EKranowany przewód działa jak kondensat

Witam. Zastosowałem ekarnowany przewód do układu cyfrowy. I chyba żle zrobiłem. Układ dziwnie się zachowuje muszę podać najpier ciąg 0000 i dopiero sekwencje. Czy może być to spowodowane ekranowanym przewodym? dzieki z gory i pozdrawiam

Reply to
Rafał
Loading thread data ...

Użytkownik "Rafał" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:d3t96t$id9$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Oczywiście! Przecież masz w nim dwa przewodniki oddzielone dielektrykiem. Np. taki RG58 ma pojemność własną ok. 100pF/m. Jednak oprócz pojemności kabelek ma również pewną indukcyjność i rezystancję, i to nie skupione w jednym punkcie a rozłożone na całej długości. Dlatego dla w.cz. opis propagacji w kablu staje się mocno skomplikowany a uzyskane efekty zależne od sposobu wprowadzenia sygnału po stronie źródła i obciążenia po stronie odbiorczej (-> dopasowanie do impedancji falowej). A przecież sygnał impulsowy zawiera liczne składowe w.cz.

Narysuj układ. Powiedz jakiego kabla używasz i co chcesz nim przesyłać (częstotliwości, czas narastania zboczy) i na jaką odległość. Wtedy być może będziemy w stanie coś podpowiedzieć

Aczkolwiek w Twoim przypadku zastanwia mnie jeszcze stwiedzenie:

Czy znaczy to, że po rozruchowych "0000" cała sekwencja przechodzi bezbłędnie?

Teoretycznie widzę dwie możliwości:

  • Być może tor transmisyjny nie ma sprzężenia stałoprądowego. Jeżeli nie zastosuje się odpowiedniego kodowania, to w ogólnym przypadku składowa stała w sygnale cyfrowym zależy od jego treści. W takt zmian składowej stałej może się zmieniać pukt pracy odbiornika co powoduje gubienie części transmisji. Rozruchowa sekwencja zer służy właśnie ustaleniu początkowego punktu pracy.
  • Ores ciszy sluży wygaszeniu odbić biegających w niedopasowanym torze.

Jednak nie da się nic wygdybać, nie znając szczegółów. Wystaw schemat na jakimś www, dorzuć komentarz, wtedy pogadamy.

Reply to
Marek Dzwonnik

czestotliowosc rzedu 1-5Hz, chce tylko przeslac 4 bity do rej przesuwnego (CLK + WE)

wyglada na to ze przewod( kondensator ) ladowal sie do stanu H dopiero podanie przez jakis czas stanu L powodowalo ze przewod sie rozladowal i mozna bylo podac sekwencje 0101... ale wymienilem przewod na zwykly bez ekranu i dziala ok ... a mam tylko jedno malutkie pytanie: jakie zaklocenia moga sie indukowac (napiecia, prady przy przewodzie ok

5m) np od wiertakrki, tel kom odkurzacza, tak miej wiecej, bo nigdy sie z tym nie spotkalem, i nie mam zielonego pojecia o poziomach zaklocen ...
Reply to
Rafał

Marek Dzwonnik napisal(a):

BTW ostatnio w ukldzie znajomego byl problem z (bardzo) szybkim wzmacniaczem o sprzezeniu pradiwym z serii THS3xxx Texasa. Wzmocnienie bylo okolo 2. Na niektorych plytkach opampy sie wzbudzaly. Dopiero po przeprowadzeniu sledztwa ustalilismy, ze przyczyna bylo oddzielenie rezystora wyjsciowego (75 ohm) od wyjscia WO kilkucentymetrowa sciezka. W zasadzie nie ma sie czemu dziwic, ale jednak sie zdziwilem ;--).

Reply to
Marcin E. Hamerla
[...]

O ile mnie skleroza nie myli, to 1 cm cienkiej ścieżki ma ok 10 nH?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Rafał" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:d3tcop$80g$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Czyli dwie linie, częstotliwości 'zadne' i ok 5m długości? Kabelek bedzie miał pojemność max kilkaset pF. Jednak nie napisałeś nic o układzie. Co jest driverem linii? Jeżeli np. spróbujesz ją wysterować bezpośrednio z linii portu uC ze słabym podciąganiem (pull-up) to narastające zbocze będzie tak wolne, że na pewno nie nada się jako zegarowe.

Nie wyjaśnię, dopóki nie zobaczę schematu. Weź pod uwagę, że wiele bramek ma niesymetryczne ch-ki wyjściowe. Tzn. wydajność prądową w stanie "L" dużo większą niż w stanie "H".

Nieekranowanym i niesymetrycznym? Może nie takie, żeby coś uszkodzić, ale na pewno wystraczające, żeby spowodować przeklamania. Odkurzacz ma ok. 1kW i iskrzący komutator, wiertarka trochę mniej, ale podobnie. Do tego dochodzą zakłócenia przy załaczaniu /wyłączaniu. Pole w.cz. z GSM-a indukuje się w kablu i ulega detekcji na nieliniowosciach wejść układów scalonych nakładając pewną wolnozmienną składową na przebieg transmitowany w przewodzie. Jeżeli np. po stronie nadajnika wystepuje tylko wysokoomowy pull-up a po stronie odbiornika wysokoimpedancyjne wejście cmos to w kablu i na wyjściu odbiornika mogą się dziać rzeczy praktycznie dowolne.

Wprawdzie częstotliowości taktowania są bliskie zeru, ale jeżeli wchodzisz bezpośrednio na wejście zegarowe rejestru to każde zakłocenie na lini CLK będzie traktowane jako dodatkowe zbocze i transmisja pójdzie w maliny.

Spróbuj tak: Wariant 1). Pozostajemy przy kablu ekranowanym. Wysteruj linię z jakiegoś drivera o sensownej obciążalności i symetrycznej ch-ce wyjściowej. (np. HC244). Po stronie odbiornika daj bramkę z wejściem Schmita (np. HC132) i układ dopasowujący w postaci 1k podciągającego wejście do zasilania oraz szeregowego dwójnika 1nF+82ohm do masy. Układ dopasowujący wyeliminuje odbicia i stłumi zakłócenia indukowane ze źródeł zewnętrznych. Bramka Schmita wyostrzy zbocza a dzieki histerezie zmniejszy wrażliwość na nałożone zakłocenia.

Wariant 2) RS485 - tzn. linia symetryczna w postaci skrętki (+ masa) z dopasowaniem na obu końcach + symetryczne nadajniki/odbiorniki. Choćby najtańsze 75176.

Reply to
Marek Dzwonnik

RoMan Mandziejewicz napisal(a):

Na moj rozum, to pojemnosc sciezki spowodowala wzbudzenie. A jak kazdy elektronik wie, obciazenie wtornika (tutaj prawie wtornik) pojenoscia zdrowe nie jest. Oscylacje mialy cos kolo 100MHz.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Użytkownik "Marcin E. Hamerla" snipped-for-privacy@Xpoczta.Xonet.Xpl.removeX>

napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

Jeżeli (tak bardzo) szybkim, to te 75ohm powinno pewnie być z serii w.cz. i nalutowane bepośrednio na nóżkach QFN-a ;-)))

Reply to
Marek Dzwonnik

Marek Dzwonnik napisal(a):

Ft circa 300 megsow.

NIe bardzo sie bede wdawal w szczegoly, ale to sa wlasnie efekty gdy adepci pewnej ezoterycznej dziedziny elektroniki wsadzaja do swych urzadzen wzmacniacze jak powyzszy. Ciekaw jestem czy wzmacniacze mikrofalowe rowniez spowoduja subiektywna poprawe wlasciwosci owych ezoterycznych urzadzen. Pewnie juz wiecie o czym mowa?

Minimelf. Wiec Ok.

Obudowa akurat SO. Przeniesienie rezystora bezposrednio do scalaka pomoglo.

Reply to
Marcin E. Hamerla

komputer - USB - FT245BM - przewod 5m - 74HC194 (rej przesuwny)

formatting link

Reply to
Rafał

komputer - USB - FT245BM - przewod 5m - 74HC194 (rej przesuwny)

formatting link

Reply to
Rafał

On Sun, 17 Apr 2005 12:54:25 +0200, Marcin E. Hamerla snipped-for-privacy@Xpoczta.Xonet.Xpl.removeX> wrote: [.....]

BTW. :-) Jakiego *łatwo zdobywalnego* opampa poleciłbyś do DAC-a 200 MSPS z wyjściem prądowym? Tak na przyszłość się pytam.

Regards, /J.D.

Reply to
Jan Dubiec

nie wiem czy dobrze robie ale uzywam zwyklego przewodu telekomunikacyjnego, takiego bialego okraglego bez oznaczenia kupionego w sklepie telefonicznym ....

Reply to
Rafał

Użytkownik "Rafał" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:d3tlbt$fp0$ snipped-for-privacy@news.onet.pl

Tnij cytaty!!!

formatting link
Nominalna obciążalność wyjść FT245BM to ledwie +/-2mA. Trochę mało - nawet do tego, żeby w stanie ustalonym wymusić poprawne poziomy w linii obciążonej pullup-em 1k. Nie mówiąc o stanach przejściowych. Dołóż jakieś przyzwoite bramki buforowe na wyjściu a przede wszystkim bramkę Schmita + dopasowujące RC po stronie odbiorczej.

Poza tym: IIRC jeden segment USB może mieć długość do 5m. Z hubami - odpowiednio więcej. Dlaczego ciągniesz 5m kabelka z sygnałem TTL zamiast przedłużyć USB? Czemu nie przeniesiesz tego FTDI-a w miejse docelowe?

Reply to
Marek Dzwonnik

do tego FT245BM sa podpiete przewody z roznych miejsc w mieszkaniu, ten rejestr przesuw to jest w ukladzie przed sygalizatorem, ale tez planuje podpiac do usb czyli tego FT245BM sygnal z czujnika zmierzhowego a takze do przekaznika sterujacego osowetleniem, takze jak bym wchodzil do pokoju to oswietlenie by sie zapalalo a jak bym wychodzil to sie gasilo takze nie za bardzo mozna przeniesc... teraz dziala ok, jutro podlacze wiertarke i odkurzacz i zobacymy jak bedzie z zaklceniami, dzisiaj bym to zrobil ale jest niedziela :( moze opisze jak ten uklad dziala, do UKLADU przed sygnalizatorem doprowadzone sa trzy przewody CLK WE WY, CLK i WE jest podloczone do 4bit rej przes za nim jest komp ktory wykrywa sekwencje 0101 i generuje 1 gdy jest ta sekewencja za nim jest przerz D ktory zmienia stan na przeciwny za kazdym razem gdy na wyjsciu komparatora pojawia sie zbocze dodatnie wtedy na wujsciu D 1- oznacza alarm zalaczonu 0 - wylaczony, i to wyjscie jest podlaczone z powortem do komp w celu kontroli, takze gdy komp nie wykryje mozna zawsze przeslac jeszcze raz sekwenencje z tym jest akurat maly problem. i teraz CLK jest podpiete rozniez do prrzerzutnika monostabilnego, tzn na wyjsciu mono jest 0 gdy jest sygnal zegarowy , natomiast 1 gdy tego sygnalu nie ma. Wy monost i Wy prerzD sa podlaczone do bramki. wtedy gdy WyD jest 1 i Mono Wy jest 1 wlacza sie alarm np ktos odlaczyl przewod od USB (wtedy CLK nie ma ) i probuje wyniesc komputer :), jeszcze moze powiem tak dla ciekawostki ze napisalem program ktory wrazie naruszenia strefy wysyla SMS i dzwoni do mnie na komorke :) a po za tym mozna zwyklymi SMS zalaczac lub wylaczac ALARM, w pszyszlosci jak rozbuduje system bedzie mozna SMS wylaczac/wlaczac inne urzadzanie w domu ... i wlasnie ustanowielm rekord, najdluzszy post na grupe :)

Reply to
Rafał

Nie bardzo w to wierze.

Owszem - moze byc jak piszesz. Ale skoro wymaga 4 okresow na rozladowanie - to jak duze sa zmiany napiecia na koncu przy nadawaniu

1010101 ? I co bedzie jak sprobujesz nadac 011101110 ? Jesli dziala to cudem.

A kabel swoja pojemnosc ma .. liczona w pF. Przy 5Hz na pewno sie nie liczy, nawet przy 5kHz watpie.

Poszukaj innej przyczyny niz kabel - moze np zle masy polaczone, urwany koncentryk itp ..

J.

Reply to
J.F.

jeszcze raz sprawidzilem omomierzem wszystkie zyly w przewodzie i ekran, sa ok ...

Reply to
Rafał

Rozumiem ze rezystory zgodnie z PDFem podobieral? Pol dnia stracilem na to cholerstwo (THS3001), ale w koncu dziala pieknie :-)

Reply to
jerry1111

jerry1111 napisal(a):

Tak.

A ja tych current mode THS nienawidze. Reka czlowiekowi drgnie, zjedzie na sasiednia nozke i juz czarny dym idzie ze scalaka.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Ale potem dalej dziala :-) Mi sie nie udalo posadzic - a jeden sie wylutowal (wzbudzony).

Reply to
jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.