Założenie gniazdka z "bolcem"

Witam,

Archiwum grupy przewałkowane. Troche się podedukowałem w tym temacie. Do rzeczy. Chce w pokoju założyć gniazdko z bolcem zamiast gniazdka pozbawionego uziemienia. I teraz mam problem jak to prawidłowo podłączyć. Niechce iść na łatwizne i wole uniknąć mostkowania zera z bolcem. Interesuje mnie prawdziwe uziemienie. Instalacja jest w bloku z końca lat 80'. Gniazdka z bolcami są w kuchni i łazience. Podłączyłbym w pokoju tak samo jak w kuchni, ale pogubiłem się w kolorach kabli. W kuchni mam jedno z gniazdek podłączone następująco: kabel czarny-[L], granatowy-[N], błękitny-[PE], brązowy-niepodłączony. W innym gniazdku: czarny-[L], granatowy-[N], brązowy-[PE], błękitnego nie ma. W pokoju mam: czarny-[L], granatowy-[N], brązowy-niepodłączony. O ile w przypadku fazy i zera sprawa jest oczywista to nie jestem pewien co do tego kabla brązowego. Na grupie została podana metoda sprawdzenia który kabel jest uziemiony, ale czy jest pewna?

Druga rzecz, to czy jest obojętne dla komputera z której strony jest faza w gniazdku? Jeśli są jakieś standardy podłączania fazy to z której strony powinna być, patrząc na gniazdko od przodu i bolec u góry?

Dziękuje za zainteresowanie.

Reply to
archie
Loading thread data ...

Najpierw zastanow sie jakiej rezystancji chcesz to uziemienie. Jezeli ma to byc dla komputera to moze wystarczy rezystancja rzedu kOhm, a taki uziom to nietrudno zrobic (jakies zbrojenie budynku, czy nawet gwozdz osadzony w scianie). Co do standartow gdzie faza, gdznie neutralny, to dla komputera nie ma to zadnego znaczenia, jednak przyjelo sie (chyba) podlaczac z prawej strony (bolec na gorze)

Reply to
Marcin Osiniak

Dnia Sat, 31 Jul 2004 23:19:17 +0200, Marcin Osiniak <marc_kropka snipped-for-privacy@wp.pl napisał:

Takich prowizorek nie chce robić. Mam w gniazdku niewykorzystany (nawet izolacja niezdjęta) brązowy kabel i zastanawiam się czy to jest normalne uziemienie, ale niepodłączone z powodu oszczędności w budownictwie (lata

80). Tym samym kolorem kabla jest podłączone uziemienie w jednym z gniazdek w kuchni i te uziemienia już były po wybudowaniu bloku. Zastanowiła mnie tylko obecność błękitnego kabla jako uziemienia. Może ktoś pamięta jakie kiedyś były standardy kolorowania kabli bo teraz uziemieniem jest niebiesko żółty.
Reply to
archie

kOhm, to ma kawalek preta wbity na 20 cm w ziemie ;) Pozdrawiam

Reply to
TomaszB

Użytkownik archie napisał:

Dla komputera, jak rowniez dla innych urzadzen podlaczanych do sieci, obojetne jest z ktorej strony jest faza.

Kolory przewodow: Niebieski - Przewod neutralny (N) Zolto-Zielony - Przewod Ochrony (PE) Czarny, Brazowy, i jeszce jeden - Przewod fazowy(L)

Generalnie nie jest znormalizowane z ktorej strony jest faza. U mnie w calym domu, chyba z lewej (gdzies mi wcielo neonowke).

Jezeli chcesz podlaczyc szukac PE i N w bloku, to proponuje zaczac od sprawdzenia jakim przewodem masz podlaczone mieszkanie, od glownego pionu. Jezeli 3 przewody, to masz PE, N, i L Jezeli 2 przewody to masz PEN i L Wowczas przed wylacznikiem roznicowo pradowym (jak juz cos zmieniasz, to na lepsze) rozdzielasz PEN na PE i N. Przewod N podlaczasz do roznicowki, a PE puszczasz bokiem, bez rozcinania. Masz wtedy wszystko jasne.

Co do kolorow przewodow ktore masz ulozone, to zwazajac na lata w ktorych zostala ulozona instalacja, to widac znakomita prace owczesnych elektrykow, jak rowniez ludzi z dozoru.

Jezeli nie chcesz rozdzielac PEN'a na PE i N to:

  1. Wypozyczasz jakas ksiazke omawiajaca projektowanie uziomow
  2. Czytasz rozdzial poswiecony uziemieniom ochronnym
  3. Robisz pomiary rezystywnosci gruntu na obszarze na ktorym mozesz umiescic uziom
  4. Projektujesz uziom
  5. Bierzesz lopate i do dziela lub kupujesz uziomy typu Galmar i po sprawie.
  6. Dokonujesz pomiaru rzeczywistej rezystancji uzuiomu
  7. Sprawdzasz warunki samoczynnego wylaczenia napiecia przy rezystancji uziomu ktora wyszla i dla czasow wylaczenia okreslonych norma.

Z tego co pamietam, uziom ochronny ma miec rezystancje mniejsza niz 5 Ohmow (moge sie mylic, norma mowi jednoznacznie, a do notatek daleko)

Ale sie rozpisalem. Pozdrowienia TomaszB

Reply to
TomaszB

Jeśli już chcesz być dociekliwy, to proponuję przejrzeć łączenia w puszkach aż do punktu zasilania z pionu (tablica bezpieczników ?) W drastycznym wypadku może się okazać,że przewód brązowy "wisi w powietrzu" - jest niepodłączony (po prostu mieli akurat taki kabel na odejście z puszki do gniazdka ). Życzę powodzenia w dociekaniach, ale "sceptycznie to widzę".

Reply to
Toni

Witam Dobra (stara) zasada bylo kladzenie przewodow z dodatkowa wolna zyla.Przy ,,upaleniu" jednego przewodu odpinalo sie go i podlaczalo wlasnie ten ,,awaryjny"-teraz nigdzie nie podlaczony.Dzieki temu unikalo sie atrakcji typu ,,demolka" scian mieszkania przy kladzeniu nowej instalacji..... Pzdr. Mariusz

Reply to
EMEL

Co do fazy to jeśli bolec jest u góry to faza powinna być po lewej stronie. Montowałem ostatnio gniazdko IP44 i nawet miało w środku przy stykach wytłoczone po lewej L po prawej N. Dla komputera jest to oczywiście obojętne z której strony. Co do porad o samodzielnym wykonywaniu uziomów to można się w to bawić we własnym domku , ale użytkownik napisał że mieszka w bloku więc nie widzę tego.

Reply to
r_dziurek

Użytkownik "r_dziurek" <r snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl... (ciap)

Eeeeee... no należałoby z konserwatorem/administracją/czymś podobnym sie porozumieć ...

Włodek

Reply to
invalid unparseable

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 04-08-01 00:36 TomaszB nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

A dlaczego nie puszczać PE przez wyłącznik różnicowo-prądowy? Traci się w ten sposób rekację na prąd płynący w tym przewodzie przez który normalnie prąd nie płynie(pomijam upływności izolacji i filtrów przeciwzakłóceniowych).

Reply to
badworm

Straciłbyś reakcję puszczając przez wyłącznik PE.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

zupelnie odwrotnie: faza z LEWEJ strony :)

Reply to
krychu (musk

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 04-08-01 16:40 RoMan Mandziejewicz nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

Reakcję na co? Bo AFAIK to są wyłączniki róznicowo-prądowe przez które puszcza się wszystkie trzy przewody - mierzą różnicę prądów w L i N oraz prąd płynący przez PE. Rozłączają gdy zostanie spełniony jeden z warunków.

Reply to
badworm

Tylko po co? Prąd na PE nie bierze się z powietrza... Wystarczy pomiar Różnicy prądów na L i N (banalnie prosty, swoją drogą).

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ach! Przypomniałem sobie - Tobie chodzi o wyłączniki, w których PE przechodzi przez przekładnik prądowy odwrotnie? To ma na celu tylko zwiększenie czułości wyłącznika - dokładnie dwukrotne :-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

He he he ... Uczył Marcin Marcina ....... :))) Marcinie - nie wciskaj ludziom kitu jeżeli nie znasz się na tym.

Reply to
Plumpi

Gdzie ten kit?

Reply to
Marcin Osiniak

Dnia Sun, 1 Aug 2004 09:57:22 +0200, EMEL snipped-for-privacy@interia.pl napisał:

Dziękuje za wszystkie rady. Po wnikliwej analizie instalacji w domu potwierdziły się Wasze przypuszczenia. Nie ma żanych wyłączników różnicowo prądowych. Do skrzynki z miernikiem na klatce schodowej jest doprowadzona tylko faza i zero. Stamtąd do domu. Kable brązowe okazały się zapasowymi - w puszkach wiszą luzem. W łazience są tylko dwa druty i bolec jest zmostkowany z zerem. W kuchni jedno z gniazdek ma bolec zmostkowany z zerem i do bolca jest podłączony kabel brązowy (przez błękitną przedłużkę). Reszta gniazdek w kuchni ma bolce podłączone do kabla brązowego w obwodzie, który kończy się ślepo w puszce. Co ciekawe na jednym z bolców w kuchni jest faza! Dwa lata temu w mieszkaniu byli elektrycy z admninistracji i byli załamani stanem instalacji w kuchni. Prawdopodobnie efektem ich pracy było podłączenie brązowego kabla do zera. W pokoju kable brązowe również są "ślepe". Nie pozostało mi nic innego jak zmostkować bolec z zerem :( . Tak mi poradził konserwator osiedlowy.

Reply to
archie

Użytkownik "archie" snipped-for-privacy@qwp.pl napisał:

cieszymy sie, ze przezyles "sprawdzanie" ;-)

i to gniazko pewnie od kuchenki elektrycznej, czy jakiegos ogrzewacza wody, ktore jest zwykle "zajete" ?

Reply to
Psychik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.