dwa dni

Tak też było (przed modemem), tylko bywałem w kawiarence codziennie, bo miałem bliżej (dwa przysytanki). Później jeździłem z dyskiem, był w kawiarence jeden komputer z kieszenią, i ściągałem już więcej (m.in. strony do przejrzenia offline). A później zatrudnili mnie w tej kawiarence, przychodziłem na popołudnia po szkole i na nocki, więc siedziało się już bez limitów :)

Reply to
Queequeg
Loading thread data ...

Pan Mateusz Viste napisał:

Ja jeździłem 18 km do CIUW, żeby na terminalu od IBM 3090 włączonego do bitnetu odebrać i wysłać pocztę, czasem zabrać coś na dyskietce do domu (to już wymagało szczególnych zabiegów). Często przy sąsiednim terminalu spotykałem kolegę, który robił to samo co ja, tyle że dojeżdżał z Białegostoku. Nie mógł się nachwalić, jakie to on ma teraz dobre połączenie z całym światem.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

Na pewno z klubu bo pamiętam pomieszczenie :) tylko nie pamiętałem radia / pasma.

Czemu przekłamywał?

Chyba nie, chociaż SQ9MDD jakiś czas temu (liczony w latach) coś kombinował. Wiem że APRS lata, no i QSO cyfrowe różnymi emisjami na KF.

Jest też Hamnet -- radiowa sieć w 2.4 GHz na przerobionych Ubiquiti, był też pomysł reaktywacji Fidonetu i powstały jakieś BBSy (ale z dostępem jedynie po TCP, przez Internet).

BBSów ani innych automatycznych bramek na radiu nie kojarzę, ale może istnieją?

No, jest bramka FRN na PMR, ale to co innego.

Tak samo. Nie widzę potrzeby korzystania z APRS.

Ten z klubu był Sz. :)

Dobrze że anteny nie połamał. Był na CB w Warszawie taki człowiek (Turysta), który często puszczał muzykę lub stawiał nośną. Pewnego dnia "nieznani sprawcy" połamali mu antenę na kawałki i przez jakieś pół roku był spokój.

Reply to
Queequeg

Queequeg pisze:

NE2000 też nie, ona również była na BNC. Do połowy lat dziewięćdziesiątych BNC było bardziej rozpowszechnione od skrętki. Nawet do komputerów z pentium używałem kart BNC (nowych, kupowanych w tym celu).

Reply to
invalid unparseable

Powitanko,

Ale czemu nie wolno? Tzn. rozdać pewnie nie wolno, ale wolno sprzedać za

1 zł. Kupowaliśmy tak monitory do szkoły - 10zł/szt. Niektóre firmy sprzedawały sprzęt swoim pracownikom, można było upolować drukarkę za kilkadziesiąt zł. Nawet wojsko wyprzedaje niepotrzebne rzeczy.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

No ale ubierasz się Pan.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Miała BNC, skrętkę i do tego AUI. Miałem dokładnie taką kartę:

formatting link

Reply to
Queequeg

Pan Mateusz Viste napisał:

W płaszcz -- jak pada. Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu? Do PKS mam pięć kilometry. O czwartej za piętnaście jest PKS.

Reply to
invalid unparseable

Queequeg pisze:

A to możliwe -- czyli tym razem ja coś pokręciłem. Może jeszcze mam gdzieś NE2000, może była wersja bez skrętki. Bo AUI było na pewno. Zresztą to złącze miało swoją drugą młodość. Pierwotnie projektowane do grubego ethernetu, później robiono transmitery światłowodowe podłączane do AUI.

Reply to
invalid unparseable

Ja na pewno gdzieś mam. W którymś pudle :) Użyć nie użyję, a wyrzucić szkoda. Muzeum pewnie też nie przyjmie, bo to nie ma dużej wartości.

AUI prawie zupełnie mnie ominęło. Prawie, bo w poprzedniej firmie mieliśmy starego HSM-a (Host Security Module), który miał AUI i było MAU, które robiło z tego Ethernet RJ45, ale kontakt z samym AUI miałem tylko taki, żeby wetknąć MAU w HSMa i RJ-kę w MAU.

Reply to
Queequeg

Ja sobie te zabiegi zautomatyzowałem. Jedno kliknięcie i robiło się samo :)

Dojeżdżał aż z Białegostoku do Warszawy "na Internet"? Który to był rok?

Aż sobie ściągnąłem, chętnie jeszcze raz obejrzę :)

Reply to
Queequeg

Nie mam pojęcia czy to była oryginalna czy klon.

Na zdjęciach jest 8-bitowa NE1000 i 16-bitowa NE2000...

Piszą: "later models NE1000T and NE2000T added built-in 10BASE-T support."

Więc może ja miałem jakąś 8-bitową (NE1000T) ze skrętką?

Tzn. 16-bitowy wsadzałeś do 8-bitowego XT?

Z powodzeniem używałem 8-bitowych kart w 16-bitowym AT (pod warunkiem że szybszy zegar nie był problemem; u mnie nigdy nie był), ale w drugą stronę to się chyba nie dało? :) Chyba że były karty, które umiały pracować w 16 bitach jak były podłączone do 16-bitowej magistrali, ale umiały też w 8 bitach na 8-bitowej. Tego nie wiem.

Reply to
Queequeg

Queequeg pisze:

"Te zabiegi"?! Kliknięciem? Jakiś skrypt w REXX na CP/CMS?

Nie "na Internet", tylko "na BITNET". Internetu jeszcze nie było (zaraz ktoś z FUW się odezwie, że oni tam mieli wcześniej). 1990.

Teraz to nawet ściągać nie trzeba, jest na youtube, więc można oglądać bez specjalnych zabiegów.

Reply to
invalid unparseable

Queequeg pisze:

Też tak to pamiętam -- karta z długim złączem włożona do krótkiego. Działa, choć w teorii nieco gorzej.

Reply to
invalid unparseable

Tak.

NE2000 obslugiwalo sie rozkazami INSW/OUTSW, ktore procesor automatycznie zamienial na dwa IN/OUT 8-bitowe. Jesli hardware karty prawidlowo to obslugiwal, to powinno dzialac.

Jesli mnie pamiec nie myli, to podobnie bylo z dyskami ATA, tylko tam pod tym samym adresem byl rejestr sterujacy i rejestr danych, wiec konieczne bylo uzywanie 16-bit transferow.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-09-12 o 20:11, J.F. pisze:

Jak stratę jak zysk :) Miało (bez względu na resztkową wartość) być zezłomowane i zutylizowane a zamiast tego zostało sprzedane. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.