Dziwne zachowanie magnetowidu....

Poboczny wątek o JVC przypomniał mi o pewnej sprawie: zauważyłem, że przy zdjętej obudowie magnetowid (panasonic z połowy lat 90) wchodzi w jakiś dziwny tryb pracy tj. uruchamia przesuw taśmy ale nie odtwarza i nie reaguje na przyciski. Wystarczy położyć obudowe aby zakryć wnętrze i zaczyna reagować ma przyciski. Wyglądało na to, że posiada jakiś czujnik światła, który sprytnie wykrywa zdjęcie obudowy i uruchamia jakość tryb serwisowy. Nie ma na pewno żadnych przycisków/styków obudowy, wystarczy zasłonić czymś wnętrze i ten tryb się wyłącza.

Ostatnio pożyczałem też panasonica (ale inny model) i po otwarciu obudowy ten sam efekt, co ciekawe wystarczy otwartą dłoń zbliżyć aby zrobić cień na ok 5cm od płytki (okolice między płytką przetwornicy a resztą elektroniki aby wyłączał ten tryb przesuwu. Co ciekawe nie znalazłem na płytce żadnego fotoelementu (ani niczego innego co na pierwszy rzut oka mogłoby na takowy wyglądać. Co to za heca z tym zachowaniem po otwarciu obudowy? Do czego służy ten tryb pracy "po otwarciu" ?

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Powitanko,

Prawdopodobnie jakis transoptor szczelinowy reaguje na swiatlo z zewnatrz (a nie powinien). Albo inny element foto. Samo wykrywanie obecnosci kasety jest czesto na fototranzystorze. Jak selektywnie zaslonisz "podejrzane" elementy, to sie dowiesz ktory to.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Kurcze właśnie próbowałem zasłaniać czymś co daje cień na małym obszarze (palec) aby łatwiej zlokalizować ten element, niestety magn. reaguje dopiero na powierzchnię o wielkości dłoni, co utrudnia znalezienie...

Reply to
Marek

Ale przecież w taki transoptor szczelinowy coś się musi wsuwać (w szczelinę) aby spełniał swoją funkcję a ta zew. blacha nie ma żadnych języczków czy czegoś podobnego. Zaczynam podejrzewać, że to wcale o światło nie chodzi....

Reply to
Marek

Marek pisze tak:

Why does my VCR shut down or behave strangely when I remove the cover?

There are various sensors in a VCR that are light sensitive - it is not a safety interlock (though it acts this way in some VCRs) but a result of the way the tape start and end sensors operate. VHS tapes have a clear leader and trailer. An LED or light bulb poking up near the center of the cassette shine towards sensors at either side of the cassette. When light is detected the VCR assumes that it is at the appropriate end of the tape and shuts off (or rewinds if in PLAY mode when it senses the end depending on model).

During servicing, a piece of opaque cardboard or other insulating material should be placed above the cassette basket if any strange behavior is detected that was not present with the cover in place.

Not all VCRs are particularly sensitive external illumination.

Reply to
PiteR

Ok, z tym że ten opis dotyczy raczej funkcjonalności związanej z detekcją i przesuwem taśmy a u mnie czujnik jest w okolicy przetwornicy, daleko od kasety i raczej służy do czegoś innego. W końcu znakazłem dziada:

http://83.220.108.211/bins/vidfoto.jpg był ukryty w czymś co z góry wyglądało jak wspornik ramy prowadnicy kasety a trzabyło spojrzeć z boku :). Jest plecami do kasety i patrzy w przeciwną stronę, reguje na oświetlenie podczerwienią, ignoruje biały led. Przy oświetleniu pofczerwienią/żarówką utuchamia przesuw taśmy ake szybszy niż odtwarzanie SP.

Reply to
Marek

Użytkownik Tmek napisał:

Czasami wadliwe sygnały z czujników powodowały wejście w tzw. procedurę ratunkową, czyli minimalizację uszkodzeń taśmy - zwinięcie na ślepo ileś tam sekund a potem wyrzucenie kasety. Różnie to bywało ale faktycznie niektóre są wrażliwe na światło a niektóre tak reagowały dopiero przy np. zabrudzonych stykach, czy błędach w czasie składania mechanizmu - ogólnie bzdurach docierających z czujników. Maciek

Reply to
Maciek

W dniu 2014-08-17 00:42, Marek pisze:

To jest normalne zachowanie magnetowidów JVC. Mają mieć założoną obudowę i tyle.

Reply to
Jingiel

Nie zrozumiałeś - ten transoptor szczelinowy uaktywnia guziki jak wykryje coś tam wsunięte (kasetę? taśmę?) - czyli jak jego fotoelement (oświetlany normalnie diodą LED) zostanie zasłonięty przez element w szczelinie. Teraz, po zdjęciu obudowy, światła wewnątrz - wokoł tego elementu jest tak dużo, że fotoelement daje sygnał że "widzi światło LEDa" czyli że mimo że kaseta jest i LEDa zasłania on myśli że jej nie ma bo widzi Twoje światło z zewnątrz... Teraz kapujesz?

Reply to
Pszemol

Sun, 17 Aug 2014 00:14:41 +0200 Marek snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał:

Magnetowid posiada różne transoptory szczelinowe i/lub odbiciowe, które wykrywają pozycje elementów mechanizmu. Nie ma co dumać że tu jest od tego czy tamtego, a w Panasonicu gdzie indziej. Każdy producent i model ma inaczej i tyle. Po prostu spodziewaj się że gdy do środka dostaje się światło z zewnątrz, to magnietowid może pracować nieprawidłowo.

Reply to
__Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.