Fotodioda do światł

Kopę lat ! ;-)

Czy wiecie jaka fotodioda byłaby najlepsza do światłomierza ? Chodzi o to żeby miała odpowiednią charakterystykę widmową. Zastanawiałem się nad BPW21 (jest zresztą w sprzedaży w SB), ale znający się na kolorach i widzeniu powiedzieli że jest be ;-) Oczywiście najbardziej interesowałoby mnie aby ta fotodioda była kupowalna w normalny sposób i po normalnej cenie.

A może fotorezystor RP131 ? :-) Ma ktoś jego charakterystyki ?

Reply to
BLE_Maciek
Loading thread data ...

Użytkownik "BLE_Maciek" <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

I jeszcze tuzin :-)

Gdyby nie ten drugi warunek ;-> to powiedziałbym, że podoba mi się np.:

formatting link

formatting link

Reply to
Marek Dzwonnik

Mon, 13 Jun 2005 16:31:40 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "Marek Dzwonnik" <mdz@WIADOMO_PO_CO_TO.message.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Niech Ci będzie ;-)

to okazuje się RPP

Reply to
BLE_Maciek

Może BPW20 + niebieskawy filtr?

Reply to
Filip Ozimek

Mon, 13 Jun 2005 18:10:08 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Filip Ozimek snipped-for-privacy@mielonka.polbox.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Fajnie, a na ile niebieskawy ? Tzn. jaki konkretnie (i napisz od razu skąd go ewentualnie wziąć) ?

Nie uśmiecha mi się bulić 800zł za porządny światłomierz a nie mam nic do MF i LF, a z kolei zabieranie ze sobą do tego celu lustrzanki to nienajlepszy pomysł :-)

Reply to
BLE_Maciek

Hm. To byłoby trzeba dobrać eksperymentalnie. Są ponoć folie do zmiany temp. barwowej (odpowiednik 81B) nakładane na źródło światła, które wycinają czerwień. Ale i tak trzebaby sprawdzić cały układ przelatując po sensorze wiązką z monochromatora i sprawdzić czułość spektralną.

Może kup na allegro swiedłowska 5 albo coś podobnego? Mierzy światło padające i odbite a zamiast wskazówki ma ledkę.

Reply to
Filip Ozimek

Filip Ozimek napisał(a):

Może i nienajlepszy, ale stosowany.

Albo wydłub z niego fotoelement. BTW, o ile pamiętam, w książce Śmigielskiego p.t. Lustrzanki małoobrazkowe są charakterystyki widmowe różnych fotoelementów, mogę sprawdzić.

Reply to
PeJot

Tue, 14 Jun 2005 10:41:36 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Filip Ozimek snipped-for-privacy@mielonka.polbox.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Hehe, ciekawe skąd miałbym ten monochromator wziąć :-)

No możnaby z takiego coś zrobić. Taki element ma już zapewne odpowiednią charakterystykę (chociaż kto wie jak to ze sprzętem z ZSRR jest ?). Chyba zrobię właśnie tak.

Reply to
BLE_Maciek

Może będę miał dostęp w laboratorium :)

Wg. mnie nie ma co szaleć z dokładną ch-ką fotoelementu, bo i tak różne filmy mają różne czułości (np. Delta ma 2 razy większą wzgl. czułość na czerwiń niż FP4+) a przy pomiarach i tak trzeba wprowadzić korektę (w książce Mroczka jest tabelka przeliczeń EV barw względem szarości) a to co mierzy element jest proporcjonalne do tego co zarejestruje film, trzeba tylko wyciąć UV i IR. Gdzieś była nawet firma, co przerobiała światłomierze aby miały ch-kę idalnie taką jaki Tri-x :)

Reply to
Filip Ozimek

Tue, 14 Jun 2005 11:20:26 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Filip Ozimek snipped-for-privacy@mielonka.polbox.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No to fajnie. Zacząłeś temat dobierania światłomierza do filmu ;-) Już widzę te posty "światłomierz na Velvię i Provię - gdzie dostać ?", "światłomierz do FP4+". Czy to nie aby objawy podobne jak przy audiofilii ? ;-)

W sumie to trochę mnie to uspokoiło. Może jednak wypróbuję tą BPW21. W końcu i tak z MF czy LF nie będę robił slajdów, a do naświetlania mikrofilmu mam wbudowany światłomierz w lustrzance. Negatyw jest tolerancyjny i nawet poślizg o działkę w te czy we wte mu nie zaszkodzi.

Reply to
BLE_Maciek

monochromator to troche malo - bedzie ci trudno uzyskac przy jego pomocy wiazke znanej mocy, zeby wyskalowac fotoelement.

Ale zwykly krzem jest jednak slabo czuly na niebieski a za mocno na podczerwien ..

J.

Reply to
J.F.

Do tego jakiś układ optyczny + np. PbSe (AFAIR) który chyba pozwoli na wyznczyć charakterystykę źródła światła. Ta fotodioda ma mały prąd ciemny i jest stosunkowo czuła, AFAIR.

Ale chodzi o to, aby wyciąć czerwone widmo. Filtry konwersyjne np. 80B używane do fotografowania na filmie do światła (5500K) dziennego przy świetle żarowym (3200K) mają zabarwienie niebieskawe, okolice barw dopełniających do czewieni.

Reply to
Filip Ozimek

dobrze sie zastanawiasz bo to wlasnie siedzi w Canon`ach jak najbardziej odpowiada czulosci oka czyli jak Canon to stosuje w swoim sprzecie to chyba nie jest takie zle :) nie pamietam tylko czy w swiatlomierzach przenosnych czy tez wbudowanych w aparat w kazdym badz razie do pomiaru swiatla

Reply to
swstr

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.