czy to jest legalne ?

Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

Ogólnie w paśmie 9kHz-800MHz można nadawać dowolną emisją bez pozwoleń i rejestracji pod warunkiem, że promieniowana moc nie przekracza 20mW. Niektóre pasma dopuszczają większą moc, na przykład pasmo CB (26.96-27.41 MHz) pozwala na emisję do 150mW bez zezwolen i rejestracji (przy użyciu homologowanego nadajnika do łączności fonicznych można używać 4W, po uprzednim zarejestrowaniu, wyższe moce też są możliwe w tym paśmie, ale wymagają osobnych zezwoleń i uprawnień operatorskich). Szczegóły reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące używania urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych bez zezwolenia (nie pamiętam dokładnie nazwy, ale można znaleźć w necie). Inna sprawa to zastosowanie nadajników, jak sobie chcesz sterować bramę wjazdową, czy zrobisz bezprzewodowy mikrofon do użytku na scenie, to spoko, ale zakładanie podsłuchów to już inwigilacja, co bez zgody podsłuchiwanego lub bez zgody odpowiednich władz jest nielegalne.

Reply to
Piotr Baranowski

Fri, 20 Feb 2004 21:15:21 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "SP9RJT" snipped-for-privacy@op.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Nie. Idzie sie tylko do PAR (a teraz dokad ?) i rejestruje swoj transceiver. Jezeli nie ma on homologacji na Polske to mozna homologacje (a tym samym prawo do rejestracji) uzyskac, oddajac sprzet do badania w ich laboratoriach (oczywiscie kosztuje to dodatkowo). Sprawdzaja glownie czy nie sieje harmonicznych i innych smieci.

Nie

AFAIK dla sluzb ratowniczych dopuszcza sie 10W

Reply to
BLE_Maciek
Reply to
Marek Dzwonnik

Ok, zgadza się, przepraszam za zamieszanie.

Reply to
Piotr Baranowski

Sorki za zamieszanie, masz rację, obecnie już nie można. Inna sprawa, że kiedy jeszcze było można, to nie był potrzebny żaden znak wywoławczy. Co innego wykorzystanie pasm przez służby amatorskie do przeprowadzania dwustronnych łączności między radiostacjami, a co innego mikromocowe wykorzystanie pasma "do innych celów". Jeśli zbuduję sobie nadajnik FM taki, że częstotliwość nośna będzie się zmieniać w takt ciągłego pseudolosowego sygnału (a nośnikiem informacji będzie na przykład modulacja amplitudy) tak, że dewiacja będzie wynosić kilkanaście MHz, to nic nikomu nie będzie przeszkadzało. Zresztą po nicku wnioskuję, że jesteś krótkofalowcem, więc pewnie techniki rozpraszania widma nie są ci obce. Nie można tych technik wykorzystywać do dwustronnych łączności amatorskich, bo... odpowiednie instytucje nie mogłyby takich łączności monitorować, a podejrzewam, że i nawet wykrywać :) Oczywiście od jakiegoś czasu takowych eksperymentów niestety nie można legalnie przeprowadzać.

A tak przy okazji, jaki poziom mocy jest teraz dopuszczalny? Musi być jakiś próg emitowanej mocy, który jest zgodny z prawem, bo przecież każde urządzenie elektroniczne coś tam emituje.

Reply to
Piotr Baranowski

Hm, pomijajac niepewny stan prawny na dzisiaj, to moglbys podac podstawe prawna tego twierdzenia ? Kiedy i gdzie wystapila taka "szczegolna ochrona" pasm amatorskich ...

J.

Reply to
J.F.
Reply to
news.ipartners.pl
Reply to
Marek Dzwonnik

Rozmawialem na wiosne'2003 z URTiP na podobny temat, bardzo narzekali na niedoskonalosc prawa jezeli chodzi o 2.4GHz:

- zdecydowana wiekszosc rozwiazan uzywana jest niezgodnie z ustawa - urzadzenia bez certyfikatow zgodnosci, przekroczone bilanse mocy, warunki pracy niezgodne ze specyfikacja, dopalacze, anteny z bele-czego

--> uzytkownik jest bezposrednio odpowiedzialny za to, ale... ... URTiP ma tez za zle dystrybutorom wprowadzanie w obieg urzadzen, ktore wg prawa teoretycznie nigdy nie beda wlaczone :)

Ciezko nie zgodzic sie z logika, ale chyba dlugo bedzie trzeba czekac na smialka, ktory uwzgledni to na pismie :)

Tu sie moze przyczepic ktos z HBO - np. za nielegalne uzywanie know-how.

AG

Reply to
Adam ---
Reply to
Dariusz K. Ladziak

Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu w pasmie CB BYL PRZYDZIELANY ZNAK WYWOLAWCZY. Moj np byl KLARA 2310 pozdr Darek_J

Reply to
Darek_J

Taaa ... a sobie za zle nie ma ze urzadzenia dopuszczone "we wsiech stranach mira" w kraju nie powinny byc sprzedawane ?

know-how jako taka to u nas nie jest chroniona. Moze: a) naruszac patenty, wtedy sprzedaz i produkcja jest zabroniona, ale jedna sztuke na wlasne potrzeby zrobic mozna,

b) naruszac prawa autorskie do schematu lub programu,

c) stanowic wspoludzial w przestepstwie ...

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.