dobra lutownica do smd?

Witam Mam hotaira i czasem używam. Mam transformatorówkę ;) A do małych smd mam stację Xytronixa z kolbą, wiele grotów różnych włącznie z minifalą itp... ale ta stacja ma jeden duży mankament - słabe przenoszenie ciepła z grzałki (albo słaba pojemność cieplna?) przy cieńkich grotach. Przy najcieńszym grocie - na jego czubku jest utrzymywana temperatura tylko pod warunkiem że nie lutuję, odpływ ciepła przez zwykły laminat FR4 i ścieżki powoduje że temperatura w miejscu lutowania spada poniżej topienia cyny! Lutuje się jak patykiem. Problem wystepuje gdy muszę grzebać w rzeczach mniejszych niż tqfp144 itp, gęste smd <0805 itp.

Potrzebuję dobrą lutownicę do takich prac, myślałem o wellerze, bo grotów różnych dużo dostępnych, tylko który (bo modeli narobili jak mrówek), ale może coś innego zaproponujecie? Budżet tak gdzieś do około

1kzł + groty itp osprzęt.
Reply to
BartekK
Loading thread data ...

Myślę że Weller każdy, tylko groty oprócz wymiarów mają jeszcze literki oznaczające temperaturę, lutuję ponad 20 letnim TCP-S i sprawuje się świetnie, co do tqfp to zmień technikę, to się lutuje grubymi grotami, dosłownie kilka sekund na układ. Piotr

Reply to
PP

W dniu 2012-04-10 23:42, BartekK pisze:

Po prostu nie używaj cienkich grotów. Ja obudowy tqfp208, 0603, drabinki smd itp. lutuję właśnie xytronixem ze spłaszczonym grotem o szerokości ~1,5mm.

Jak dołożysz jeszcze parę stówek to kup RX-802AS. Ma grzałkę zintegrowaną z grotem, więc nic nie powinno zamarzać.

Reply to
Zbych

W dniu 2012-04-11 06:39, PP pisze:

Tak, wiem, tqfp scalaki itp tak robię - używam past z cyną albo dużo topnika i cyna, grot "do rynien" albo minifala (jak mi się chce zmienić) i jednym płynnym pociągnięciem jadę na raz całą stronę scalaczka. Ale są rzeczy których tak nie mogę - np mam takie mikro-gniazdka do taśm foliowych, próbowałem - obudowa przegrzewa się i plastik im się odkształca, folia źle wtedy przylega, trzeba lutować pin-po-pinie. W dodatku lutuje (wymieniam) je w urządzeniu, gdzie druga strona PCB (w dodatku bardzo cienkiego) jest zapaćkana czymś mniejszym niż 0603, jak podgrzałem za bardzo - to tamto poodpadało ;/

Reply to
BartekK

W dniu 2012-04-11 08:20, Zbych pisze:

a ja często grotem jak do rynien, najgrubszy jaki xyz posiada, bo ma ogromną pojemność/bezwładność cieplną, i robie nim od razu pół układu ;) ale są miejsca gdzie to mi się po prostu nie mieści, mechanicznie, a obok są elementy plastikowe nieodporne na temperaturę.

Nie ma sprawy, ale czy to nie jest jakaś wydumka dziwna (może i porządna, ale niezbyt popularna?), z wellerem przynajmniej wiem, że kupię groty na allegro/ebay/na końcu świata, i za 4 lata też, a do tego czegoś? Jak widzę to chyba jakiś chiński wynalazek

formatting link
? Wolałbym nie wyrzucić 1200zł netto (plus groty po ~100zł) w coś co nie jest sprawdzone ;)

Reply to
BartekK

Japoński. W PL handluje tym renex:

formatting link

A ile osób na tej grupie jest w stanie (albo chce) wydać tyle kasy na gołą lutownicę i kupować groty po kilkadziesiąt zł? W firmie, w której pracowałem po przejściu na bezołowiówkę kupiono właśnie te lutownice, bo z testów wyszło, że pace ma straszne niedoróbki (np. kiepskie mocowanie grota, który powoli sam się wysuwał). Sam mam też ją w domu. Jak na razie nie mam powodów do narzekania.

Reply to
Zbych

Użytkownik BartekK napisał:

Nie piszesz jaki to Xytronic. Ja mam 136, czyli z grzałką ceramiczną, wsuniętą do wnętrza grota a termistor znajduje sie na czubku grzałki, czyli najbliżej końcówki grota. Przenoszenie ciepła jest perfekcyjne ale i tak prawie do wszystkiego używam grota typu śrubokręt. Szpilę od razu wymieniłem. Jeżeli musisz stoswać tak ostry grot i Twoja lutownica źle przenosi ciepło, to może ustaw większą temperaturę? Jest jescze jedno możliwe wyjaśnienie - ustawiasz 350 stopni a lutownica stabilizuje znacznie niżej, czyli domaga się regulacji.

Reply to
Maciek

W dniu 2012-04-11 21:21, Zbych pisze:

A ten odsłonięty grzałko-grot - nie grzeje w otoczenie (i rękę) zbyt mocno? W stworach typu xytronic grzałka jest jednak osłonięta, choćby cieńką blaszką-rurką, wentylowaną, ale główne ciepło wychodzi tylko grotem, a powyżej stożka - jest już osłona termiczna.

Reply to
BartekK

W dniu 2012-04-11 21:51, Maciek pisze:

Używam 168/169, ten model z wskaźnikiem analogowym temperatury. Gdy lutuję "śrubokrętem do rynien" - wystarczy że ustawię 280'C, idzie pięknie ołowiówką, ~320 na bezołowiówke. Przy grocie szpilkowym - mogę ustawić nawet 400'C, lutownica zaczyna w spoczynku dymić, a po przyłożeniu - rozpuści mi cynę na padzie o rozmiarze 0.1x0.1mm, a po sekundzie ta sama cyna mi stygnie i robi się krupą i dalsze lutowanie przypomina grzebanie patykiem w mokrym piasku. Odstawiam na 5s lutownicę - widzę że się grzeje, nagrzewa się - i znów przez sekundę wynikającą z bezwładności termicznej - coś lutuje a potem nic. Tylko palę topnik, a nie lutuję

W ramach desperacji - aby poprawić przepływ ciepła użyłem pasty termo-przewodzącej miedzianej, pomiędzy grot a grzałkę, nic nie pomogło, poza zapachem przy pierwszym włączeniu...

Reply to
BartekK

Weller tez ma duza bezwladnosc termiczna, czyli swojego problemu nie zlikwidujesz.

Jesli wyrobisz finansowo to sprobuj kupic JBC. Na Ebay jest akurat starszy model (jesli Ci nie starczy na nowy sprzet):

formatting link
Do normalnej pracy patrz na kolby 2245 (czyli taka jak z linka), do naprawy nowoczesnych komorek patrz na kolby 2210 (sa bardzo male). Nagrzewa sie blyskawicznie, ma tryb standby, groty starczaja na bardzo dlugo.

Aha, nie ma zadnych z wad Wellera. Odkad kupilismy to do firmy, to nikt nic innego do lutowania nie uzywa - niedlugo bedziemy mieli 10 Wellerow do sprzedania ;-)

Reply to
Jerry1111

W dniu 2012-04-11 22:00, BartekK pisze:

Nie zauważyłem, żeby mnie parzyło, albo żebym musiał cofać rękę.

Reply to
Zbych

W dniu 2012-04-12 08:06, Zbych pisze:

A których grotów używasz? Zastanawiam się które brać od razu:

formatting link
na pewno RX-80HRT1,2D
formatting link
do większych smd (tak by ładnie do pada pasował) oraz RX-80HRT3,2D
formatting link
do rzeczy grubych, ale co do maleństw? GO-RX80HRT0,5C (na rysunku
formatting link
nie widać wielkości jego pola lutującego!) czy GO-RX80HRTSB ?

Reply to
BartekK

Nie potwierdzam, TCP-S 50W24V działa błyskawicznie a groty są nieustannie dostępne, magnetyczna stabilizacja temperatury i duża moc zapewnia wielki komfort a sama rączka lutownicy jest chłodna w czasie pracy co doceniałem lutując po kilkanaście godzin dziennie. Piotr

Reply to
PP

dorzucę kilka słów od siebie nt tej lutownicy (Goot) W firmie gdzie pracuję jest ich kilkadziesiąt, sam jej używam, nie chcę jej zbytnio chwalić ale to jedna z lepszych lub nawet najlepsza jakich używałem. Najlepsze w niej to: grot nagrzewa się kilka sekund, łatwo go wymienić nawet jak jest gorący, trzeba tylko trochę uważać na paluchy.Jest trochę funkcji typu usypianie po dłuższej bezczynności, nie wiem czy we wszystkich ale w niektórych modelach budzenie po przyłożeniu grota do gąbki.Gdyby nie ta cena to miałbym taką w domu.

W
Reply to
W

W dniu 2012-04-12 18:24, W pisze:

No i przekonaliście mnie. Już kupione ;)

Reply to
BartekK

pewnie zaraz się wszyscy obrażą, ale może mi Ktoś napisać jak niby taką lutownicą polutować wylutować scalaki smd? lub zwykłem dwu końcówkowe elementy smd?

Reply to
identifikator: 20040501

Dużą ilością 'cyny'. Np. stop Newtona chyba, ze musi być ROHS to wtedy sam stop cyny z bizmutem. A najlepiej imo odżałować te 300zł na hotair, bo lutowanie drobnicy 603..402, czy czegoś w QFN znacznie ułatwia.

Reply to
Michoo

W dniu 2012-04-12 19:16, identifikator: 20040501 pisze:

ale jaką "taką lutownicą"? Hotair? kolba?

Reply to
BartekK

no tą którą wybrał pytający, napisał, że chce do SMD, no to pytam, jakim cudem?

Reply to
identifikator: 20040501

5 Wellerow co u nas poszlo w odstawke to wlasnie TCP-S. One nie sa zle, ale JBC z nimi wygrywa. Jedyne co jest IMO tylko niewiele gorsze to Weller MT1500, ale juz od dluzszego czasu nie sa produkowane.

Przyklad: Lutownica w 'standby', grot ma 150 stopni. Podnosze lutownice i w ciagu

3s grot ma 350 stopni i ladnie sie lutuje.
Reply to
Jerry1111

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.