Fotoogniwo - wydajność w pochmurne dni ze słońcem

Czy ktoś ma na stanie to fotoogniwo?

formatting link
prąd jest w stanie wytworzyć to ogniwo w pochmurne dni, czyli takie zachmurzenie jak były w minionych dniach nad Polską - taka szarówka przez cały dzień. Bo rozumiem, że podane tam ~500mA to w lipcu jak słońce niemiłosiernie praży :) Zastanawia mnie czy jest ono w stanie, w pochmurny dzień, gdy go zapniemy do akumulatora samochodowego - typowego ołowiowego 43Ah wytworzyć prąd w okolicy 200mA?

Wpadł mi tak pomysł bazując na tej zabawce

formatting link
Ten solar z TME ma dużo większą powierzchnię, przez co powinien mieć większego kopa w pochmurne dni i cena dużo bardziej atrakcyjniejsza przy większej mocy panelu niż ten allegrowy solarek 2,4W.

Auto jak stoi dłużej na parkingu to żre z niego instalacja jakieś ~15mA non stop, bo to migająca diodka od immobilajzera, a to akumulatorek podtrzymujący syrenę alarmu i się zbiera tych mA. Jak postoi tak z tydzień, dwa to już widać potem na rozruchu, że trochę się gniewa, bo przecież to nie perpetum mobile, tej energii tam trzeba mu skąd dostarczać. Przez tydzień wyciąga to z akumulatora jakieś 2,5Ah. I myślę sobie wstawić takiego solara za przednią szybę, szeregowo dioda prostownicza, aby płynął prąd tylko DO akumulatora, a w nocy by nie płynął do ogniwa fotowoltaicznego, i przez gniazdo zapalniczki taki układ mieć buforowania akumulatora. We wtycze bezpiecznik 1A jakby się coś złego miało stać.

Reply to
gienek
Loading thread data ...

Trochę oftopicznie, znajomy mi kilka dni temu pokazywał swoją instalację fv, ma jakieś suoerhiper panele, całość 9kW, w pochmurny dzień instalacja generowała ok 500W

Reply to
Marek

W Smienie 8 jakos podobnie - pelne slonce - naswietlanie 1/250s. Zachmurzenie - naswietlanie 1/30s.

O tyle lepiej, ze w zachmurzeniu mniejsza zaleznosc od odchylki Slonca od prostopadlego kierunku.

J.

Reply to
J.F.

gienek napisał(a) :

Na równiku i kilometr nad ziemią ;-)

Mam inne ogniwo. 2,5W. Mocy przy pochmurnym niebie jest taka, że nie opłaca się go wyjmować z bagażu. Nie wiem ile jej jest wtedy. Może 5% W każdym razie na tyle mało, że telefon przestaje się ładować. A do powerbanku dociera coś w miliwatach. Jak znajdę czas to sprawdzę jutro lub pojutrze. W zasadzie tylko po to by upewnić się czy jest to 5% czy 1%.

Ale też zdefiniujmy co to znaczy pochmurnie. Bo od tego wynik może różnić się nawet kilka razy. 100% niskich grubych chmur. Ale czy takich że o 12 jest szaro?

Reply to
Zbynek Ltd.

W dniu 2017-11-26 o 21:31, Zbynek Ltd. pisze:

Ktoś się chwalił na grupie budowlanej, że był parę dni temu u kolegi który zainwestował w panele słoneczne 10KW, było pochmurno i ogniwa mu dawały 500W, więc to Twoje 5% się zgadza :)

Reply to
Janusz

"Zbynek Ltd."

Pochmurnie to tak jak dziś nad praktycznie większości terytorium Polski. Tylko w rozważaniu wyłączamy padający śnieg. A w uproszczeniu zakładamy typowy jesienny dzień, bez czarnych chmur, gdzieś wysoko niebo całe zaszyte rozrzedzonymi (a nie jakieś tam kłęby nisko latające) jednolitymi na biało chmurami (takie szare jesienne "mleko" na niebie, nie widać grama niebieskiego nieba, ani nawet obrysu słońca za tą warstwą), że słońca przez nie w ogóle nie widać, ale NIE jest czarno jak przed wielką burzą, że o 12 w południe robi się wieczór. Czyli uważasz, że wtedy takie ogniwko tylko 5% swojej mocy odda? Czyli co z 500mA zrobi się tylko 25mA? To bida wielka!

Reply to
gienek

gienek napisał(a) :

Aaaa, to takie lekkie zachmurzenie. Nie pochmurno.

Reply to
Zbynek Ltd.

Janusz napisał(a) :

No i właśnie po to mi definicja "pochmurno" bo dla jednego to parę chmurek na niebie, a dla mnie 100% pokrycia niskimi chmurami. I w tym drugim środowisku pomiar z dziś to 1 promil mocy nominalnej. I to kierując na jaśniejszą stronę nieba. Z ciemniejszej połowa tego. Powerbank, a jakże, sygnalizuje ładowanie, nawet w tym drugim przypadku, ale widać jakie ono jest. Moc sprawdziłem na nominalnym rezystorze.

Czyli dzisiaj z 10kW osiągnąłbym moc 10W przy optymalnie ustawionych panelach :-D

Reply to
Zbynek Ltd.

Nie, to co pisałem o znajomym osiągającym 500W z 9kW instalacji to było przy 100% zachmurzenia. Słońca nie było w ogóle widać wtedy.

Reply to
Marek

W dniu 2017-11-23 o 14:35, gienek pisze:

Wiesz? Ja bym sugerował Ci inne podejście. Jeśli przez tydzień wyciąga to 2.5Ah i robi to różnicę dla akumulatora, to kup nowy akumulator.

Jeśli natomiast zacznie to wpływać na możliwość odpalenia auta po 10ciu tygodniach postoju - to sprzedaj auto bo jest Ci ono niepotrzebne.

Już nie wspomnę o tym, że przestoje po 2 tygodnie nie tylko źle na elektrykę wpływają (bo to pikuś) ale i na mechanikę auta.

Reply to
Marek S

Sredniorocznie w Polsce ok 10W z metra kwadratowego da sie uzyskac.

Reply to
Zenek Kapelinder

Marek napisał(a) :

Aha, czyli ma panele 50 razy lepsze w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Tak BTW, tak samo jak dla kogoś gorąca herbata ma aż 50 stopni. Dla innego jest zimna gdy ma już tylko 90. To tak z tym 100% zachmurzeniem. Opisy słowne zostawmy poetom. Jaka grubość chmur, jakie, na jakiej wysokości? Lub szczytem marzenia: ile luksów było wtedy? ;-)

Reply to
Zbynek Ltd.

Sugerujesz, że system monitoringu parametrów pracy wtedy kłamał?

Reply to
Marek

Marek napisał(a) :

Nie. Sugeruję, że podane inne warunki pomiaru są nieprecyzyjne i wzięte na oko. Nigdy nie kwestionuję odczytanych liczb :-P Natomiast opis, to i owszem. Zawsze :-P

Reply to
Zbynek Ltd.

Jest strona pvmonitor. Na niej dziesiatki monitorowanych na biezaco malych instalacji.

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.