Jak działa myszka optyczna

Witam,

Jak działa mysz optyczna. Chodzi nie o ogólniki ale o szczegóły. Czy trzeba ccd i DSP aby to działało prawidłowo ? Czy mozna to zrobić cos podobnego na procesorach serii AVR i fotdiodami??

Reply to
Peacemaker
Loading thread data ...

po pierwsze: a po co? po drugie: raczej byloby ci ciezko zrobic to na fotodiodach (chyba ze na dodach)...

a szczegoly np tu:

formatting link
ps naprawde nie masz dzialajacego google?

Reply to
PAndy

PAndy napisał:

Miałem kiedyś myszkę optyczną na fotodiodach. Działała tylko na specjalnym podłożu o określonym wzorze.

Reply to
Jarosław Sokołowski

ale to bylo wieki temu i wymagalo siatki w dwoch kolorach

Reply to
PAndy

Nie chodzi aby zrobić myszkę na AVR, ale aby tą technologie zastosowac w innym charakterze do innych celów.

Reply to
Peacemaker

To tez moze mu sie przydac:

formatting link

Reply to
Pszemol

PAndy napisał:

[...o tym, czy bardzo ciężko jest zrobić mysz na fotodiodach...]

A jakie znaczenie ma to, kiedy to było? Niecałe dwadzieścia lat temu. Od tego czasu ludzie aż tak bardzo nie zgłupieli, więc i dzisiaj (niektórzy) sobie poradzą. Kolory faktycnie były dwa: jeden był czarny, a drugi biały. Ten wzór na podkładce to mi się w końcu wytarł, ale go sobie opisałem METAFONTem i drukowałem na drukarce laserowej kolejne wcielenia podkładki.

Reply to
Jarosław Sokołowski

sprytny jestes tylko po co? majac sensor nie wymagajacy specjalnego podloza angazowac zasoby w prymitywna technologie i byc przywiazanym do podkladki?

Reply to
PAndy

to jednak zobacz sensor myszki czyli specjalizowana kamera np 20 x 20 punktow ktora analizuje obraz 400 razy na sekunde

Reply to
PAndy

PAndy napisał:

Bo na nieregularnym podłożu mysz działała nieregularnie -- to znaczy, że na przykład przesuwana ruchem równomiernym do góry, przesuwała kursor ze zmienną prędkością w kierunkach różnych. A ja sobie cenię regularność. Zresztą cała ta "prymitywna technologia" była gdzieś opisana w dokumentacji, więc przy robieniu podkładki zbytnio się nie napracowałem. W szczegóły nie wchodziłem, być może mając do dyspozycji ten sensor, który miałem (na fotodiodach) można było dobudować do niego nowy kontroler i go lepiej oprogramować. Ale na to jakże proste rozwiązanie nie wpadłem. Radziłem sobie jak umiałem, METAFONTem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ha ! Mam nawet jeszcze takiego mousepada do stacji roboczych SUN z myszą optyczną. Ale źle się na nim pracowało bo był aluminiowy - zimno w rękę było.

Pozdrrr... Reksio

Reply to
Reksio

Bo chyba jednak zle rozpoznales rodzaj fotoelementow.

Owszem - ok 20 lat temu byly myszki optyczne na fotodiodach wymagajace podkladki w czerwone i podczerwone paski. Taki klasyczny kwadraturowy enkoder, tyle ze umieszczony na podkladce.

Potem technologia zrobila spory postep i robi sie to za pomoca malej kamery.

J.

Reply to
J.F.

To, że bardziej zaawansowane technologicznie nie znaczy lepsze. Zaznacz palcem miejsce na podkładce, w którym masz swoją myszkę optyczną podczas gdy kursor jest np na pionowej linii. Teraz przesuń kursorem w prawo i powróć na linię - ja się mocno zdziwiłem jak wiele się myli. Można powiedzieć, że to nie ma znaczenia, ale jednak poprzednia generacja optycznych była dokładniejsza.

Mirek.

Reply to
Mirek

W Biblii nic na ten temat nie znalazles? ;-)

Reply to
Pszemol

A zrob to jeszcze ze stala predkoscia lub odczytaj dane wprost z myszki - bo jesli sie nie myle to blad wprowadza windowsowy driver.

Mouse acceleration sie to chyba nazywa.

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F napisał:

Ta moja była mało postępowa, bo działała tylko na specjalnej podkładce. Czarno-białej. No i jeszcze na niektórych dżinsach. Moge uznać, że "małą kamerą" będziemy nazywać "dowolny dwuwymiarowy układ skończonej liczby elementów światłoczułych umieszczony na płaszczyznie". Ile tych diod tam było, tego nie wiem, nie zaglądałem do środka. Ale teoretycnznie chyba cztery wystarczą. Ale może było troche więcej. Podkładka miała czarne kropki o określonej średnicy i w określonym rozkładzie. Jakim, to gdzieś było opisane, ja to tylko odtworzyłem.

Reply to
Jarosław Sokołowski

marki Golden Image ?

Owszem, pamietam takie. Ale tam jednak byla "kamerka" w srodku.

Ile fotodiod w tej kamerce to nie wiem, ale podejrzewam ze wiecej niz

  1. J.

Reply to
J.F.

Nie drajwer, bo aktualnie jestem na Ubuntu i jest tak samo. Mysz to Logitech M-BJ69. Staram się jak mogę, żeby było ze stałą prędkością ale błędy są nadal.

Mirek.

Reply to
Mirek

Pan J.F napisał:

To se możemy obaj poteoretyzować, bo ja tej myszy już nie mam. Może więcej, ale chyba nie dużo więcej. Może 16? Cholera wie. I ile stopni szarości to rozróżniało? Miałem później skaner, młodszy od tej myszy o kilka lat. Był czarno-biały, w sensie jednobitowy. Zresztą faksom to do dzisiaj zostało. Naprawdę trzeba się dobrze umówić, żeby taki układ optyczny bez nieporozumień móc nazywać kamerą. A nawet "kamerką".

Reply to
Jarosław Sokołowski

Peacemaker pisze:

No to rozkręć swoją ulubioną myszkę, odszukaj układ scalony zintegrowany z sensorem optycznym ("kamerą") i poszukaj dokumentacji, jak z nim zagadać. Często bywa zintegrowany razem z głównym procesorem myszki (od razu z wyjściem USB i/lub PS/2), ale bywa też oddzielnie.

BTW: Do fajnej niestandardowej zabawy polecam np. kontroler od konsoli Wii (czyli WiiMote). Ma bluetooth, czujniki przyspieszenia i kamerę podczerwieni, można go luzem kupić w wielu sklepach (bez konsoli).

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.