Jak sprawdzić amperaż zasilacza?

Witam Mam miernik uniwersalny i nie wim jak sprawdzić ile Amper podaje zasilacz Niby jest Amperomież na nim ale tytlko pokazuje na zwarciu do 10 Amper Gdzie na zasilaczu piszę np 50mA a pokazuje na zwrciu 4 A i oczywiście zapach spalenizny czy jest jakaś inna możliwość sprawdzenia jaką pojemność ma np akumulatorek AA albo zasilacz?

Pozdrawiam

Reply to
Misiaa26
Loading thread data ...

Użytkownik "Misiaa26" snipped-for-privacy@awp.internetdsl.pl> napisał w wiadomości news:d0fdjn$ncq$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Musisz sobie zmontować jakieś obciążenie testowe, któym mozesz ten zasilacz obiciążyć regulowanym prądem. Obciązasz np. prądem 500mA jednocześnie monitorując temperaturę zasadniczych elementów zasilacza (transformator, rediator tranzystora stabilizatora). Zwiększasz obciązenie i zprawdzasz czy zasilacz się nie przegrzewa.

Jak pisze że 50mA to po co sprawdzać amperomierzem? Lepiej założyć obciązenie 50mA i zobaczyć czy napięcie na wyjściu jest w granicach tolerancji.

Akumulatorek ładujesz "do pełna", podłączasz obciążenie (10-godzinne lub

20-godzinne) i co godzinę mierzysz prąd i napięcie, do momentu aż akumulator osiągnie napięcie rozładowania. Potem uśredniasz prądy, mnozysz przez czas (właściwie to powinieneś całkować...) i masz...
Reply to
Jd.

Misiaa26 pisze tak:

Obciążenie zero omów więc prąd jest nieskończenie duży ;)

Podłącz woltomierz do wyjścia zasilacza i obciążaj coraz bardziej zasilacz np żarówkami. Kiedy napięcie siądzie poniżej tego na naklejce to znalazłeś prąd max. Teraz przełącz sie na amperomierz wtrąć go w obwód i zmierz prąd płynący przez żarówki.

Reply to
PiotrekR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.