ładowanie ogniw o różnych pojemnościach

Zaciekawiło mnie ostatnio wykorzystanie ogniw 18650 z rozbiórki baterii laptopowych w chińskich powerbankach na kilka szt ogniw. Czy mieszanie ogniw o różnych pojemnościach będzie skutkowało tym, że te bardziej pojemne będą niedoładowane (kontroler odetnie ładowanie przy 4,2V)?

Reply to
zhbick
Loading thread data ...

Jak laczone rownolegle i nie uszkodzone to mozesz ladowac.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Tak, łączone są równolegle (sumaryczna pojemność). Dzięki za odpowiedź!

Reply to
zhbick

W dniu 16.05.2018 o 14:11, zhbick pisze:

Jak połączone równolegle, to bez naładowania wszystkich nie osiągniesz raczej 4,2V :-)

Reply to
Mateusz Bogusz

Użytkownik "Mateusz Bogusz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:pdhlgk$qlo$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... W dniu 16.05.2018 o 14:11, zhbick pisze:

Pytanie nalezy zadac inne. Zalecenia ladowania ogniwa sa takie:

1) ladowac do 4.2V z ograniczeniem pradu, 2) ladowac napieciem 4.2V, prad bedzie samoczynnie spadal, 3) jak spadnie ponizej pewnej wartosci - wylaczyc ladowanie.

No i teraz ... majac polaczonych wiele ogniw rownolegle, czy spelniamy zalecenie 3 ? W jednych ogniwach juz prad spadl i dobrze byloby je odlaczyc, a w innych jeszcze nie spadl, wiec trzymamy baterie pod pradem.

W laptopach sie nie boja i lacza rownolegle (i szeregowo tez), ale tam ogniwa z jednej serii produkcyjnej.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Mateusz Bogusz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:pdhlgk$qlo$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

A nie jest tak, że wystarczy, by jedno miało 4,2 i już cały pakiet na mierniku wykaże 4,2?

Reply to
zhbick

W dniu 2018-05-16 o 19:34, zhbick pisze:

A są połączone równolegle? To jak pierwsze osiągnie 4,2 jak inne mają 4?

Reply to
t-1

Użytkownik "t-1" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:pdhqik$l89$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Faktycznie. A jak się ładują takie poszczególne ogniwa o różnej pojemności połączone równolegle? Mniej pojemne wolniej się ładuje od bardziej pojemnego, ale napięcie na każdym wzrasta o tyle samo w jednostce czasu?

Reply to
zhbick

W dniu 16.05.2018 o 19:56, zhbick pisze:

Szybkość ładowania to bardziej od rezystancji wewnętrznej zależy niż od pojemności.

Reply to
Mateusz Bogusz

Użytkownik "Mateusz Bogusz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:pdhrvo$lq5$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Czyli jeśli w złączonym równolegle pakiecie jest ogniwo o rezystancji wewnętrznej odbiegającej od reszty, to spowalnia to szybkość ładowania całego pakietu?

Reply to
zhbick

Dnia Wed, 16 May 2018 21:36:37 +0200, zhbick napisał(a):

Cos w tym jest, ale z drugiej strony - w pewnym zakresie takie ogniwo moze przejac wiecej pradu niz pozostale.

J.

Reply to
J.F.

Masz minimum dwa wyjscia. Pierwsze to jak JF zaczac robic doktorat z ladowania. Drugie, zmontowac i zobaczyc co sie dzieje przy ladowaniu.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 16.05.2018 o 21:36, zhbick pisze:

Łącz w pakiety ogniwa o zbliżonej rezystancji wewnętrznej i pojemności, a resztą nie trzeba się przejmować. Tylko podczas łączenia pamiętaj żeby miały w miarę podobne napięcia ;-)

Reply to
Mateusz Bogusz

Użytkownik "Mateusz Bogusz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:pdi7ds$1fk$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

No dobrze, ale jeśli rezystancja wewnętrzna będzie podobna, pojemność też, ale w takim powerbanku na 8 ogniw (równolegle połączonych) znajdzie się część ogniw naładowanych (4,2V) a jedno lub dwa wyssane do zera (czyli to tych 2,9V), to po przyłożeniu napięcia (podłączeniu zasilacza) rozpocznie się proces ładowania tylko tych rozładowanych, czy może te naładowane nadal będą traktowane prądem? A co w sytuacji, gdy przyłożymy obciążenie? Te naładowane będą zasilały odbiornik, czy również zaczną przy okazji podładowywać te rozładowane ogniwa?

Reply to
zhbick

Użytkownik "zhbick" snipped-for-privacy@spam.pl napisał w wiadomości news:5afca8c0$0$31353$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Drugie prawo Kirchoffa Panie... Do spóły z prawem Ohma... Obie opcje. Coś poleci do odbiornika, coś poleci do drugich ogniw... o, czyli jak widać, Pierwsze Prawo Kirchoffa też się uśmiecha...

1PK - jak rozkładają się prądy (węzeł) 2PK - jak rozkładają się napięcia (oczko) PO - wyjaśni, jak duże prądy wyrównawcze popłyną.
Reply to
HF5BS

Dnia Wed, 16 May 2018 23:55:17 +0200, zhbick napisał(a):

Ale tak nie bedzie bo skoro sa polaczone rownolegle, to ogniwa o wyzszym napieciu laduja te o nizszym.

Jesli swiezo polaczyles takie ogniwa i podlaczyles pod ladowarke, ktora akurat ma 4.2V, to:

-ogniwa wyladowane beda ladowane ... i to raczej duzym pradem,

-ogniwa naladowane do 4.2V nie beda juz ladowane (pomijajac prad spoczynkowy)

Ale jak napiecia beda inne, to juz wszystko mozliwe.

Znow zalezy jakie napiecie sie ustali. Jak 2.9V, to te wyladowane pozostana bez pradu, jak np 3.4, to mamy podladowanie.

Ale jest i ciekawszy efekt - wszystkie ogniwa naladowane do 4.2V, podlaczamy spore obciazenie, na skutek roznego oporu wewnetrznego prady moga byc rozne. Odlaczamy obciazenie - te gorsze ogniwa sa mniej rozladowane, wiec maja wieksza SEM, i laduja teraz te lepsze ogniwa. Az sie SEMy wyrownaja.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Wed, 16 May 2018 13:27:30 -0700 (PDT), Zenek Kapelinder napisał(a):

Nie zobaczy, bo i jak, skoro wszystko polaczone rownolegle i sa tylko dwa zaciski. Trzeba by miec cegowy amperomierz DC i to na male prady ...

J.

Reply to
J.F.

Jak pierwszy raz polaczy ogniwa rozladowane z naladowanymi to raz poplynie prad wyrownawczy. Teoretyk moze polaczyc ten jeden raz nie zworami a opornikami i wymieni na druty albo blaszki po ustaleniu takiego samego napiecia na wszystkich ogniwach. Mozne tez od razu laczyc naladowane albo rozladowane. Po kilku minutach ustali sie jakies napiecie z przedzialu rozladowane-naladowane. Jak taki pakiet podlaczy do ladowarki to beda wszystkie ladowane. Jak zacznie rozladowywac to wszystkie beda rozladowywane. Elementarna wiedza z fizyki ze szkoly podstawowej sprzed czterdziestu pieciu lat. Przy polaczeniu rownoleglym ogniw pojemnosci sie sumuja. Jak jedno ogniwo ma 2Ah a drugie 0,5Ah to razem beda mialy 2,5Ah. Na wszystkich ogniwach bedzie to samo napiecie bo ogniwa laczy sie grubym drutem a nie opornikami. A nawet jak by mialy poplynac jakies prady wyrownawcze to nie beda mialy praktycznie zadnego wplywu na pojemnosc pakietu. I przestan teoretku wymyslac jakies dziwolagi.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Dziękuję za łopatologiczne wyjaśnienie i przepraszam za zadawanie tak banalnych pytań, ale laikiem jestem totalnym w tej materii, a ciekawość nie daje spokoju :) Ze szkoły sprzed lat kilkudziesięciu pamiętam, że ważniejsza była nauka regulaminu pracowni...

Reply to
zhbick

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

pisales o doktoryzowaniu ... a mu tu juz nie o pradzie C/10, i nie o roznej pojemnosci, tylko roznym oporze wewnetrznym. Jeden ma 2Ah i drugi ma 2Ah, tylko do jednego plynie np 2A, a do drugiego 1A. Samodzielnie pierwszy ladowalby sie godzine, a drugi dwie.

Tyle, ze po chwili ten pierwszy podladuje sie bardziej i prad mu spadnie, temu drugiemu pewnie wzrosnie i sie ustali np 1.8/1.2A. I tak sobie doczekaja az ladowarka dojdzie do 4.2V, gdy pierwszy moze byc juz naladowany i wypadaloby go odlaczyc, ale drugi jeszcze wymaga troche czasu.

W zasadzie nie powinno byc problemow ... ale nawet doswiadczonym firmom zdarzaly sie pozary :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.