Dziwne zachowanie świetlówki

Mam świetlówkę w akwarium. W ostatnich dniach zauważyłem jej dziwne zachowanie. Mianowicie po wyłączeniu zasilania na pokrywie akwarium starter od świetlówki świeci. Nie tam żeby jasno, ale wyraźnie świeci. Moja diagnoza była taka, że wilgoć dostała się do wyłącznika.

ALE ... Żeby wyłączyć całkowicie obwód wyjąłem wtyczkę z listwy. Zrobiło się ciemno ... i w tej ciemności zauważyłem, że świetlówka nadal się świeci.

Słabiutkim stabilnym światłem wyrażnie widocznym w ciemności.

Nie sprawdzałem jak długo to trwało. Zasilanie całkowicie odłączone. Przebicie nie wchodzi w grę.

Czy możliwe że jest to jedynie zasługa luminoforu w świetlówce ?

pzdr

Reply to
kk
Loading thread data ...

Dlugiej poswiaty w swietlowkach nie zauwazylem, ale moze te akwaryjne specjalne. Tylko ze w starterze luminoforu nie ma.

a) mieszkasz w Japonii, b) nie ta wtyczka c) masz gdzies w domu UV d) ktos postawil silny nadajnik w poblizu

Obstawiam d). Sasiad za sciana ma kuchenke indukcyjna czy mikrofalowke ?

J.

Reply to
J.F.

eetam. Wyłączam świetlówkę nad biurkiem pstryczkiem (1 obwód odcina) i świecą się końce rur. Jak dotknę rury to bardziej. Zwykła rura biała 18W zdaje sie. W pobliżu nie ma elektrowni jądrowej/mikrofali/kosmitów

Reply to
Irokez

W dniu 2011-03-20 11:04, Irokez pisze:

To masz wyłącznik na zerze a nie na fazie i następuje domknięcie obwodu przez pojemność kuli ziemskiej.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

A niby jak ta kula domyka wtyczke wyjętą z kontaktu ?

Reply to
kk

A moze jest BTS ?

No to nie wiem - teraz jakies inne luminofory robia ?

Wylaczam swietlowki kompatkowe w domu i sie zaraz ciemno robi.

Pamietam za to pewne laboratorium, wylaczalo sie swietlowki .. i tylko ekrany oscyloskopow swiecily. Oczywiscie wylaczonych, niektore nawet od dawna wylaczone.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 20 Mar 2011 11:04:28 +0100, Irokez napisał(a):

"1 obwód" - w sensie, że jeden przewód? Bawiłem się kiedyś lampką nocną ze świetlówką kompaktową - gdy wyłącznik był na przewodzie neutralnym, to dotykanie ręką rurek powodowało delikatne jarzenie się w nich gdy lampka była wyłączona. Odwrócenie wtyczki w gniazdku eliminowało to zjawisko.

Reply to
badworm

No fakt - byc moze trafiles w 11-tke :-)

J.

Reply to
J.F.

Kondensator to ten utworzony z kabelka między świtlówką a wyłacznikiem z jednej strony a ziemią z drugiej. Obwód zamyka się potem poprzez uziemniony punkt neutralny transformatora, uzwojenie transformatora, przewód fazowy, świetlówkę. Choć, że to jest tak czułe, to bym się nie spodziewał.

Reply to
Grzegorz Krukowski

Ale kolega wyjal wtyczke z kontaktu !

No coz, jak doskonale wiadomo jest na tyle czule ze neonowke w probniku potrafi zapalic. Ja takie sprzezenia to czasem palcem wyczuwam. Ale jednak wtyczka musi byc w kontakcie.

J.

Reply to
J.F.

No fakt, to pozostaje że fluorescencja powoli zanika albo coś z zewnątz mu ją wzbudza. Chyba, że przy wyciągniętej wtyczce świeci mu się starter - wtedy układ robi z antenę a ktoś w pobliżu zdrowo sieje ;)

Reply to
Grzegorz Krukowski

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" <SPAMMERS_GO snipped-for-privacy@SPAMMERS.COM napisał w wiadomości news:im4n6o$l39$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nie ma różnicy czy faza czy zero. Obracałem wtyczkę.

Reply to
Irokez

Użytkownik J.F. napisał

Wielkie mi halo - mój własny oscyloskop produkcji ZSRR tak działa. Luminofor z dodatkiem fosforu daje bardzo długą poświatę, umożliwiającą obserwację szybkich przebiegów występujących tylko raz a nie cyklicznie. Promień pojawia się dopiero gdy jest na wejściu sygnał o ustalonym poziomie. Poświata wyjątkowo denerwująca, bo przesuwając przebieg po ekranie, np. dla zgrania z siatką, otrzymuje się całą kolekcję stopniowo zanikających przebiegów. Oscyloskop wyłączony i pozostawiony w ciemnym pokoju ma równie ciemny ekran. Włączenie i wyłączenie światła pozostawia jeszcze długo świecący ekran. Maciek

Reply to
Maciek

Ale to byly "zwykle lampy". I wywolane to bylo chyba swiatlem swietlowek.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" <SPAMMERS_GO snipped-for-privacy@SPAMMERS.COM napisał w wiadomości news:im4n6o$l39$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

... krótkofalowec za ścianą?

Reply to
Artur(m

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.