Jak działa ten siłownik

Spotkałem dziwny siłownik elektrozaworu chyba pralki produkcji włoskiej. Zbudowany jest on z malutkiego metalowego siłownika z którego pod wpływem zapewne temperatury wysuwa się maleńki metalowy precik. Napięcie 220 V Ac podawane jest pomiędzy jego metalową obudowę a przylutowany do tej metalowej obudowy element ceramiczny ???? ( albo kondensator albo element piezo ???. Po rozgrzaniu pręcik wysuwa się przesuwając zawór po odłączeniu napięcia cofa sie do wnetrza metalowej obudowy. Czas wysuwu,cofania ok 20-30 sekund. Zaintrygowała mnie jego budowa, zasada działania i chętnie dowiedziałbym się jak to działa ???. Proszę o oświecenie !.

Reply to
Andrzej Kmicic
Loading thread data ...

To raczej siłownik do zaworu kaloryfera albo (widziałem takie właśnie) do zaworu ogrzewania podłogowego. Hint: Tam potrzeba sporej siły za to stale, a instalacje CO nie lubią uderzeniowego otwierania przepływu stąd powolne działanie.

Zasada działania ? nie wiem... może być bimetaliczny (jeśli dwuprzewodowy) albo silnik z przekładnią (jeśli 3 przewodowy) (albo 2 przewodowy i 24v DC)

eles

Reply to
Lukasz Sokol

Domyślam się, że na takiej samej zasadzie jak zawór termostatu w układzie chłodniczym w niektórych samochodach.

Za wysuwanie pręcika odpowiedzialne jest wrzenie i parowanie jakiejś niskowrzącej cieczy zamkniętej w objętości za pręcikiem. Ciśnienie par cieczy wypycha pręcik w określonej temperaturze.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

dokładnie tak. takie siłowniki stosuje też Dospel do otwierania żaluzji w wentylatorach. może ktoś wie gdzie można takie siłowniki kupić w rozsądnej cenie

Jeffrey

Reply to
Jeffrey

Prosze bardzo, oswiecam

formatting link
Darek_J

Reply to
Darek_J

Dzięki za info. Zawór kupił mi syn w Łodzi w sklepie z częściami AGD (pralka lub zmywarka) zawór jest przełączny (jedno wejście, dwa wyjścia) z dość dużym przepływem, średnica rurek na calowy wąż. Kosztował 34 złote. Siłownik z elementem ceramicznym jest naprawdę mały (1/3-1/2 kostki cukru). Zaciekawiło mnie że element nie wydaje dzwięku i rozebrałem i stąd moje zaciekawienie zasadą działania. Myślę że element ceramiczny podgrzewa siłownik a właśnie ciecz o niskiej temperaturze wrzenia w jego wnętrzu wypycha własciwy tłoczek. Skok tłoczka to około 10-15 mm.

pozdrawiam AK

Reply to
Andrzej Kmicic

Chyba nie wrzenie, a rozszerzalnosc cieplna cieczy i ewentualnie topnienie. Mowi sie o woskach. Wrzenie daje chyba zbyt mala sile i za mala "sztywnosc".

J.

Reply to
J.F.

Bomba! Zdaje się, że otworzy to nową epokę w zagadnieniu pt.: skąd tani a dobry elektrozawór?. Tak, wiem, że i wcześniej jedną z defaultowych odpowiedzi było "ze starej pralki", ale w tym sek, że typowy pralkowy zawór działa zupełnie inaczej i jest daleki od określenia "dobry".

J.

Reply to
Jarek P.

A propos - to sie np do pralki nadaje ? Balbym sie ze wylaczy sie za wolno i zaleje podloge ..

J.

Reply to
J.F.

Witam!

Andrzej Kmicic napisał(a):

(...)

A wiadomo jest dokładnie z jakiego to modelu/firmy urządzenia?

Reply to
Michal Waskiewicz

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości

Niestety nie wiem do jakiego to modelu. Jest to zawór przełączny więc zapewne służy do np dozowania płynów lub proszków (tak przypuszczam). Chciałem zawór zastosować do podlewania ale ten okazało się nie nadaje jest zbyt niskociśnieniowy i delikatny i przy ciśnieniu 5 barów przecieka nieco.

Mogę zrobić fotkę jak będzie potrzebne i gdzieś zamieścić aby ułatwić poszukiwania :) w sklepach AGD.

AK

Reply to
Andrzej Kmicic

Witam!

Andrzej Kmicic napisał(a):

Jeśli to nie byłby problem to bardzo bym prosił. Jeśli trzeba to mogę umieścić u siebie na serwerze.

Reply to
Michal Waskiewicz

Podaję link do fotek :

formatting link
pozdrówka AK

Reply to
Andrzej Kmicic

Witam!

Andrzej Kmicic napisał(a):

Dzięki wielkie :)

Reply to
Michal Waskiewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.