Jak działa myszka optyczna

No coz, ja rozkrecalem jedna z pierwszych. Niestety - za soczewka uklad dil14 w przezroczystej obudowie .. cholera wie.

A niechby i 1 bit.

Jesli jednak w srodku bylo 100 pixeli [10*10], a sprzet/oprogramowanie wyliczal o ile pikseli obraz byl przesuniety - to jak to nazwac ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

No właśnie ja lekko wątpię, czy tam była matryca aż 10*10. No i te chaotyczne ruchy kursora gdy się pzesuwało mysz nad czymś innym niż rasowa podkładka -- to nie wskazywało na algorytm, który można określić jako "oblicz ile pikseli obraz był przesunięty". To raczej liczyło punkty rastra, tak mi się zdaje. Coś jak zliczanie szczelin tarczy w myszy kulkowej.

Reply to
Jarosław Sokołowski

A jeszcze jak się podkadka przekręciła to mysz głupiała - pamiętam stare myszy optyczne od starych Sun-ów, koszmar zupełny. Mysz z kamerą to zupełnie inna jakość.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

No ja mam akurat KDE, i mogę ustawić "pointer acceleration" i "pointer threshold" - w Gnome jest pewnie podobnie. Jak ustawię: 1.0x , 0pix (domyślnie jest 2.0x , 2pix), to kursor chodzi bardzo wolno i "płasko", ale błędy - choć mniejsze - są nadal.

Mirek.

Reply to
Mirek

Mirek pisze:

Polecam lekturę testu myszek - szczególnie nt akceleracji wstecznej:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Niekoniecznie - bo jesli piksel byl 1-bit, a podloze typu "szumowego" to mogla tak wychodzic korelacja.

Tylko ze szczeliny to sie zliczalo na poprzednim modelu z podkladka w paski.

Tu zapewne miales podkladke taka

formatting link
i ta jest wredna, bo wymagalaby duza ilosc par fotodiod do zliczania przejsc krawedzi. Za to pieknie pasuje do idei "kamery".

J.

Reply to
J.F.

dokladniejsza do czego - ja pamietam czasy digitizerow ktore obecnie po metamorfozie nazywane sa tabletami - potrzebujesz dokladnosci - zainwestuj w tablet...

Reply to
PAndy

oj moze byc za malo - jesli ruch bedzie calkowita wielokrotnoscia wydrukowanego rastra to mysz bedzie stala w miejscu...

Reply to
PAndy

Pan J.F napisał:

A tak konkretnie, to ile? Bo faktycznie wyglądała dość podobnie.

Reply to
Jarosław Sokołowski

A cholera wie ile - 4 pary co najmniej, bo jedna to sie moze akurat po linii wzdluz czarnego poruszac.

Zreszta i tak byloby to chyba trudne do zsynchronizowania ..

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

No bo nie było łatwe, o czym wspomniałem. Gdyby użyć negatywu podkładki przedstawionej na załączonym obrazku, to też by była kicha. Niezależnie od tego, ile diod miała matryca, nic nie wskazywało na to, że algorytm działania porównywał dwa kolejne *obrazy* z "kamery", znajdował ich różnicę i wyznaczał z tego kierunek przesunięcia. To raczej było poszukiwanie najjaśniej oświetlonej diody.

Reply to
Jarosław Sokołowski

kiedys kupilem na Alelgro po 5zl myszki na PS2, chyba z 10 szt. w srodku siedzi sensor CCD z DSP, ktory generuje sygnaly jak zwykly enkoder, czyli xa,xb,ya,yb. Bez problemu znalalem dokumentacje do tego. podpiete jest to do scalaka ktory konwertuej na PS2 i wysyla. obsluga tego przez AVR jest trywialna.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.