Impulsowy regulator napiecia bez cewki

May 22, 2018 24 Replies

Zna ktoś scalak, który obniży napięcie 12Vdc do 3.3Vdc przy wydajności prądowej rzędu 100mA bez użycia cewki?



Chodzi mi o przełączanie kondensatorów, ale bez podnoszenia napięcia, jak w typowym powielaczu pojemnościowym ani odwracaniu polaryzacji wyjścia tylko zwykłej regulacji napięcia zastępującej kluczowanie cewki kluczowaniem kondensatora...



Pszemol


Gdzie on ma pętlę sprzężenia zwrotnego sterowaną napięciem wyjściowym? :-)

Tali układ regulatora to mała sprawność i duże prądy kluczowania - po co ktoś miałby produkować taki regulator?

-- Wiadomość oryginalna (wysłana 23.05.2018 01:39) --

Nie jest to co prawda scalak, ale przetwornica zamknięta w jednej obudowie:

formatting link
Pozdrowienia, MKi

W 1988r w programatorze EPROMów do wytwarzania 25V z 5V wykorzystywaliśmy step-up (z indukcyjnością) z układem sterujący na bazie 555. OIDP daje się wpływać na wypełnienie poprzez wpływanie na dzielnik normalnie ustalający 1/3 i 2/3 napięcia. Inna metoda przez pin resetu. P.G.

W dniu 2018-05-23 o 01:39, Pszemol pisze:

Przełączając indukcyjności daje się przetwarzać (teoretycznie bezstratnie) napięcie (bo przełączona cewka zachowuje prąd a napięcie jej wisi). Przełączając kondensatory daje się odpowiednio przetwarzać prądy (bo przełączany kondensator zachowuje napięcie, a prąd mu wisi).

Aby uzyskać coś takiego z w miarę małymi stratami trzeba by łączyć 3 jednakowe kondensatory w szereg do 12V (na każdym byłoby 4V) i potem przełączać je do połączenia równoległego. Jakieś straty na kluczach i po połączeniu byłoby np. 3.8V do tego tętnienia powiedzmy do 3.5V i z tego tętniącego 3.5 do 3.8 liniowo zrobić 3v3.

Ponieważ dla każdego stosunku napięć wychodzi inny układ więc raczej trudno o standardowy scalak na szeroki zakres. P.G.

W dniu 2018-05-23 o 09:52, MKi pisze:

Ale to klasyczna przetwornica z indukcyjnością, tylko zamknięta w obudowie. Jest trochę mniej i bardziej podobnych. Ale o gotowcach pojemnościowych "w dół" nie słyszałem.

Pozdrawiam

DD

Noga 5. Cos tam pomiedzy wyjsciem a noga trzeba bedzie dolozyc ale zawsze trzeba cos dolozyc zeby sprzezenie zwrotne zrobic.

W dniu 2018-05-23 o 10:17, Piotr Gałka pisze:

Ale zakres ograniczony no i nadal potrzebna cewka. Wg mnie używanie 555 do tego celu to rzeźbienie w g..ie, jest tyle tanich scalaków dostosowanych do tego.

W dniu 2018-05-23 o 16:23, Janusz pisze:

Oczywiście, ale w 1988r sytuacja była nieco odmienna. P.G.

W dniu 2018-05-23 o 16:42, Piotr Gałka pisze:

Oczywiście, więc piszę o teraz.

Dnia Wed, 23 May 2018 10:24:35 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

A jednak ...

formatting link
Przy LTC3246 wprost pisza, ze sprawnosc zalezy od napiec, moze byc

95%, moze byc 50%. Skoro ktos to robi, to ktos kupuje. Az tak niektorzy nie lubia cewek ?

LTC7821 - hybrydowy, podnosi napiecie kondensatorem, potem obniza cewką. Ciekawe.

J.

W dniu 2018-05-23 o 23:52, J.F. pisze:

Kiedyś się interesowałem. Teraz nie zaglądałem do tych linków. Pamiętam, że są jakieś pompy pojemnościowe, które zmieniając sposób pracy w zależności od Uwe dopasowują się da aktualnego Uwy/Uwe.

Jak sprawność 95% to według mnie też małe tętnienia na wyjściu. Ale jak sprawność 50% to znaczy, że łączone są ze sobą kondensatory o wyraźnie różnych napięciach co wymaga przepływu dużego prądu wyrównującego ich napięcia. To musi skutkować tętnieniami na wyjściu i wejściu.

Kondensatory są jednak mniejsze. P.G.

U¿ytkownik "Piotr Ga³ka" napisa³ w wiadomo¶ci grup dyskusyjnych:pe60ui$g30$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2018-05-23 o 23:52, J.F. pisze:

To wlasnie ten, ma kilka trybow pracy.

Ale radiator duzy, jak sie trafi w 50% :-(

A tam w tabelce spore prady - 250mA, 500mA ...

J.

W dniu 2018-05-23 o 01:39, Pszemol pisze:

Swego czasu sprowadzałem takie gotowe przetwornice w postaci scalaka obudowa chyba DIL14 z amputowanymi zbędnymi nóżkami.

Były to przetwornice o różnych napięciach wejściowych i wyjściowych. Gdzieś chyba jeszcze powinienem mieć w starych zapasach. Jak odszukam to podrzucę symbol.

W dniu 23.05.2018 o 01:39, Pszemol pisze:

LM1086 ? Jacek

W tytule jest pytanie o impulsowy. A Ty podajesz liniowy i to jeszcze LDO.

Ja szukałem czegoś w drugą stronę: z 13V zrobić 3V3 bez użycia cewki i bez wytracania energii w ciepło, jak to jest w liniowych regulatorach.

Scalaki jakie robi Maxim zwykle albo podnoszą albo odwracają polaryzację. Nie widzę takich co regulują napięcie mniejsze z większego.

Prąd obciążenia potrzebuję rzędu 50mA. Czemu miałyby być duże prądy kluczowania?

Kicha je¶li chodzi o gotowce na napiêcie wej¶ciowe 12-13V.

Piêkne! Tego chyba szuka³em, dziêki - musze zamówiæ evala.

Chodzi o ultralow EMI emissions.

No to ju¿ jest niez³y hardcore...

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required