DVB-T a DVB-C różnice

Czy DVB-T a DVB-C (czyli to co w kablówkach) to są różnice na poziomie oprogramowania? Czy raczej DVB-C to także różnice sprzętowe względem naziemnego "T"? Jeżeli są to różnice sprzętowe po stronie odbiornika to rozumiem, że żaden odbiornik DVB-T (np zwykły gwizdek USB) nawet bazując na innym oprogramowaniu nie stanie się odbiornikiem DVB-C? Z tego co ustaliłem wstępnie wersja "C" ma mniejszą korektę błędów, bo kabel mniej wrażliwy na zakłócenia niż dosył przez powietrze. Czymś to się jeszcze różni T od C?

Reply to
gienek
Loading thread data ...

Użytkownik "gienek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:bkHHG.247243$ snipped-for-privacy@usenetxs.com...

Hm, raczej nie widzialem telewizora czy dekodera na ktorym pisalo "z TVK nie dziala", wiec pewnie i odbiornikow USB to tez dotyczy.

Program nie zawsze pomoze, jesli wymyslą cos ambitniejszego, tak jak teraz DVB-T2.

formatting link
Roznic jak widac moze byc sporo, i to niekoniecznie na czyjas przewage. Wiekszosc odbiornikow bedzie sobie radzila z roznymi standardami.

A nie wszystkie kablowki musza od razu wszystkie szykany wprowadzac.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 21-06-2020 o 13:16, gienek pisze:

Największa różnica to transmisja OFDM dla DVB-T, która jest bardziej wymagająca dla obliczeń w odbiorniku.

yabba

Reply to
yabba

Akurat gwizdek USB może być odbiornikiem bardzo wielu rozmaitych transmisji. Włączając lotniczne czynne radary ADS-B. To jest radio z dopiętym przetwornikiem A/D. Dlatego stanie się tym, cokolwiek tylko potrafi oprogramowanie obsługujące wypluwany strumień danych.

Reply to
Pcimol

W dniu 2020-06-22 o 12:24, J.F. pisze:

Znam kablówkę, która używa w swoim kablu DVB-T. Nie wiem na ile jest to powszechne.

Reply to
t-1

Użytkownik "t-1" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:rcspps$asb$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org... W dniu 2020-06-22 o 12:24, J.F. pisze:

Bo z jednej strony - po co mnozyc standardy, a z drugiej - trzeba kupic sprzet, ktos musi go zrobic, a potem powinien pare lat dzialac.

A z drugiej strony czytales - DVB-C moze uzywac 16QAM, 32QAM, 64QAM,

256 QAM, kanalu 2, 4, 6, 8, 10 MHz,

a DVB-T moze uzywac QPSK, 16QAM, 64QAM, OFDM, kanal 7 lub 8MHz ... czy wiec da sie odroznic DVB-T od DVB-C jak sie dobrze dobierze parametry ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 23-06-2020 o 14:04, J.F. pisze:

W DVB-T jest OFDM, które w DVB-C jest zbędne.

yabba

Reply to
yabba

W dniu 23-06-2020 o 13:42, t-1 pisze:

Jest to ukłon do posiadaczy telewizorów i dekoderów tylko z DVB-T.

yabba

Reply to
yabba

Czy w DVB-C w takiej samej przepływności strumieniu (takiego MUX-a kablowego) jakość obrazu jest lepsze niż w równoważnym mu MUX-ie naziemnym DVB-T? W wyniku mniejszej wymaganej korekcji błędów dla DVB-C teoretycznie więcej pasma może zostać na wyższy strumień dla obrazu (bo mniej danych korekcyjnych pchają), czy raczej jest to niezauważalne? Bo jeżeli DVB-C byłaby bardziej "upychalna" przy zachowaniu niepogorszonej jakości to bym rozumiał wtedy jej sens użycia w kablu. A nie że w kablu i w eterze nadają tym samym standardem DVB-T. W epoce anaglowych kanałów przecież sygnał telewizyjny w kablu nie różnił się niczym od tego naziemnego standardem.

Reply to
gienek

"Pcimol"

Czy będzie to zależeć od użytych sterowników, czy raczej samego programu do obsługi gwizdka? Przykładowo DVB-Viewer (widzę, że ma do wyboru DVB naziemne lub kablowe) ożeniony z typowym gwizdkiem DVB-T MT4168 Media-Tech, czy z kabla odbierze prawidłowo niekodowane tamtejsze programy DVB-C?

Reply to
gienek

W dniu 24-06-2020 o 16:18, gienek pisze:

Ja bym raczej powiedział, że DVB-T jest bardziej konfigurowalna jeśli chodzi o potrzebę transmisji w zakłóconym środowisku. DVB-C dopuszcza szybsze modulacje.

formatting link
formatting link
yabba

Reply to
yabba

Dnia Tue, 23 Jun 2020 22:47:23 +0200, yabba napisał(a):

W Polsce. A na swiecie nie wszedzie bylo OFDM.

Za to wprowadzaja w DVB-C2 - widac nie jest take zbedne ...

J,

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.