elektroniczne liczniki en.?

Zalezy w jakim kraju. U nas powinna być ignorowana, w praktyce zależy to od zniekształceń i budowy licznika.

Nie da się go wykorzystać do produkcji użyteczniej energii. W bardzo duzym uproszczeniu moc bierna polega na tym że 50/100 razy na sekundę pompujesz coś w reaktancje i wypompowujesz. Co oznacza że "licznik drga" ale nie ma żadnego widocznego trendu, stoi gdzie stał. Jeśli z tej mocy zaczniesz korzystać wyprowadzając poza układ to bilans nie będzie już zerowy i licznik zacznie liczyc moc czynną.

Zlicza, ale wychodzi mu średnio zero.

Elektrownia sprzedając prąd hurtowo bedzie wymagala abyś utrzymał prawidłowy poziom cos fi. Mimo że to moc bierna, ma jednak nieładna cechę że te bezustanne przesyłanie prądu w te i nazad powoduje grzanie się drutow i wydzielanie mocy czynnej na przesyle. Za to płaci się kary.

Po drugie sa miejsca (USA) gdzie płaci się za moc pozorna. Tam nawet w domowej instalacji "opłaca" sie kompensować moc choć ekonomicznie podobno trudno to twierdzenie uzasadniać.

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Z licznikiem jaki kiedys mialem do celow testowych, wyprodukowanym zaraz po wojnie, bardzo ladnie wspolpracowal dlawik od rteciowki. Na obudowie mial wydrukowane prad-2A. I podlaczony za tym starym licznikiem powodowal jego krecenie do tylu jak by do sieci dawac 2A. Z przykroscia musze stwierdzic ze ten sam dlawik wlaczony w domowej instalacji za licznikiem z lat osiemdziesiatych nie wywolywal zadnych pozytywnych reakcji. To ze domowy licznik byc moze mial blokade nie pozwalajaca na krecenie do tylu nie mialo to nic wspolnego bo dlawik powodowal odejmowanie 2A od pradu pobieranego. Jak cos pobieralo 4A to stary licznik liczyl jak dla 2A. A jak cos pobieralo 10A to licznik z wlaczonym za nim dlawikiem krecil jak dla 8A.

Reply to
Zenek Kapelinder

Dnia Sun, 11 Feb 2018 21:44:55 +0100, Marek S napisał(a):

Trzeba zmienic kraj i dogadac sie z sasiadem. On bedzie duzo bral, a ty duzo produkowal :-)

Ale ona energii nie daje.

Powinien sie cofnac. Ale to jest tylko przez ulamek okresu, wiec nie zdazy.

One maja skompensowac do zerowego przesuniecia, nie wiecej.

J.

Reply to
J.F.

W dniu niedziela, 11 lutego 2018 12:11:29 UTC+1 użytkownik SnCu napisał:

Nic się nie wyrwie, chyba że będzie jechał na niedowzbudzeniu :>

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 2018-02-12 o 11:18, Lisciasty pisze:

Wygląda na to, że nie masz pojęcia, na czym polega regulacja wzbudzenia generatora w elektrowni. To nie jest jedna wartość "znamionowa", tylko płynnie regulowana na podstawie dość skomplikowanej funkcji.

Reply to
SnCu

Lisciasty pisze:

Ja tak jeżdżę rano do pracy.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2018-02-11 o 22:26, Sebastian Biały pisze:

I nie zamierzałem. Da się go sprzedać, prawda? :-) Z punktu widzenia elektrowni produkcja przez prosumenta to nic innego niż moc bierna.

Ale nie o tym mowa. Skomentowałem uwagę JF, że "kondensatorów jakoś energetycy nie lubią, pobór bierny pojemnościowy często jest zakazany". Z drugiej zaś strony właśnie pojemnością reguluje się w przemyśle cos fi.

Reply to
Marek S

W dniu 2018-02-11 o 23:27, J.F. pisze:

Ale licznik prosumencki nie odróżni mocy biernej pojemnościowej od podłączonej turbiny. Prawda?

No ale są nielubianymi kondensatorami przecież - niezależnie od funkcji jaką pełnią.

Reply to
Marek S

W dniu 2018-02-11 o 23:10, Zenek Kapelinder pisze:

Ciekawe. Z elektronicznymi nie robiłeś podobnych testów?

Reply to
Marek S

Odbiorca ma utrzymac wspolczynnik mocy, (biernej indukcyjnej), na poziomie tg fi ~ 0.0 do 0.4, w szczegolnych przypadkach (0.0 do 0.33). Taka moc bierna indukcyjna, energetyka kompensuje sobie kompleksowo, podczas zasilania jakiegos obszaru sieci. Jesli na jakims obszarze sieci pojawi sie 'wyspa', w ktorej wystepuje nadprodukcja mocy biernej pojemnosciowej, ( tg fi 0.0 do -0.2, albo i mniej), to z calej okolicy tejze wyspy, moc bierna indukcyjna kompensuje sie lokalnie i takich sytuacji energetyka nie lubi, z roznych wzgledow.

--

Reply to
Ilona

W dniu 2018-02-12 o 21:24, Marek S pisze:

Nieprawda.

Są nielubianymi, jak są przewymiarowane.

Reply to
t-1

Nie robilem. Za to przy okazji zrobilo sie cos takiego. Mam regulacje mocy grzalki 1,5kW. Regulacja to pwm. Czestotliwosc w okolicach hertza. Element wykonawczy trak zalaczany w zerze. Chcialem sprawdzic wtyczkowym miernikiem ile i za ile pobiera pradu grzalka. Ustawilem moc na poziomie kilowata, miernik tyle pokazal a i pokretlo bylo w takim miejscu ze kilowat byl bardzo prawdopodobny. Po dziesieciu godzinach wtyczkowy licznik pobranej energii pokazal nie wiecej niz 25% faktycznie zuzytej. Wychodzi ze impulsowe pobieranie z sieci pradu w jakis sposob zakloca dzialanie mojego wtyczkowego licznika energii.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu poniedziałek, 12 lutego 2018 12:56:06 UTC+1 użytkownik SnCu napisał:

No serio? Ale mowa była o mocy czynnej a nie o wzbudzeniu. Dopóki jesteś w obszarze pracy generatora to możesz sobie napierać parą od zera do granicy obszaru i wzbudzenie nie ma tu kompletnie nic do rzeczy. A zerwanie synchronizmu? To by trzeba się cholernie postarać, wejść w niedowzbudzenie i próbować napierać tą parą. A i przedtem zdjąć limitery i zabezpieczenia, więc bez celowego i szczegółowego grzebania jest to kompletnie niewykonalne.

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 2018-02-12 o 23:00, Lisciasty pisze:

Przy określonej wartości wzbudzenia, moment wytwarzany/konsumowany przez maszynę synchroniczną powoduje przesunięcie wirnika o określony kąt względem pola wirującego. Gdy przesunięcie przekroczy 90 stopni dla maszyny o 1 parze biegunów, więź synchroniczna się zerwie.

Natomiast w polskich elektrowniach systemowych działa układ ARNE - automatyczna regulacja napięcia elektrowni. Jest to bardzo złożony układ komputerowy o bardzo dużej liczbie parametrów wejściowych, który decyduje o wartości wzbudzenia danego generatora. Ciekawe, że w najnowocześniejszych elektrowniach elementem wykonawczym ARNE jest układ elektroniczny, a w starych elektrowniach amplidyna :D

Katastrofa energetyczna bodajże w 2008 zaczęła się w elektrowni Ostrołęka właśnie w skutek przeregulowania automatyki wzbudzenia. Był niedobór mocy biernej, więc zwiększono nastawę wzbudzenia, przy bardzo dużej generacji mocy czynnej. Po jakimś czasie automat związany z czujnikiem temperatury wirnika wykrył przekroczenie, więc odpuścił wzbudzenie, skutkiem czego kąt poleciał pod 90 stopni. To wykrył drugi automat i dodał wzbudzenia, żeby uniknąć zerwania więzi. I przez pewien czas te dwa automaty na przemian tak huśtały kątem, aż wyrzuciły generator z synchronizmu, a za chwilę podobnie wyleciał następny. Skok napięcia tym spowodowany wyrzucił turbozespół w Starachowicach, 250 km od Ostrołęki. To z kolei skomplikowało sytuację regulacyjną w innych elektrowniach i byliśmy naprawdę o włos od awarii kaskadowej, która zgasiłaby światło w całym kraju (4% przekroju importowego nie wystarczyłoby do zasilenia kraju z zagranicy).

Dlatego zrozum, że regulacja wzbudzenia to jest niezwykle skomplikowany i wrażliwy na błędy proces.

Reply to
SnCu

W dniu 2018-02-12 o 21:59, Ilona pisze:

... i wszystko na temat, dziękuję :-)

Reply to
Marek S

W dniu poniedziałek, 12 lutego 2018 23:36:41 UTC+1 użytkownik SnCu napisał:

A czy ja twierdzę inaczej? Tylko po co piszesz nie na temat? Przypominam, że zaczęło się od "Zwiększenie naporu pary bez zwiększenia wzbudzenia spowoduje, że generator synchroniczny wyrwie się z więzi synchronicznej". Nie neguję całej opisanej sytuacji powyżej, natomiast to stwierdzenie podane w ten sposób jest bzdurą.

L.

Reply to
Lisciasty

Możesz podać jakie było wypełnienie przy tym 1kW?

1Hz to była podstawa czasowa, czyli dla 50% mocy przebieg byłby 500ms on 500ms off?
Reply to
Marek

A ile pokazał licznik elektrowni?

Reply to
Marek

Dnia Mon, 12 Feb 2018 14:00:01 -0800 (PST), Lisciasty napisał(a):

Mimo wszystko, jak dasz wiecej pary, to sie wirnik nieco w fazie przesunie, ale czy da do sieci wiecej energii ? Czynnej, nie biernej.

Wypadaloby faktycznie zwiekszyc wzbudzenie i odkrecic zawor pary. Oraz zawor wegla, bo wszak moc z pieca leci.

na tych energetycznych sie nie znam ... ale czy one nie maja dosc wysokiej indukcyjnosci i w efekcie dosc sporej impedancji wewnetrznej?

Ale jak to wplywa na algorytm regulacji ...

J.

Reply to
J.F.

Dnia Mon, 12 Feb 2018 14:00:01 -0800 (PST), Lisciasty napisał(a):

Ty napisz jak to z ta cena pradu teraz. Jak wpompuje do sieci 100kWh to bede mogl pobrac 80kWh za free, czy owszem - pradu 80kWh za free, ale oplata przesylowa zostaje ...

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.