gniazdko z bolcem

KrzysiekPP napisał:

Bo zerujący (a raczej zerowy) masz z pewnością i to jest właśnie ten z zerowym świeceniem próbnika. Tak, to ten który trzymasz teraz w prawej ręce. :-)

Maciek

Reply to
Maciek Stachura
Loading thread data ...

Maciej napisał(a):

Przewód N czyli ten na którym próbówka nieświeci należy podpiąć do bolca a dopiero z bolca zrobić mostek na "dziurkę". Najlepiej na lewą jeśli bolec będzie na górze.

Jeśli gdzieś urwie się przewód N to istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się jakiegoś potencjału na kołku. Jednak to podłączenie jest stosowane nader często w układach sieciowych TN-C.

Bo jest to obligatoryjnie zapisane w normie wieloarkuszowej PN-IEC 60364 I jest wtedy układ TN-S pięcio lub trzy przewodowy i jest znacznie bezpieczniejszy od poprzedniego. I w tym układzie (TN-S) różnicówka będzie działała poprawnie.

Pozdrawiam

Reply to
Sir Raphi in work

Dnia 7/4/2007 2:48 PM, Sir Raphi in work napisał(a):

[...]

Hmm, AFAIK zazwyczaj w lewej dziurce daje się fazę; dlaczego układ odwrotny uważasz za najlepszy?

Michał

Reply to
Michał Sobkowski

Michał Sobkowski pisze:

Zależy czy patrzysz od strony montażowej, czy użytkowej gniazda :)

Reply to
Sebcio

Michał Sobkowski napisał(a):

Mój błąd. Oczywiście że do lewej fazę a do prawej N. Chyba pisząc "widziałem" gniazdo od tyłu.

Reply to
Sir Raphi in work

Cześć!

Porządna firma ma lokal, szyld, konkretny adres i zazwyczaj możesz się dowiedzieć co są warci, bo trochę działaja na lokalnym rynku. Jeżeli chcesz skorzystać z firmy przedstawiajacej się jedynie komórką, to tak się skończy.

Maciek

Reply to
Maciek

O kuzwa... przeciez to kryminal...

Reply to
Pszemol

Nie rozumiem skąd ta pewność, że przewody były kolorowe, i to w obecnie spotykanych barwach? W starych instalacjach bardzo różnie bywa. MS

Reply to
Michal Sobkowski

Aha, czyli jeśli chcę znależć porządnego elektryka, to powinienem pojeździć po mieście w poszukiwaniu dużego szyldu, a następnie (oczywiście po sprawdzeniu czy nie dają ogłoszeń w lokalnej prasie) rozpytywać okolicznych mieszkańców, czy znaleziona firma wykonywała u kogoś instalacje.

Napieraj dalej. :-)

Michał

Reply to
Michal Sobkowski

Pszemol napisał(a):

Mialem podoba sytuacje, ladnych pare lat temu pozakladalem u mojej babci w starym domku gniazdka z bolcami, poniewaz byly tylko dwa przewody wiec zastosowalismy mostkowanie (przewod bez fazy na bolec) i wszystko bylo dobrze do momentu kiedy przyszedl wioskowy "elektryk" bo akurat cos szwankowalo w instalacji a my mieszkamy troche daleko od babci. Niedosc ze ten gamon nic nie naprawil to jeszcze porozkrecal przewody w puszce i pozniej po skreceniu nie sprawdzil czy fazy nie ma na bolcu, oczywiscie traf chcial ze polaczyl na odwrot i o malo co bysmy nie wyprawiali pogrzebu :-(

Jezeli chodzi o daltonizm to mozesz wierzyc lub nie ale w starym budownictwie nie obowiazuja zasady o ktorych tutaj czesto mozna przeczytac na grupie ,np. przewod o kolorze takim to a takim podlaczamy do ... W moim przypadku mialbys do wyboru przewod czarny lub ... czarny :-) i do tego jeszcze aluminium

pozdr. Greg

Reply to
Longus

krychu pisze:

BTW: Czy "Usterkę" jeszcze gdzieś powtarzają? Nie wszystkie odcinki oglądałem.

Reply to
Adam Dybkowski

Jarek napisał(a):

A jak dotykasz przewodu fazowego stojąc na izolowanym podłożu to cię razi? Bo mnie nie.

Reply to
invalid unparseable

Pszemol napisał(a):

Przesadzasz. TN-rura jest i tak bezpieczniejsze niż TN-C, byle by to nie była rura gazowa. Tylko nie żadnym cieniutkim drucikiem tylko normalnym,

2,5 mm2
Reply to
invalid unparseable

Michał Sobkowski napisał(a):

A w Kielcach normą jest na odwrót - faza z prawej, zero z lewej. Oczywiście z wyjątkiem bardzo egzotycznych urządzeń, nie ma to znaczenia.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.