względnie charakterystykę napięciowo-prądową. LEDy mają "opór" rzędu kilkunastu mOmów w interesującym nas zakresie prądów. Wychodzi z tego np., że przy napięciu

1V płynie prąd < 1mA, przy 1.1V płynie 10mA, a przy 1.15V 100mA (to tak dla przykładu jeden z egzemplarzy TSAL4400 IR)

tak. Jak połączysz równolegle czerwoną i zieloną, to zielona się za Chiny Ludowe i kapitalistycznie nie zaświeci. Nawiasem mówiąc, jest to czasem wykorzystywane do oszczędzenia elementów na płytce: zielona LED diody podwójnej (praca OK) jest podłączony "na fest" przez opornik do zasilania, a czerwona (coś się fajczy) jest podłączana równolegle do zielonej kluczem tranzystorowym.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.