Ładowanie formujące ogniw kwasowych

Witam Spotkalem się z takim okresleniem ładowania baterii akumulatorowej - "ladowanie formujące", co ono oznacza?

Mam 12 ogniw połączonych w baterie (ogniwa 150Ah). Podczas ładowania zauwazylem ze ładują się one nierównomiernie tzn. kiedy na kilku z nich jest napięcie 2.40V/ogn to na pozostałych ogniwach mam dopiero 2.28V/ogn. Jak najlepiej ładowaś całą baterię aby na wszystkich ogniwach doszło do wyrównania napięcia?

Zwykle po rozładowaniu bateria ta ładowana jest prądem o stałej wartości 30A do osiągnięcia napięcia 28,80V a następnie przez około 4godz. prądem 7,5A (do osiągnięcia napięcia 30V). Ładując tym sposobem zauważyłem ze niektóre ogniwa są wyraznie "niedoładowane".

Które z poniższych sposobów ładowania spowoduje lepsze wyrównanie napięć na poszczegolnych ogniwach?:

1) ładowanie stałym prądem o wartości 15A do osiągnięcia napięcia na baterii 28,8V (2,4V/ogn). Po osiągnięciu tego napięcia zmniejszamy wartość prądu starając się utrzymywać napięcie na baterii 28,8V (praca buforowa). Po oktreślonym czasie konczymy ładowanie

2) ładujemy prądem 15A do napięcia wyższego np. 31,2V (tj. 2.60V/ogn) - gazowanie powoduje wtedy wymieszanie elektrolitu - a następnie przełanczamy się na prace buforową utrzymując napiecie na baterii 28,8V przez określony czas (praca buforowa).

Prosze o wypowiedzi na ten temat..

Reply to
roxy
Loading thread data ...

Użytkownik "roxy" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:j6fc6e$dge$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nie wiem czy dobrze podpowiem ale trzeba by chyba rozładować poszczególne ogniwa aby wyrównać napięcia. Ładowanie ponad "miare" spowoduje utrate wody z elektrolitu i chyba zbyd "zdrowe" dla akumulatora nie jest. Rozumiem że masz dojscie do styków poszczególnych ogniw. Może być z tym troche zabawy ale ja bym na ogniwach, które maja najwyższe napięcia zaiął jakiś opór, np żarówka i czekał aż się napięcia na nich wyrównają się z tymi najsłabszymi.

Jest jeszcze inna możliwość ale wtedy trzeba przekonfigurować baterie, odpiąć od ładowania i obciążenia. Połączyć wszystkie ogniwa równolegle dodając do każdego z nich szeregowo "jakiś opór" aby prądy wyrównawcze nie były zbyt duże. Po jakimś czasie wszystkie ogniwa będą miały to samo napięcie i wtedy już można je spowrotem połączyć szeregowo i ładować do ustalonych parametrów. Ta druga opcja wydaje mi się "skuteczniejsza" ale wiąże się z rozpinaniem ogniw o ile jest to w ogóle możliwe.

Pozdr. Gejzero

Reply to
Gejzero SQ3OGX

Obecnie już niewiele, gdyż formowanie płyt (chodziło o to, by płyta dodatnia odlana z miękkiego ołowiu (ok. 99% Pb) stała się dwutlenkiem ołowiu PbO2, zaś płyta ujemna była płytą z twardego ołowiu Pb. Po rozładowaniu obydwie płyty są siarczanem ołowiu (PbSO4). Niewiele, gdyż obecnie sprzedawane sa akumulatory czy to suchoładowane (wystarczy zalać elektrolitem) bądź już mokre, z elektrolitem, naładowane.

Należy zastosować tzw. ładowanie wyrównawcze, czyli powolne ładowanie, zazwyczaj z przerwami, prądem o małej wartości (=< 1/20 prądu pojemności 10. godzinnej - bo te 150 Ah to przypuszczam, pojemność 10. godzinna jako tzw. normalna, czyli akumulator powinien utrzymywać napięcie podczas rozładowania prądem 15 A, powiedzmy do minimu 1,8 V/ogniwo, przez 10 godzin).

Ładuj raczej prądem 10. godzinnym a nie 5. godzinnym, do wystąpienia objawów pełnego naładowania (równomierne gazowanie obydwu rodzajów płyt, identyczne napięcie, identyczna gęstość elektrolitu). Gdy te oznaki zauważysz (a nie to osiągnięcie napięcia 30 V), szczególnie gdy gęstość elkektrolitu będzie się różniła - dokonaj wtedy korekty jego gęstości.

Trochę to wszystko chaotyczne, gdyż kończy się ładowanie po uzyskaniu wymienionych przeze TRZECH oznak pełnego naładowania, a nie określonego czasu.

Może Ci będą pomocne moje stare, sprzed pół wieku :-) notatki na ten temat.

formatting link

Reply to
A_Zet

Czasami wlasnie bardzo duzo cennych informacji mozna uzyskać ze starych notatek dziadka :-)

Reply to
roxy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.