[elektrozawory] Czy jest możliwe

że elektrozawór pomimo podania takiego samego impulsu na cewkę będzie otwarty (lub zamknięty - zależy od zaworu) przez róży czas?

Mam urządzenie (Splash MIOPS) do generowania kropelek, czyli otwiera zawór na określony czas. Drugą funkcją tego urządzenia jest wyzwolenie lampy błyskowej. Migawkę w aparacie mam ustawioną na 4 sekundy, zaciemnione pomieszczenie. Uwalniam kropelkę i po iluś tam próbach znajduję czas opóźnienia lampy co pozwala mi zarejestrować rozpryski wody. Zapisuję to opóźnienie i przerywam zabawę na pół godziny. Po powrocie okazuje się, że zapisane opóźnienie lampy jest za długie. I to o ok 150ms. Nic się nie zmieniło, ani wysokość na jakiej jest zawór, ani czas otwarcia zaworu, ani opóźnienie wyzwolenia lampy. A jednak zaworek brzmi inaczej (nawet moje drewniane ucho to wychwytuje) i znalezione wcześniej opóźnienie nijak nie pasuje do nowej sytuacji.

Zakładam że sercem całego ustrojstwa jest jakiś microkontroler więc chyba liczy tak samo; najbardziej niepewny wydaje mi się tu elektrozawór ale czy to możliwe? W końcu 150ms to dość długo...

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę.

Dziękuję z góry.

Reply to
Michal M. Lechanski
Loading thread data ...

Użytkownik "Michal M. Lechanski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:q7tiqp$aav$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Jesli brzmi inaczej, to widac cos sie zmienilo. Napiecie zasilania ? Bateria w srodku odpoczela ?

Jak sobie patrze na to ustrojstwo ... zawor to kontroluje calkowicie, czy np zawor sie otwiera, a kiedy sie kropla urwie od rurki, to juz od wielu innych czynnikow zalezy ?

A moze inaczej - zrobic czujnik przelatujacej kropli ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 01.04.2019 o 19:09, J.F. pisze:

To był pierwszy pomysł, kolega wymienił baterię na nową i nadal jest ten sam problem.

IMVHO to zbyt tanie urządzenie żeby był jakiś dodatkowy mechanizm poza kontrolowaniem czasu otwarcia zaworu. W sumie jak by pomyśleć to może być tak, że pierwsze próby, te które prowadzą do ustalenia opóźnienia flasza nawilżają cały tor, a po przerwaniu na pół godziny to wszystko znów wysycha. Ale to chyba jednak nie to - po wielu próbach, czyli już po nawilżeniu, czas opóźnienia pozostaje krótszy niż w pierwszej serii. Tak jakby kropelka spadała szybciej.

są kontrolery z taką funkcją, ale koszt niewspółmierny w stosunku do tych $100, które trzeba wydać na MIOPSa. Wiem że to można zrobić i w sumie nawet myślałem przez chwilę by we własnej wersji coś takiego zastosować, bo jako dodatek do MIOPSA to chyba by było trudno - trzeba by oryginalny firmware podmienić żeby to wszystko razem ze sobą współpracowało.

Tak czy siak ponawiam pytanie - czy możliwe że przy takim samym impulsie elektrozawór może się różnie zachowywać. I, ewentualnie, jak temu przeciwdziałać?

Reply to
Michal M. Lechanski

W dniu 2019-04-01 o 20:59, Michal M. Lechanski pisze:

Może podejść do problemu od drugiej strony. Masz w aparacie możliwość zdefiniowania i wyzwolenia serii zdjęć?

Reply to
Adam

W dniu 01.04.2019 o 21:18, Adam pisze:

chodzi Ci o to czy mogę zaprogramować ilość zdjęć i interwał pomiędzy nimi? Chyba tak, grip + pilot (o ile pamiętam instrukcję) pozwalają na takie ustawienie. Czy mogę dodatkowo zaprogramować kiedy taka seria miałaby być rozpoczęta - nie wiem, nie pamiętam instrukcji, a nigdy nie robiłem nic takiego do tej pory.

W ogóle to napisałem do producenta MIOPSa, ale jedyna odpowiedź jaką dostałem to żeby trzymać się własnie takiego schematu - długi czas naświetlania, zaciemnione pomieszczenie i lampa błyskowa. Jakkolwiek MIOPS pozwala również sterować aparatem, odradzali mi stosowanie takiej opcji:

"If you are triggering your camera, you may get inconsistent results because of the lag time of your camera. The correct setup should be triggering your flash in a dark room while your camera is at long exposure."

Reply to
Michal M. Lechanski

Dnia Mon, 1 Apr 2019 19:59:50 +0100, Michal M. Lechanski napisał(a):

Raczej mi chodzilo o to, czy ta woda pod cisnienieniem wyplywa. Z tego co widze, to przez zaworek wyplywa w miare powoli, a potem sie odrywa od konca rurki.

I na to odrywanie, to juz wiele czynnikow ma wplyw.

Wiec musisz sobie odpowiedziec - slyszysz inne dzialanie zaworu, czy Ci sie wydaje :-)

Zmniejsz wysokosc. Moze faktycznie szybciej spada, to pozwoli ustalic.

A potrzeba ? Czujnik przelatujacej kropli, opozniacz, wyzwalacz lampy ...

To tylko mechanika - na pewno ma jakis rozrzut. Ale byc moze wystarczajaco maly.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-04-01 o 22:35, Michal M. Lechanski pisze:

Lag time to w kiepskich kompaktach. Oraz przy ustawianiu "na małpkę" - czyli full automat, gdzie po naciśnięciu spustu aparat próbuje dobrać wartość ekspozycji i ustawić ostrość. W przypadku pracy na ustawieniach Manual i zafiksowanej ostrości wyzwolenie powinno być natychmiastowe. Ponadto po to jest seria, aby zawsze coś uchwycić.

Reply to
Adam

Pytanie czy dany elektrozawór przejmuje się tym czasem.

Wtryskiwacze w samochodach się przejmują...

Reply to
Queequeg

W dniu 01.04.2019 o 23:35, J.F. pisze:

ciśnienie jest atmoferyczne, a ponieważ to butelka Mariotta więc cały czas takie samo, niezależne od poziomu wody w butelce.

Dowodu na to nie potrafię przeprowadzić.

Raczej tak. Zawór nie tylko ma wypuścić kropelkę, ale również, czasem otwarcia, reguluje wielkość tej kropli.

No własnie ja sobie zdaję z tego sprawę, I rozumiem ze dwa różne egzemplarze mogą się nieco różnić parametrami. Ale że ten sam zawór ma różne parametry w funkcji czasu to mi trudno pojąć...

Reply to
Michal M. Lechanski

Użytkownik "Michal M. Lechanski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:q80573$b2i$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 01.04.2019 o 23:35, J.F. pisze:

A to moze inna kwestia - cisnienie w tej butelce bedzie stale, jak juz woda w gornej rurce opadnie, czyli chyba po wielu kroplach ?

Oscyloskop podlaczyc, mikrofon :)

Ale mozesz urzadzenie ustawic. Chodzi tylko o to, aby lampe wyzwalala przelatujaca kropla.

No coz, wtryskiwacze w samochodach ponoc precyzyjne, ale tak ogolnie to ja bym sie spodziewal pewnego rozrzutu kolejnych otwarc zaworu. Wystarczy jakies losowe tarcie ...

Pomoglby by pewnie solidny impuls pradowy, a tu tylko bateryjka ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 01.04.2019 o 23:42, Adam pisze:

W trybie długiego otwarcia migawki i błysku lampy seria nijak się nie sprawdzi - lampa nie zadziała drugi raz, albo zadziała ze zbyt dużym opóźnieniem. Pewne możliwości daje stroboskop, ale to trzeba by zsynchronizować częstotliwość błysków i częstotliwość wyzwoleń migawki i czas opadania kropli. Znów bardzo trudno bo nawet przy szybkich aparatach

10klatek/sekundę odstęp pomiędzy klatkami to ok 100ms a w ciągu 100ms wiele się może wydarzyć. A co najważniejsze na interwał między kolejnymi otwarciami migawki nie masz żadnego wpływu. A w ogóle to aparat dający 10 zdjęć na sekundę ma raczej minimalne szanse wstrzelić się w czas spadania kropli, a w tej zabawie to najlepiej jak biorą udział dwie lub trzy krople. I tam opóźnienia mogą być dużo mniejsze niż czas pomiędzy dwoma klatkami. Ergo na trafione w czasie zdjęcie szansa niemal jak na 6 w totolotka... :(

W amatorskich warunkach tryb długie otwarcie migawki i błysk to chyba jedyny sensowny sposób na fotografowanie kropelek.

Reply to
Michal M. Lechanski

W dniu 02.04.2019 o 18:24, J.F. pisze:

Podsunąłeś mi pewien pomysł... zobaczymy co z tego wyjdzie. Dziękuję.

P.S. czy przelatująca kropelka czystej wody wystarczy żeby uruchomić czujnik na podczerwieni?

Reply to
Michal M. Lechanski

W dniu 02.04.2019 o 19:13, Michal M. Lechanski pisze:

Bez zastosowania dodatkowych środków, nie da się regulować wielkości kropli, czasem otwarcia zaworu.

Reply to
Kaczin

W dniu 02.04.2019 o 18:37, Kaczin pisze:

Dlaczego tak uważasz?

Reply to
Michal M. Lechanski

W dniu 02.04.2019 o 19:39, Michal M. Lechanski pisze:

To dość proste. Moment w którym kropla odrywa się od rurki wylotowej zależy od jej masy. Masa ta musi być na tyle duża żeby przezwyciężyć siły napięcia powierzchniowego, które powodują, że kropla w ogóle się tworzy. Za mała kropla się nie oderwie, zbyt dużej nie uda się wytworzyć.

Rozmiar kropli można by regulować ale do tego potrzebne jest wspomaganie np. pneumatyczne.

Reply to
Kaczin

W dniu 02.04.2019 o 19:49, Kaczin pisze:

Zakładam oczywiście, że przepływ wody jest stały.

Reply to
Kaczin

W dniu 02.04.2019 o 18:51, Kaczin pisze:

Ale pomiędzy tymi skrajnymi przypadkami jest pewien zakres gdzie czas otwarcia zaworu determinuje wielkość kropli.

Z opisów podobnych urządzeń, które znalazłem w internecie, wynika że właśnie czas otwarcia zaworu jest wykorzystywany do zmiany wielkości kropli.

Kiedy dostałem do ręki MIOPSa to bawiłem się trochę i mogę powiedzieć, że empirycznie to potwierdziłem :-)

Reply to
Michal M. Lechanski

W dniu 02.04.2019 o 20:11, Michal M. Lechanski pisze:

Nie. Kropla rośnie (trzymając się wylotu) a potem się odrywa. Zanim nie urośnie wystarczająco duża to będzie wisiała.

No to podaj jakiś link, bo może mówimy o czymś zupełnie innym.

Jak zmierzyłeś wielkość kropli?

Reply to
Kaczin

W dniu 02.04.2019 o 19:18, Kaczin pisze:

zgoda. Do uzyskania kropli wystarczająco dużej by się oderwała od dyszy potrzeba jakiegoś konkretnego czasu. Nic nie powstrzymuje Cię by zwiększyć ten czas i by wody popłynęło więcej. Zwiększysz jeszcze bardziej i wody popłynie jeszcze więcej, w skrajnym przypadku woda będzie płynąć ciurkiem. Ale zanim to nastąpi czas zaworu będzie determinował ilość wody, a co za tym idzie wielkość kropli. O tym jak duży jest ten zakres będzie decydowało wiele czynników - między innymi średnica i materiał z jakiego jest wykonana dysza. Dawno bardzo się uczyłem o przepływie cieczy i niewiele już z tego pamiętam, więc nie będę dalej drążył jeśli pozwolisz.

Zaczęło się od MIOPSa więc masz tu screenshot z aplikacji sterującej tym urządzeniem:

formatting link
Zwróć uwagę że drop size podawane jest w milisekundach.

mierzyłem to może za duże słowo, ale pzry skrajnych ustawieniach wilkości kropli zauważyłem różnicę w wielkości mokrej plamy na tym samym materiale.

Reply to
Michal M. Lechanski

W dniu 02.04.2019 o 22:15, Michal M. Lechanski pisze:

Zgoda. Przy stałym przepływie wody.

Też zgoda. Tylko, że to nic nie da. Popłynie pewna ilość wody, kropla się oderwie, a pozostała część wody pozostanie przy wylocie jako niepełna kropla.

Ale mówimy o kroplach czy strumieniu cieczy? Bo wydawało mi się, że chcesz fotografować pojedyncze krople.

Nie. Już o tym pisałem, nie będę się powtarzał.

Zgadza się wielkość kropli uzależniona jest od wielu czynników. Tyle, że ty chcesz zmieniać tylko czas, a to się nie uda.

No jest podane. Tyle, że ten link niczego nie wyjaśnia. To że znalazłeś coś w Internecie nie oznacza, że ma to jakiś sens. Oczekiwałem opisu użytej aparatury a ty mi tu screena z telefonu pokazujesz. Czego on niby dowodzi?

No właśnie. Ale ten twój zestaw ponoć nie bardzo działa, więc wnioski takie sobie.

Reply to
Kaczin

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.