Latarka

Pan Krzysztof Gajdemski napisał:

Mam tak w pralce. Nie jest ona stylizowana na "franię".

Można, a nawet trzeba. Korzystam z takiego rozwiązania, które u nas zaimplementowł konstruktor od diodomigaczy i innych małych procesorków. Prostym tekstowym protokołem opisuję Współczynnik Nieśmiałości, wysyłam portem szeregowym -- i mam co chciałem.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

W dniu 17.06.2020 o 22:10, Paweł Pawłowicz pisze:

Do tego zestawu warto dodać, że podświetlenie przyrządów w kokpicie samolotu też jest głównie czerwono-pomarańczowe. Niezrozumiałe dla mnie w tej sytuacji są jednak kolory podświetlenia zegarów w samochodach, jak nie zielone, to ostatnio modne białe, albo w ogóle w formie wyświetlaczy rysujących zegary w pierdylionie kolorów.

Reply to
Jakub Rakus

hamerykańskie? sprzed 20 lat? Stare Mercedesy z połowy lat '80 ubiegłego wieku tak miały zrobioną diagnostykę jak jeszcze obd nie istniało..

Reply to
Michal

Pan Jakub Rakus napisał:

Znajomość historii techniki pozwoli to zrozumieć. Kiedyś przyrządy w kokpicie samolotu świeciły zielonym kolorem. Nie dlatego, że ktoś wykombinował, że tak będzie najlepiej. To była zielona poświata farby luminesencyjnej wzbudzanej pierwiastkami promieniotwórczymi. Tak samo było w naręcznych zegarkach z lat czterddziestych czy pięćdziesiątych (w moim z lat siedemdziesiątych już nie było nic promieniotwórczego, więc przestawał świecić kilka godzin po zgaszeniu światła). Samochodziarze po prostu bezmyślnie się na tym wzorowali.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

Jest Fri, 19 Jun 2020 22:47:54 +0200, Jarosław Sokołowski pisze:

Cóż, autozaskoczenie. Moja pralka ma tak samo. Chyba wystąpił tu jakiś psychologiczny mechanizm wyparcia (wyprania, wywirowania?). Na usprawiedliwienie mogę dodać, że jednak ten wyświetlacz jest nieco bardziej nowoczesny. Taki z lekko przyciemnionej pleksi. „Font” też nieco odstaje od tego, co znamy z klasyki.

Ze sprzętu współczesnego bez stylizowania, za to zgodnego z tematyką grupy, to kojarzę jeszcze stacje lutownicze, zasilacze laboratoryjne i podobne gadżety. Często mają taki klasyczny wyświetlacz, choć chyba równie często LCD.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

Pan Krzysztof Gajdemski napisał:

Ze sprzętu współczesnego to przecież każda stacja benzynowa tak ma. Na ogół w wersji megaLED i miniLCD.

Reply to
invalid unparseable

Jest Sat, 20 Jun 2020 00:01:40 +0200, Jarosław Sokołowski pisze:

Jeśli chodzi o LED, to jeszcze tablice z kursami w walut w kantorach! Ropa, dewizy… pralnie. Nie, zdecydowanie zanik tej technologii nie grozi.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

ECU amerykańskie (GM), samochód radziecki (Niva r. 2000).

Pewnie na tej samej amerykańskiej diagnostyce od GM. Zdaje się, że sporo aut miało sterownik wtrysku od nich właśnie. Złącze nazywa się ALDL, wystarczy zewrzeć jeden pin do masy i sterownik zaczyna wymigiwać zebrane kody diagnostyczne.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

sterownik wtrysku? GM? W Mercedesie w124? :-)) Tam były mechaniczne układy wtryskowe Bosch bodajże KE-Jetronics w benzynowych lub mechaniczny/mechaniczno-pneumatyczny sterownik z rzędową pompą wtryskową..

Reply to
Michal
2020-06-20 o 18:49 +0200, Michal napisał:

Najwyraźniej zatem zarówno Bosch jak i GM doszli wówczas do podobnego wniosku: fajnie jest móc sobie wymigać kody błędów, bez podpinania żadnych tajemniczych walizek.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Pan Mateusz Viste napisał:

Każdy by chciał się wymigać od (skutków) błędów!

Reply to
invalid unparseable

W dniu 19.06.2020 o 11:54, Adam pisze:

Ja kiedyś znowu miałem diodę produkcji CEMI (taka w metalowej obudowie jeszcze), ze zalana była plastikiem żółtym, a świeciła na zielono. Może odwrotnie, bo to ze 40 lat temu.

Reply to
Cezary Grądys

W dniu 2020-06-19 o 23:52, Krzysztof Gajdemski pisze:

Ze sprzętu w miarę współczesnego to mam ładowarkę do akumulatorów samochodowych Ring RESC8 (SnartCharge8).

Przykładowa fotka:

formatting link
Ma to zielony segmentowy wyświetlacz. W ciemnym pomieszczeniu jest ok. Natomiast na zewnątrz, nawet przy pochmurnym niebie, ju z praktycznie nic nie widać, trzeba osłaniać ręką. W słońcu nic nie pomaga.

Więc przy okazji pytanie: na co zamienić wyświetlacz? Bo podkręcenie napięcia to zbyt duże ryzyko. Chodzi mi, aby otrzymać możliwość odczytu w słoneczny dzień, ale w miarę możliwości bez przerabiania "połowy elektroniki".

Reply to
Adam

Pan Adam napisał:

Można zastosować rozwiązanie sprawdzone przez fotografów:

formatting link

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2020-06-23 o 11:10, Adam pisze:

Sprawdzić typ wyświetlacza i pewnie wystarczy zmienić go na nowszy, jaśniejszy typ.

Reply to
jacek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.