DCF77 - to jeszcze działa?

W dniu 12/05/2021 o 20:19, jedrek pisze:

Przykład profesjonalnego serwera czasu, który ma funkcję korelacyjnego odbioru sygnału DCF77:

formatting link
Z dekadę temu krążył projekt takiego odbiornika na dsPIC, zapewne do wygooglania w archiwach... Tu coś bardziej świeżego:
formatting link
Ponad dekadę temu również bawiłem się w odbiór tego sygnału, ale nie w czasie rzeczywistym, ale offline, tj. rejestrowałem sygnał DCF (razem z sygnałem 1 pps z odbiornika GPS jako referencji) i dalej obrabiałem to na komputerze. Po uwzględnieniu opóźnienia związanego z dystansem uzyskiwałem zgodność z sygnałem GPS na poziomie bodajże kilkunastu mikrosekund (a wydaje mi się, że były jeszcze rezerwy by tę precyzję zwiększyć).

Co najmniej od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku:

formatting link

Odbiornik wykorzystujący modulację fazy sygnału DCF można zrobić lepiej lub gorzej i można wejść w temat naprawdę głęboko bawiąc się w uzyskiwanie coraz to lepszej precyzji i coraz to lepszej zdolności do wyławiania słabego sygnału z morza szumów... Czy analizie korelacjnej będzie poddawana tylko jedna sekunda, czy może znacznie dłuższy odcinek czasu? No właśnie: czy w ogóle korelacja, a może jakaś inna miara statystycznej odległości sygnału od wzorca?... Może się okazać, że skończymy bawiąc się jakimiś sieciami neuronowymi czy innymi metodami sztucznej inteligencji. :-)

Jak wspomniałem odrobinkę niegdyś bawiłem się tematem i nawet niedużym kosztem całkiem fajne rezultaty uzyskałem, ale co jeszcze można by zrobić i co jeszcze można by przetestować, to już w ogóle lawina pomysłów była! Super temat... :-)

Z drugiej strony za max. kilkadziesiąt zł mamy gotowca w postaci odbiornika GPS, który oferuje o co najmniej rząd wielkości lepszą precyzję... a za parę zł więcej kilka rzędów lepszą...

Jakiś czas temu słuchałem sobie jakiegoś podcasta w którym była mowa o analizowaniu sygnałów pomiarowych w projekcie LIGO w którym z morza szumów wydobyć trzeba sygnały fal grawitacyjnych i jakoś to, do pewnego stopnia, przypominało to moje wprawki z odbiorem sygnału DCF. :-) Zatem, być może dla kogoś, zabawa w zaawansowany odbiór DCF okaże się wprawką dla bardziej ambitnych projektów... Polecam! :-)

pzdr mk

Reply to
mk
Loading thread data ...

Znacznie dłuższy. Kod powtarza się w cyklu dobowym, szkoda nie skorzystać. Przecież to nie musi być korelacja obliczana na tych samych superdokładnych danych, znakomicie sprawdzą się techniki multi-interval. Cykl sekundowy korelujemy tak, minutowy siak, dobowy jeszcze inaczej. Taki wynalazek się poprawnie zsynchronizuje nawet przy zupełnym braku pełnych ramek. Trochę sobie dosynchronizuje z jednej, trochę z drugiej, a pamięć jest tania, można grube dni w niej trzymać. W DCF (i GPS) dokładnie wiadomo, czego szukamy.

No właśnie: czy w ogóle korelacja, a może jakaś inna miara

Korelacę się dobrze liczy za pomocą FFT, trochę szkoda czasu na wymyślanie koła.

Jeśli przestaniemy używać marketingowego terminu "sztuczna inteligencja" i wrócimy do poprawniejszej "statystyka obliczeniowa", to element magiczny znika i zostaje sama porządna matma. :-)

Ale nie działa w budynku, a DCF działa. Nie zawsze się da wystawić antenkę za okno.

Ja również. Lekturę proponuję zacząć tu:

formatting link
Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.