jak zaekranować przetwornicę?

Mała przetworniczka dc/dc "sieje". Jedyne wyjście to ekranować ją, i w związku z tym konkretne pytania: Wystarczy folia miedziana, aluminiowa, czy musi być ferromagnetyczna? Może być ciasno na płytce, dławiku, czy trzeba przestrzeni trochę zostawić? Przewody jedną dziurką, czy każdy osobno? Masa jednym przewodem, czy wejście, wyjście osobno? Ekran do masy? W którym miejscu? Dławiki na przewodach? Wszystkich, czy jeden pierścień?

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

Wróżka pomoże - zapytaj.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mirek wrote on 20.06.2020 11:04:

Zacznij od napisania co to znaczy "sieje". Słychać ją w odbiorniku radiowym, czy nie przechodzi badań w labie? Zdjęcia i schemat też by nie zaszkodziły.

Reply to
Zbych

No to od początku: Moduł sterowania przez "chmurę"* został zamontowany w automacie do bramy. Okazuje się, że zmniejszył się zasięg oryginalnego pilota, co mnie oczywiście nie dziwi, bo blisko jest odbiornik - pewnie też nie najwyższych lotów. Przez zasilanie się to nie przenosi, bo testowany był z osobnego akumulatora, Odsunięcie 0,5 - 1m nic nie daje, albo nie wiele, a dalej nie ma gdzie, z resztą ze względów estetycznych w ogóle nie ma gdzie. Całego modułu nie zaekranuję, bo nie będzie działać (wifi). Jedyny sposób, żeby wyjść "z twarzą" widzę zastosowanie zewnętrznej przetwornicy np, takiej:

formatting link
trochœ lepszej, takiej:
formatting link
niestety "sieje" podobnie. W akcie desperacji planuję zaekranować jedną z nich i spróbować, ale testy w terenie zwłaszcza nie u siebie są bardzo uciążliwe.

  • - polski producent - tutaj nie będę robił reklamy ani antyreklamy.
Reply to
Mirek

W dniu 20.06.2020 o 13:06, Mirek pisze:

Cześć.

A czemu zakładasz, że to przetwornica sieje w tym urządzeniu? Odłączyłeś ją, dałeś LDO i problem się rozwiązał? Bo jeśli nie robiłeś testów z dezaktywowaną przetwornicą to możesz być w błędzie. Na jakiej częstotliwości działa ten pilot do sterowania? Myślisz, że jeśli pilot jest na 0,4 czy 0,8 GHz to 2,4GHz z Wi-Fi mu nie szkodzi? Widziałeś odbiorniki do bram? Coś na jednym tranzystorze, bez obwodu selektywnego na wejściu co można nasycić patrząc się na to zbyt agresywnie. Jakikolwiek silniejszy sygnał radiowy w pobliżu powoduje dramatyczny spadek czułości takiego odbiornika.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 22.06.2020 o 09:06, Andrzej W. pisze:

Ja też raczej bym sugerował odsunięcie anteny i to na więcej niż metr. Swego czasu nawet switche (różne, ale małe 5-8 portów) nie chciały mi pracować poprawnie przy AP - dopiero jak się parę metrów zrobiło to problem zniknął. A może przejście z 2.4 na 5G (lub odwrotnie)?

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2020-06-20 o 11:04, Mirek pisze:

Zgadzam się raczej z tym co napisali Andrzej i Dariusz.

Wniosek zbyt pochopny. Przetwornica zazwyczaj więcej sieje korzystając z kabli do niej podłączonych niż sama z siebie. Ekranowanie, bez filtrowania może nic nie dać. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Nie robiłem takich testów. Jak będzie okazja to zrobię. Temat jest załatwiony w inny sposób: Wygospodarowaliśmy wolne żyły z domofonu i moduł został deportowany do rozdzielni w domu. Ale nadal będę szukał rozwiązania, bo następnym razem może nie być tak łatwo.

Pilot jest na 433, odbiornik - wiadomo. W urządzeniu jest moduł wifi ESP8266. Czy on "sieje"? Założyłem, że skoro procek jest pod ekranem, to nie ma prawa... ale faktycznie ścieżkami zasilania - mógłby. Samo wifi... hmm, no ja wiem, że kiepski odbiornik może przytkać, ale wifi chyba nie nadaje non stop?

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.