Jaki przewód pod HDTV ?

Przy okazji remonciku chciałbym okablować kawałek budynku pod przyszłą HDTV (na razie myślę o ofercie "n" albo telekomuny, ale w przyszłości może coś innego). Czy wystarczy zwykły kabel koncentryczny rzucić w kanały, czy też jakiś specjalistyczny ? Będę zobowiązany za rozjaśnienie tematu.

Reply to
yogi009
Loading thread data ...

yogi009 napisał(a):

Od anteny do tunera musisz poprowadzić 2 kable koncentryczne (najlepiej z rdzeniem miedzianym i dobrym ekranem). Od tunera do telewizora kabel HDMI (specyfikacja przewiduje max. 15 metrow), od razu obok pociagnij audio stereo (2xRCA). Od tunera do amplitunera cyfrowy dzwiek (optyk). Ale to wszystko i tak na grzyba, bo juz powstaje protokol bezprzewodowej transmisji sygnalow HDTV na niewielkie odleglosci - wszystkie kable oprocz zasilania za kilka lat beda zbedne. W skrocie: pod tynkiem zainstaluj rurki o srednicy min. 3cm, lepiej 5cm. Bedziesz mogl w nie wciagnac co tylko bedzie "na topie".

Reply to
Adam Dybkowski

W skrocie: pod tynkiem

Nawet 3~ do kompa. pzdr.

Reply to
Pawel Gol

Pawel Gol schrieb:

no to i chłodzenie wodne, a co se nie ma ;-)

Może tak by starego Craya postawić w charakterze centralnego ogrzewania? Miał, zdaje mi się, jakieś 200kW mocy cieplnej. W berlińskim instytucie WZB, gdzie pierwszego Craya na wschód od Łaby zainstalowano właśnie nim grzano cały budynek ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar

Dnia Tue, 09 Jan 2007 15:16:27 +0100, Waldemar łaskawie napisał(a):

Oj, Waldek, może się na temat wypowiesz, większy będę miał pożytek, niż z teoretycznych przepychanek...

Reply to
yogi009

yogi009 schrieb:

tylko nie napisałeś co ty chcesz położyć. Przewód do HDTV. Fajnie. Ale co? HDMI, YUV, RGB czy antenowy? Jak antenowy to wystarczy porządny koncentryk 75 ohm, podwójnie ekranowany z pełną żyłą.

Waldek

Reply to
Waldemar

Dnia Wed, 10 Jan 2007 22:37:55 +0100, Waldemar łaskawie napisał(a):

Nie napisałem, bo nie jestem mocny w tym fachu. Mam budynek, chcę rozprowadzić sygnał w ścianie do TV LCD, tak żeby potem nie kuć i nie kłaść zewnętrznych listew. Najchętniej bym puścił to dobrym koncentrykiem, ale nie wiem czy nowy standard nie ma jakichś nowych wymagań. Prawdopodobnie gdzies obok tego TV będzie jakieś DVD itd. Żadnych wielkich kombinacji, no może ew. jakieś łącze do PC-ta.

Reply to
yogi009

Użytkownik "yogi009" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

Pozostaje położyć "peszel" z pilotem. Potem wciągniesz to co będzie potrzebne. W przypadku awarii będzie można też wymienić kabel.

yabba

Reply to
yabba

promien giecia! - wiekszosc kabli RF nie lubi malych promieni giecia!!! A najbardziej uniwersalny przewod to w tej chwili skretka wieloparowa - posiadanie 20 - 30 par w scianie gwarantuje wlascwie pelna uniwerslanosc, dolozenie 3 - 4 kabli wspolosiowych i nie ma sygnalu ktorego nie mozna by przeslac (a jak juz ktos bardzo chce zabezpieczyc sie na przyszlosc to niech dolozy ze dwa - trzy wlokna swiatlowodowe)

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.