Elektronika dziś

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Myślałem, że prawdziwy. Celowy to jakby producent miał nadzieję, że wkrótce sprzeda temu samemu następny egzemplarz lub nowszy model. Jeżeli przesadzi to nie sprzeda. Kiedyś buty dawało się do podzelowania, bo cholewka mocna ale podeszwy się ścierały. Ale bywało odwrotnie i reperowano cholewki. Teraz szewca trudno znaleźć, gdy podeszwy i cholewki zużywają się w podobnym czasie (za wyj. wybryków mody) to ma sens - nie żal wyrzucać. Pytanie czy to czas długi czy krótki. Podobna kwestia: czy silnik wytrzyma tyle co skrzynia biegów czy dokładnie połowę krócej by po zajechaniu drugiego zezłomować już wszystko. Inne proporcje są w sumie mniej opłacalne.

Arek

Reply to
Arek
Loading thread data ...

W dniu 2021-03-31 o 10:39, Piotr Gałka pisze:

Da się, ci od Czarnobyla mają praktykę

Reply to
Irokez

W dniu 2021-03-30 o 14:57, pytający pisze:

Po 5,5 roku wybuchły tyrystory w pralce. Po wymianie okazało się, że nie dostają sterowania z procka. Padły widocznie wysyłając 230V na nóżkę sterowania. Czyli w efekcie cała pralka na złom. Płyta główna tylko z Francji, 300 euro. Jakby wszystkie obwody były separowane na przekaźnikach, a nie tylko te przedwysyłkowe (np grzałka), to nadal miałbym tę pralkę.

Reply to
viktorius

W dniu 2021-03-31 o 10:58, viktorius pisze:

^^^^^^^^^^^^^ "wysokoprądowe" miało być, sorki, słownik chyba, bo tyle literówek to nie da rady popełnić ;)

Reply to
viktorius

Dnia Wed, 31 Mar 2021 10:39:35 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

No niestety ale się nie da :) Można na zawołanie wygasić reakcję łańcuchową ale przez wiele dni jeszcze będą się rozpadać samoistnie krótkożyciowe nuklidy będące produktem reakcji łańcuchowej, generując przy tym mnóstwo ciepła. IMO tylko taki reaktor jest bezpieczny w którym przewidziano możliwość niewspomaganego niczym odprowadzenia tego ciepła.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 31.03.2021 o 10:39, Piotr Gałka pisze:

Pracujący rdzeń produkuje około 100kW z litra. Po "wyłączeniu" rozpad krótkożyciowych izotopów generuje z grubsza 10% tej mocy, a to nadal niemało. Odpowiedź więc brzmi: nie da się.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dnia Wed, 31 Mar 2021 10:19:04 +0200, Marek napisał(a):

Oczywiście że serio. Na słowo tylko durnie wierzą.

PS. Argumentujesz jak dziecko. Mamy kilkudziesięciu producentów ledówek z kilkunastu krajów, z asortymentem idącym w tysiące typów a ty wrzucasz wszystko i wszystkich do wora z napisem "diody w żarówkach LED". Pewnie dlatego bo ta jedna co ty kupiłeś to się popsuła :)

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2021-03-31 o 10:58, viktorius pisze:

To jest normalne. Pralki, zmywarki tak często kończą.

Ale projekt jest dobry, tu nie ma błędu konstrukcyjnego. Nie ma po prostu >dodatkowego< zabezpieczenia przed uszkodzeniem procesora w przypadku uszkodzenia triaka. Czemu? Może po prostu prawdopodobieństwo takiej awarii zostało wyliczone że jest tak małe, że koszty dodatkowe na implementację dodatkowego zabezpieczenia są niewspółmiernie do korzyści. I tyle.

Reply to
Irokez

Użytkownik "viktorius" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:s41dkd$ja2$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Ale sterownik kosztowalby 500 euro :-)

Jesli ten wybuch to rzadki przypadek ... moze nie ma sensu zabezpieczac sterownika. A i tak nie naprawisz, jak sie okaze, ze sterownik kosztuje 50euro, transport 10, wymiana przez fachowca 50 ... a przeciez bez powodu nie wybuchly, wiec jeszcze cos trzeba wymienic ... choc sporo elektronikow produkujemy, i Unia chce to (tzn naprawy) zmienic.

Tak swoja droga, to patrzylem w sterownik zmywarki:

-sterownik bez izolacji, na potencjale sieci ... ale moze to nie problem,

-plytka jednowarstwowa, sciezki dosc dziko prowadzone, ale coz - przelotek raptem kilka,

-drobne elementy sterowane przez male triaki, triaki z kolei porzadnie sterowane, ujemnym napieciem na bramce, co ich troche kosztowalo w konstrukcji plytki, bo troche dodatkowych tranzystorow i rezystorow,

-ale glowna grzalka i pompa - przekaznikami sterowane.

I to nie tyle sterownik sie zepsul, co grzalka dostala przebicia, wtornie uszkodzila sterownik. A grzalka zalana gdzies w plastiku, niewymienna ... no coz, po kilkunastu latach klient rozumie, ze zmywarka wieczna nie bedzie ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-03-31 o 11:21, Paweł Pawłowicz pisze:

10kW z litra.... Jak do czajnika (2kW) wleję litr wody to chwila i mogę zalewać herbatę. To oni, jakby co, mają 5 razy mniej czasu.... A podobno zdążyli biegać po parkingach i wyciągać z samochodów akumulatory....

Nie rozumiem tylko dlaczego skoro reaktor nadal produkuje ciepło to dlaczego elektrownia nie może być samowystarczalna w dostarczeniu sobie niezbędnej energii do zasilenia pomp pompujących chłodziwo, tylko musi w tym celu mieć jakieś agregaty. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:s41cg4$ijp$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2021-03-31 o 09:28, Jacek Maciejewski pisze:

Nie da. Tzn one tak sa projektowane, ale problem w tym, ze w normalnej pracy w rdzeniu powstaje multum izotopow o roznym czasie polrozpadu. Wylaczasz reaktor, reakcja lancuchowa ustaje, ale te rozne izotopy sie nadal rozpadaja i moc spada "w okolice zera" czyli np 6.5% mocy reaktora, a po godzinie do 1.5%

formatting link
A ze taki reaktor z Fukushimy ma 460 lub 760MW mocy elektrycznej, termicznej 2-3x wiecej, wiec nawet te 1% to jest powazna moc.

I tego nie wylaczysz, natomiast mozna by zrobic jakis awaryjny uklad chlodzenia napedzany turbina parową bez elektryki. Czy jakikolwiek inny zdolny do odprowadzenia tych ~10-20MW mocy ...

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "LordBluzg®" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:6063971b$0$530$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 30.03.2021 o 15:19, Piotr Gałka pisze:

18-letni sie nie liczy, bo wyprodukowany przed 2006, pochwal sie 12-letnim :-)

Swoja droga ... "swieci jak nowy" ... podswietlany chyba swietlowka, one maja ograniczony czas pracy ...

Smartwatch nie jest wyzylowany.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:s41pos$s07$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2021-03-31 o 11:21, Paweł Pawłowicz pisze:

Lepiej licz calosciowo - powiedzmy 20MW mocy. Woda ma cieplo parowania ~2200kJ/kg, to odparowuje 10l wody na sekunde.

Przeciez to pare dni trwalo, zanim wybuchlo.

Raz - bo taka konstrukcja. Pompy napedzane silnikami elektrycznymi. Ktos zdecydowal, ze tak lepiej, choc np w Belchatowie pompy kondesatu sa krecone turbinami parowymi.

I teraz:

-"wylaczysz" reaktor ... pary moze byc na glowna turbine za malo, pradu nie bedzie, trzeba by jakas pomocnicza.

-moze byc usterka turbiny, generatora, sterowania ... moze lepiej, ze moze sie chlodzic pradem z sieci. Lub z diesli.

-przyjdzie tsunami i zaleje rozdzielnie elektryczna i pompy stana :-(

Nawiasem mowiac - w Czernobylu mieli problem z szybkim startem diesli i testowali, czy inercja turbin pozwoli zasilic pompy obiegowe do czasu uruchomienia diesli. Dwa razy test byl negatywny, to miala byc trzecia proba ..

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-03-31 o 15:26, J.F. pisze:

Zdawałem sobie sprawę, że przyrównuję to do abstrakcyjnego czasu (1/5 czasu gotowania wody) i w ogóle patrzę na to okiem laika nie biorąc pod uwagę np ciśnienia. Zakładałem, że problemem jest już samo dojście do wrzenia bo może wybuchnąć. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:s41uvh$bo$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2021-03-31 o 15:26, J.F. pisze:

No nie, w reaktorze normalnie jest wysoka temperatura i olbrzymie cisnienie, a woda wrze.

No ale skoro takie jest, a potem resztkowa praca jest, a chlodzenia nie ma ... to powinno wybuchnac w miare szybko.

Tu jest jeszcze jedna kwestia, ze wylaczylo im reaktor automatycznie, a fala wody przyszla prawie godzine pozniej.

Czy przez ta godzine schlodzili reaktor jakos istotnie, czy tylko minimalnie, liczac na rychle wznowienie pracy ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-03-30 o 14:57, pytający pisze:

Dziś nie jest w modzie żywotność sprzętów wszelakich. Za to liczą się nowe modele, nowe możliwości i klasy energetyczne.

Reply to
PeJot

Użytkownik "PeJot" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:s4206j$12pp$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org... W dniu 2021-03-30 o 14:57, pytający pisze:

Klient wymaga nowych mozliwosci. Ale klasa energetyczna ... powinna pomoc w zywotnosci sprzetu.

J.

Reply to
J.F.

A ty wyciągasz jakieś filozofię z dupy. Tak wskazałem tylko jeden przypadek tylko jednego producenta i jednej żarówki, który akurat podchodzi pod celowy błąd projektowy. Nigdzie nie napisałem że wszyscy projektują źle podam tylko jeden przykład bo wystarczy.

Reply to
Marek

W dniu 31.03.2021 o 14:26, Piotr Gałka pisze: [...]

Para jest zbyt zimna i sprawność turbiny jest żałosna.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2021-03-31 o 16:26, J.F. pisze:

Niekoniecznie. Klasa energetyczna z grubsza jest zdefiniowana i wiadomo jak ją badać i określać, natomiast badanie żywotności wymaga czasu ( i szmalu ). No i po co komu MTBF np. na odkurzacz ?

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.