Jak sprawdzić listwę?

Mam bardzo przyzwoitą (francuską, w solidnej i eleganckiej metalowej obudowie) 5 - gniazdową listwę zasilająco - filtrującą z wyłącznikiem i wymiennym bezpiecznikiem 10 A. Sęk w tym, że listwa ma już ponad 10 lat (właściwie ok. 14 lat) i coś mi się wydaje, że nie zapewnia tak dobrej ochrony jak niegdyś, gdyż ostatnio zauważyłem, że kiedy startuje lodówka, to w moich głośnikach komputerowych słychać trzaski, czego wcześniej nie było. Mam więc następujące pytanie: co zrobić, żeby przywrócić listwie dawniejszą jakość i skuteczność? Ze schematu narysowanego na obudowie od strony ściany (listwa jest mocowana do ściany, choć nie "obowiązkowo") wynika, że znajdują się w niej jakieś kondensatory. Może to więc one "zlasowały się" i należy je wymienić? Nie jestem też pewien czy można takie urządzenie "zdiagnozować" korespondencyjnie, ale zapewne można przynajmniej odpowiedziec mi co zrobić aby ustalić jednoznacznie jaki jest stan techniczny listwy. R.

Reply to
Rozi
Loading thread data ...

[...]

W pierwszej kolejności zdiagnozowałbym wyłącznik termiczny uzwojenia wzbudzenia silnika w kompresorze lodówki. W drugiej kolejności styki termostatu lodówki. Według mojego doświadczenia wzrost zakłóceń jest raczej spowodowany właśnie problemem ze stykami w lodówce a nie słabą filtracją. W listwach stosuje się zazwyczaj kondensatory bardzo dobrej jakości - ich ewentualne uszkodzenie polegałoby raczej na przebiciu niż na utracie pojemności.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał:

A w trzeciej kolejnosci sprawdzilbym polacznia w puszkach (tych w scianach) - przez te ..nascie lat zlacza mialy prawo sie troche utlenic, wzrosly straty to i spadki napiec w instalacji sa wieksze... GRG

Reply to
Grzegorz Domagala

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał:

Oj, to mnie zmartwiłeś. Rozebranie listwy i wymiana kondensatorów byłoby czynnością o wiele prostszą niż szukanie "wyłącznika termicznego uzwojenia wzbudzenia silnika w kompresorze lodówki" i jego ewentualna naprawa. :(( Dziękuję i pozdrawiam. R.

Reply to
Rozi

Użytkownik "Grzegorz Domagala" snipped-for-privacy@spam.trap.pl> napisał:

Dziękuję za zwrócenie uwagi na puszki. Własciwie to nie ma powodu aby coś się "w puszkach" kryło, bo instalacja elektryczna jest stosunkowo nowa i ma raptem parę lat, ale przejrzeć może nie zaszkodzi. Pozdrawiam. R.

Reply to
Rozi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.