Ładowanie akumulatora samochodowego z b

witam

JEst bateria słoneczna trochę większa od kartki a4. w stanie jałowym ma

21V, około 10Wat, maksymalny prąd 0.6A. tak sobie myślę żeby ją podłączyć do zapalniczki samochodowej w celu podładowania akumulatora. aby akumulator się nie rozładował dam diodę. Zastanawiam się nad potrzebą ograniczenia prądu np za pomocą żarówki, ale chyba niema potrzeby. Sprzedawca baterii i osprzętu, twierdzi ze do tego celu jest potrzebny super hiper regulator aby nie uszkodzić baterii i akumulatora samochodowego... Co Wy na to? Mój minimalistyczny układ zabezpieczający doprowadzi do tragedii czy nie?

ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

W dniu 2013-08-15 20:05, ToMasz pisze:

Gwarancji nikt ci nie da.

Ale z tego co wiem, to bateria słoneczna jest źródłem prądowym. Więc podłączona bezpośrednio do akumulatora powinna dawać 12V 0.6A, ale nie mogę za tą teorię poręczyć, bo nie wiem, czy dana bateria słoneczna jest dokładnie tym, co znam z teorii. Jeśli jednak by tak było, to możesz spokojnie zasilać akumulator tą baterią. Prąd 0.6 na pewno krzywdy nie zrobi.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Tomasz Wójtowicz snipped-for-privacy@spam.com napisał(a):

Raczej napięciowym. Przy pobieraniu coraz większego prądu napięcie zmienia się nieznacznie, dopiero od pewnego punktu, bliskiego prądowi zwarciowemu, napięcie gwałtownie spada.

formatting link

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Dnia Thu, 15 Aug 2013 20:05:55 +0200, ToMasz napisał(a):

Zadnego - pol ampera, co chcesz ograniczac. Bezpieznik dac ... na wypadek awarii :-)

Tak w ogolnosci to te pol ampera gazowalo by troche akumulator i przez dluzszy czas ... kto wie czy szkody mu nie zrobilo. Trzeba by zrobic uklad ktory wylacza ladowanie po przekroczeniu 14V.

Ale ogniwo w samochodzie, jak dlugo moze te pol ampera dawac - pare godzin i to tylko w szczesliwe dni ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik ToMasz napisał:

0,6A to troszkę sporo, sugerowałbym ograniczyć do 0,1 - 0,2 Mam fabryczny panel 2W do podtrzymania, spisuje się zgodnie z założeniami. Nie ma żadnych zabezpieczeń poza diodą, Imax ogniw jest tu jedynym ogranicznikiem prądu.
Reply to
AlexY

W dniu 2013-08-15 20:24, Grzegorz Niemirowski pisze:

Dzięki za wykres. Właśnie dlatego nie byłem pewny, czy o tym samym mówię.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2013-08-15 20:05, ToMasz pisze:

Tragedii nie, ale szczytem sprawności też nie będzie grzeszył - panel obciążony do 12-13v będzie chodził poniżej punktu pracy "mocy maksymalnej". Lepiej dorzuć te 5zł i dorób mu stepdown (np LM2576adj?) ustawiony na 14 (14.4v?), dzięki temu na panelu bedziesz miał wyższe napięcie i mniejszy prąd, a na akumulatorze - trochę większy prąd ładowania (gdy aku rozładowany) i zabezpieczenie automatyczne - gdy się naładuje do pełna (14-14.4v) to prąd ładowania sam zaniknie...

Reply to
BartekK

Przyjmując że masz aleternator w samochodzie, to brakuje tylko zabezpieczenia przed przeładowaniem.

Dlaczego 14,4V? Do takiego napięcia ładuje się akumultor "dorywczo". W pracy buforowej - ładowanie bezprzerwowe to 13,8V

Podczas jazdy nie ma co liczyć na ładowanie. Zresztą jest alternator. Opcja dobra jak zostawia samochód na 2-3 tygodnie bez jazdy. Potrzebuje wtedy 150-300mA żeby wyrównać straty. Wydaje mi się, że dioda prostownicza i jedna zenerka. Proste, nie do zepsucia.

Reply to
Desoft

Tak będzie

Więc oferowane 650mA w praktyce powinno dać 300mA :)

Jak ta zenerka i prostownicza mają być połączone? (jaka zenerka?)

ToMasz

Reply to
ToMasz

Użytkownik ToMasz napisał:

Zenerka równolegle po stronie ogniw coby zjadła za wysokie napięcie a za nią prostownicza szeregowo do akumulatora.

Reply to
AlexY

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

A po co w ogóle ładować ten akumulator ?

Reply to
John Kołalsky

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.