Jak zabezpieczyć komputer przed skokiem napięcia /

Jak zabezpieczyć w domu komputer przed skokiem napięcia w sieci ? Oraz przed wszystkimi przepieciami, zwarciami i niedomaganiami sieci elektrycznej ?

Pozdro. Kamil, w domu: Yamaha Dragster, KTM 525 EXC "Renia Megi" II grandtour dCi, "Tojka Karola" D-4D w pracy: "Burakowóz Oktavka II" FSI, "Cytryna" Berlingo HDi

Reply to
Kamil
Loading thread data ...

Trzystopniowa ochrona:

1) Odgromniki na słupie elektrycznym (zadanie energetyki - nie zawsze wykonywane) nie stosuje się w przypadku sieci blokowej zasilanym kablem w ziemi) 2) Zabezpieczenie przepięciowe przed - warystory- w skrzynce rozdzielczej (dostępne w sklepie z elektryką) 3) Zapezpieczenie z filtrami i bezpiecznikiem na szynie rozdzielczej za gniazdkiem (dostępne w każdym sklepie komputerowym)
Reply to
Dr.Endriu

Kupic laptopa i pracowac na akumulatorach.

Reply to
mrwebsky

Kupic laptopa i pracować na akumulatorach.

Reply to
B

Tak w ogóle, to laptop jest rodzajem komputera zintegrowanego z UPS-em typu On-line. Dlatego, że w dowolnym momencie można wyłączyć wtyczkę sieciową i prąd będzie od razu brany z akumulatora, który jest przypięty do tej samej szyny, na którą zasilacz podaje prąd. Spada tylko troszeczkę napięcie, co przez laptopa jest wykrywane i sygnalizowane jako praca na bateriach.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Ale akumulatory czasem trzeba ładować... więc można by pytanie główne zmienić na "jak zabezpieczyć laptopa ładującego akumulatorki przed przepięciami z sieci energetycznej?" :P:P..

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Użytkownik "Kamil" snipped-for-privacy@autograf.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

UPS najlepiej typu Line Interactive

Dla przykładu APC Smart series Sam mam APC Smart 1000NET i to cudeńko się przełacza zarówno po zaniżeniu jak i po zawyżeniu napięcia sieci.

Progi tych napięć można ustawić softwareowo

Pozdro.

Reply to
Henry(k

Wsiadamy na rower i pedałujemy :)

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Niestety Energetyka ma to w du...żym poważaniu i każe instalować takie odgromniki przez każdego klienta, który ubiega się o przyłączenie lub dokonuje przeróbki instalacji. Energetyka rozkłada koszt odgromników na klientów :)))) W przypadku, kiedy klienta nie stać na takie zabezpieczenia to Zakład Energetyczny "KAŻE" mu podpisać oświadczenie, na podstawie którego klient bierze na siebie odpowiedzialność w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek sprzętu. Odgromniki te to zabezpieczenia przepięciowe klasy B Koszt takiego zabezpieczenia to ok. 300-400zł / fazę

To jest zabezpieczenie przepięciowe klasy C Tu trzeba uważać, ponieważ zabezpieczenie to montuje się na kablu conajmniej

10m od miejsca zamontowania zabezpieczenia klasy B tzn. pomiędzy tymi zabezpieczeniami musi być conajmniej 10m kabla. Jeżeli warunek ten nie może być spełniony to pomiedzy tymi zabezpieczeniami należy zamontować dodatkowy filtr indukcyjny. Koszt - także ok. 300-400zł / fazę

Niektóre firmy produkują filtry klasy B i C w jednej obudowie oraz filtry klasy B z wbudowanymi indukcyjnościami lub układem elektronicznym sterującym zapłonem odgromnika - wtedy nie musi być zachowana odległość 10m ani wymóg montowania filtra indukcyjnego. Niestety cena zabezpieczenia przeciwprzepięciowego klasy B+C to wydatek ponad 3000zł

Zabezpiecznie klasy D

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

UPS-y nie zabezpieczają przed przepięciami, a wręcz przeciwnie - w przypadku "dostania strzała" przepięciowego od strony sieci potrafią same się przyczynić do uszkodzenia sprzętu komputerowego tzn. same uszkodzą sprzęt, kiedy bez tego UPS-a przepięcie to zostałoby wyeliminowane przez filtr przepięciowy. Oczywiście UPS-y te przełączają się przy spadku jak i przy wzroście napięcia, ale w przypadku przepięcia czyli chwilowego skoku napięcia o wartości kilku kV mogą same ulec uszkodzeniu, a ponad to mogą nie zdążyć zareagować na tak szybkie zbocze impulsu i najzwyczajniej się nie przełączą.

Tak więc najpierw należy zainstalować przepięciówki, a potem UPS-y, których zadaniem jest podtrzymanie zasilania, a nie zabezpieczanie przeciwprzepięciowe. Oczywiście w wilu UPS-ach są warystory - jednak przy wyładowaniach piorunów prosto w sieć energetyczną zazwyczaj są one bezużyteczne.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

ale jak przyspieszysz to napiecie skoczy ;-)

Reply to
nuclear

Jacek "Plumpi" napisał(a):

Nie nie, te na słupie to nie klasa B, powinne być u abonenta na końcu linii napowietrznej. A za tym, w rozdzielni montujemy klase B.

No ale tak czy inaczej, jak się z monterem nie dogadasz za flaszke to pewnie nie będzie :)

Reply to
Piotr [PKi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.