Ładowanie baterii Ni-Cd.

Mam bezprzewodowy, stacjonarny aparat tel. Panasonica z padającą baterią. Trzyma max 2 godziny. Oryginalna bateria jest Ni-Cd 850mAh, 3,6V. Chciałem zamienić ją baterią od komórki Nokia o takich samych parametrach, jednak Li-Ion. Czy nie będzie problemów z ładowaniem ??

Czym charakteryzuje się bateria NIklowo-CaDmowa ??

Dziękuje i POZDRAWIAM KOKOPIKO

Reply to
Kokopiko
Loading thread data ...

musiał byś przenieść baterię razme z całą elektroniką od jej ładowania, inaczej nie przeżyje ładowania. (Sprawdziłem) Możesz też zrobic sobie pakiecik 3 akumulatorki 1,2V NiMH 1,6Ah za jakieś 10zł za sztukę. U mnei trzyma jakieś 2-3 tygodnie bez ładowania

Reply to
Przemek Kuchta

Użytkownik "Kokopiko" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:bksihq$50a$ snipped-for-privacy@news.lublin.pl

Będą. W złośliwym przypadku poważne. Ogniwa Li-Ion ładuje się bardzo rygorystycznie, w zupełnie inny sposób niż akumulatory niklowe a niewłaściwe ładowanie może doprowadzić do pożaru.

M.in. występowaniem tzw. "efektu pamięciowego" objawiającego się spadkiem efektywnej pojeności baterii eksploatowanej w płytkich cyklach. Tzn. np. kwadrans rozmowy i buch.. znowu na ładowarkę. Baterie Ni-Cd (Ni-MH również - choć w mniejszym stopniu) powinny być co pewien czas rozładowane do końca i ponownie całkowicie naładowane. Niestety telefon nie zapewnia im optymalnych warunków pracy. Jednak pakiety Ni-Cd do telefonów są na tyle tanie i łatwo dostępne, że nie będziesz miał kłopotów z wymianą (Przypuszczam, że masz w telefonie zgrzewkę z trzech paluszkow AA). Np.:

formatting link
Ew. nadawałyby się również akumulatory Ni-MH. Mają to samo napięcie (1.2V/ogniwo) i większą pojemność niż Ni-Cd. Jednak nieinteligentna ładowarka w telefonie będzie je permanentnie przeładowywać co raczej nie wyjdzie im na zdrowie. Chociaż, z drugiej strony... 85mA/2000mAh < 0.05C, czyli akumulatory przez pewien czas mogą to nawet przeżyć.

Więcej na temat akumulatorów, np: -> EP04 05/2003

Reply to
Marek Dzwonnik

Wed, 24 Sep 2003 19:25:14 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Marek Dzwonnik" snipped-for-privacy@message.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

IMHO porzadne telefony powinny byc wyposazone w cus coby kontrolowalo poziom naladowania akumulatora i w przypadku jezeli napiecie jest jeszcze odpowiednie - blokowalo ladowanie akumulatora. Wystarczylaby siakas operacyjka i MOSFET do odlaczania akku od ladowarki.

Reply to
BLE_Maciek

Mam dostęp do takich akumulatorków (chyba od motoroli). Czy taki zestaw ma prawo podziałać ?? Czy ew. przeróbka ładowarki byłaby skomplikowana?? Kolega Marek Dz. napisał, że nie do końca jest to zgodne z założeniami.

Mam ojca elektronika, sam dopiero zaczynam studia. Może ojciec pomoże.

Moim zdaniem to bez sensu, że w telefonie za prawia 600zł (jeden z najwyzszych modeli bezprzewodowych Panasonica chyba `99 albo 2000) uzyto akumulatorów Ni-Cd.

Dziękuje i pozdrawiam

Reply to
Kokopiko

Na to wyglada, ze mamy podobny o ile nie ten sam model telefonu. Niedawno pisalem jak "dorobilem" pakiet akku do Panasonica, wyciagnalem ze starej Nokii (jaka stara GSMowska 6V) akku NiMh. Byly one w postaci takich prostokatnych sztabek :-) Trzeba bylo tylko wyciac kawalek plastiku w srodku sluchawki i wlala. Teraz zapomnialem prawie, ze trzeba klasc co jakis czas sluchawke na baze. Od ponad 2 lat dziala to bez problemu :-), a ladowac trzeba raz na okolo

1,5miesiaca.
Reply to
karlos

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.