Siłownik Pneutmatyczny - sterowanie

Witam Szanownych Grupowiczów mam gorące zapytanie.

Czy, ktoś z Państwa jest wstanie pomóc mi lub nakierować na temat sterowania siłownika pneumatycznego za pomocą komputera PC. Chodzi tutaj o sterowanie zarówno prędkości poruszania jak i zakresu jego "wysuwu". Jakie elementy potrzebne są poza siłownikiem i zasilaniem?

Można prosić o jakieś nakierowanie.

P.S. Wydaje mi się, że potrzeba jakiś dławik oraz zawór sterowany elektronicznie. Pytanie jakie. I pewnie najgorsza rzecz - jak można kontrolować zakres poruszania się "wysuwu" tegoż siłownika. (np. zakres od 5 do 30 mm i praca tam i z powrotem, z regulowana prędkością).

Dziękuję za każde informacje. Pozdrawiam PP

Reply to
pavlo
Loading thread data ...

Typowy siłownik pneumatyczny sprawdza się przy ruchach od końca do końca. Bez specjalnych ceregieli nie da się go zatrzymać w ściśle określonym miejscu w położeniach pośrednich. Co nie znaczy że wcale się nie da tego zrobić. Żeby uruchomić siłownik pneumatyczny potrzebny jest zawór. Jak powiesz w sklepie ze chcesz zawór do siłownika dwustronnego działania to Ci podadzą z półki. A jak jeszcze powiesz jaką średnicę ma ten siłownik do podadza najlepszy ( albo taki co będą akurat mięli). Producentów jest kilku to i oznaczeń też jest sporo. Do tego zaworu dokupisz sobie cewkę ( zawor jest bez cewki elektromagnesu) z potrzebnego Ci zakresu napięciowego. Są cewki na prąd stały i przemienny. Napiecia typowe dla przemysłu. 12-24-48.... 400V. Cewka do małego zaworu pobiera ok 3W. Do cewki potrzebna jest do kompletu wtyczka. Razem taki zawór kosztuje w granicach 3 stów. Siłownik masz. Zawór masz. końcowki i przewody też sobie zakupisz. Taki zestaw umożliwia sterowanie od końca do końca. Powtarzalne stany pośrednie niemożliwe do uzyskania. Co zrobić żeby były możliwe. Trzeba dokupić do zestawu tłumik hydrauliczny. Taki sam jak amortyzator w samochodzie tylko dopasowny rozmiarem do siłownika. Do tego jeszcze sprzeżenie zwrotne z tłoczyska. Żeby komputer wiedział gdzie w danym momencie znajduje się tłoczysko. Podejrzewam że w dwoch tysiącach powinieneś się zmieścić dla sterownika jednego niedużego siłownika. Da się zrobić i taniej jak samemu zrobić uklad wykrywający położenie tłoczyska. Tomek

Reply to
Tomek

To się nazywa "pozycjoner".

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Przede wszystkim proporcjonalny zawór pneumatyczny. Np z elementem piezoelektrycznym. I trochę elektroniki do zapięcia pętli. Tak jak pisał Jacek to jest pozycjoner. Kosztuje dużo kasy i ma jakieś chore interfejsy w rodzaju HART choć może są też 4-20.

Reply to
Mariusz Dybiec

Pozycjonery produkuje i montuje m.innymi Mera Pnefal. Zawór pneumatyczny np 5/2 nie daje mozliwosci regulacji. Jest mozliwe zatrzymanie tłoczyska siłownika wykorzystujac czujniki połozenia tłoka ale nie jest to zbyt precyzyjne. Na pewno nie wyreguluje sie predkosci. Mysle ze w praktycznym wykorzystaniu nie jest Ci konieczne az takie skomplikowane sterowanie ruchem siłownika. Decter

Użytkownik "pavlo" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:dsteas$1i4$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Reply to
Decter

Dodając do siłownika pozycjoner z wejściem liniowym można dość precyzyjnie sterować siłownikiem - zarówno ustawiać stopien otwarcia/zamknięcia siłownika jak i prędkość otwierania/zamykania. Prędkość zamykania/otwierania realizuje się poprzez wprowadzenie opóźnienia (tłumienia) sygnału sterującego lub jego precyzyjną kontrolę czyli kontrolę prędkości narastania/opadania sygnału sterującego. Należy jednak pamiętać, że maksymalna prędkość ograniczona jest maksymalną prędkością otwierania/zamykania samego siłownika.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Oczywiście, że są. Typowe pozycjonery to 4-20mA, 0-20mA, 0-10V i 0-5V Ten, o którym napisałeś to pozycjoner, który komunikuje się cyfrowo używając protokołu HART - są one droższe od pozycjonerów posiadających tylko wejście analogowe. Jednak ta różnica nie jest zbyt duża, ponieważ elektronika przemysłowa jest droga.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Dnia Tue, 14 Feb 2006 21:24:41 +0100, pavlo napisał(a):

Normalnie to się prędkością nie steruje (przynajmniej ja nie widziałem takiego zastosowania). Poza siłownikiem potrzebny ci pozycjoner, tak jak napisał Jacek, i potencjometr do kontroli położenia siłownika.

Takie rzeczy do dłuższych ruchów robi np. Rexroth-Bosch, Norgren, może i Prema Kielce. Kiedyś moduł Rexrotha obrabiałem, sterowanie 0..10V miał. Bardziej specjalistyczne (do zaworów regulacyjnych) robi Emerson Process, Masoneilan, Honeywell, Flowserve, może i Mera Polna...

Ja znam bliżej tylko zastosowania do zaworów regulacyjnych (skok mniej więcej jak podałeś, kilkadziesiąt mm maks.). Siłowniki są grzybowe-membranowe, nie tłokowe. Z jednej strony mają z reguły sprężynę, na drugą stronę podaje się ciśnienie proporcjonalne do wymaganego położenia (zakres ciśnień do 3,5bar, OIDP). Pozycjonery są skomplikowanymi układami mechanicznymi typu dysza-przysłona. Do tego z tłoczyskiem jest sprzęgnięty za pomocą jarzma potencjometr obrotowy do kontroli położenia. Takie cudo może kosztować i 5kEUR (np. DVC Emersona) :)

Pozdrawiam Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.