Komputer przekaźnikowy

Nie pamiętam, żeby było (jak było to bez nerwów) ;

formatting link
Japoński komputer na przekaźnikach z 1958 roku. Pominąwszy wszystko - to musiało być zawodne jak cholera. Czy nie ? Taka ilość elektromechaniki ? To się dało w ogóle używać w przerwach między naprawami ?

Moc ciągnie ok. 2.5kW - to zdecydowanie mniej niż bym się spodziewał. Powiedziałbym - energooszczędny :)

Ale te dźwięki podczas obliczeń - bezcenne. Pewnie doświadczony operator na słuch mógł ocenić co się dzieje w danym momencie.

Nie wiedzieć czemu mam sentyment do takich prehistorycznych konstrukcji. Kojarzą mi się z opowiastkami Lema - szczękające przekaźniki w piwnicach oświetlonych migającymi się, ledwo świecącymi żarówkami...

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

Teraz dosłuchałem - średnio naprawa raz na 3-mce. Nieźle.

Reply to
sundayman

Dnia Mon, 2 Dec 2019 22:49:55 +0100, sundayman napisał(a):

Dwie godziny temu :-P

Japonska precyzja :-)

Tylko czy oni w 1958 byli tak precyzyjni ?

Jak widac - 60 lat minelo, a komputer ciagle sprawny, widac dobre przekazniki.

W Riad podlaczyli glosnik do ktorejs linii adresu - tez mozna bylo ocenic :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-12-02 o 23:14, J.F. pisze:

Oglądałem na jutubie fajny film o początkach elektroniki w Japonii. To co oni tam odprawiali, przypomina mi moje pomysły w moim warsztaciku, kiedy brakuje narzędzi, materiałów i ogólnie wszystkiego.

film:

formatting link

Reply to
robot

Ten sam kraj, ten sam rok:

formatting link
Element aktywny: nieliniowe obwody rezonansowe. Niezniszczalny, facio był autentycznym geniuszem.

Na liście moich marzeń na emeryturę znajduje się odtworzenie parametronu. ;-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Czy takim geniuszem ... ponoc nawet u nas zrobilismy komputer na ferrytach, to chyba szerszy wynalazek. Chyba, ze on byl pierwszy.

formatting link
W tym polskim jako wade wymieniano generator zegarowy, w kW liczony.

A ferryty ... czy one sie nie starzeja ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "robot" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5de62219$0$556$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2019-12-02 o 23:14, J.F. pisze:

Mozna tez poczytac o pierwszych japonskich samochodach eksportowanych do USA, od ktorych sie wziela nazwa "japonska tandeta".

Minelo pare lat ....

J.

Reply to
J.F.

Na ferrytowych układach logicznych opierało się też urządzenie szyfrujące DUDEK, używane przez służby w okresie PRL-u. Urządzenie wykorzystywało szyfr Vernama, wykonując operację alternatywy wykluczającej (XOR) na poszczególnych bitach znaku tekstu i klucza. Późniejsze wersje były już budowane w oparciu o układy scalone.

Reply to
Atlantis

Tu nie chodzi o zrobienie tego "na ferrytach", bo to swego czasu było popularne, zwłaszcza od chwili wynalezienia rdzeniowej pamięci koincydencyjnej. Tylko to były układy impulsowe.

Unikatowe dla parametronu było zakodowanie zera i jedynki w fazie prądu będącego w rezonansie parametrycznym z przebiegiem zegarowym. Tam występowały praktycznie czyste sinusy. :-)

Pamięć Goto też zrobił w sposób unikatowy. Wykorzystał zjawisko rezonansu wręcz do perwersji.

Pomysł jest o tyle aktualny, że stale pojawiają się próby zbudowania parametronu przy użyciu nanotechnologii, jako zastępnik dla technologii półprzewodnikowej. Człowiek wyprzedził swoją epokę o dobre 70 lat. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2019-12-02 o 22:49, sundayman pisze:

Ciocia pracowała w ośrodku obliczeniowym PKP. W okolicy 68..70 miałem okazję widzieć komputer na przekaźnikach przy pracy. Programowało się go kabelkami z wtyczkami bananowymi. Był wolny w porównaniu z Odrą więc wykorzystywali go tylko do generowania listy płac.

Myślę, że tak ma większość tu. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Twórcy "Powrotu do przyszłości" zażartowali z tego w trzeciej części. Doktor Brown ogląda uszkodzony układ scalony z wehikułu czasu i mówi coś w stylu: "Nic dziwnego, że się zepsuł - wyprodukowano go w Japonii". Jest bardzo zaskoczony gdy Marty informuje go, że w przyszłości Japońska elektronika jest znana z wysokiej jakości. ;)

Reply to
Atlantis

A moja córka zapytałaby:

- co to "powrót do przyszłości" ;)

Reply to
robot

Mój sześcioletni siostrzeniec uwielbia te filmy. :)

Reply to
Atlantis

Mój sześcioletni siostrzeniec uwielbia te filmy. :)

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.