DCF77 - to jeszcze działa?

Wróciłem do jednego ze swoich starych projektów - zegara mikroprocesorowego na elementach retro (m.in. WDC65C02, MC6860, M6242B). Zegar jako taki działa, teraz chciałem dodać ostatnią funkcjonalność - synchronizację czasu pod DCF77, wykorzystując współczesny moduł zakupiony parę lat temu w Kamami.

formatting link
Od strony sprzętowej pomiar długości impulsów jest zrealizowany na MC6840 - na wejście jednego z liczników co 25 ms podawany jest sygnał zegarowy. Licznik ten jest skonfigurowany w trybie pomiaru długości impulsu na wejściu "gate". Tak więc jeśli linia podłączona do wejścia gate zostanie sprowadzona do stanu niskiego i potem wróci do wysokiego, zostanie wygenerowane przerwanie w którym uzyskam informację o tym, przez ile 25ms impulsów wejście było w stanie niskim. Do wejścia "gate" oczywiście podłączony jest odbiornik DCF.

Wszystko z osobna zdaje się działać. Licznik generuje przerwania, informacja o długości impulsu jest odczytywana. Stan wyjścia modułu odbiornika DCF77 zmienia się chociażby pod wpływem zakłóceń (zasilacze impulsowe, komputery). Sporo "śmieci" potrafi wygenerować też samo podłączenie zegara przez RS232 do komputera - wtedy na linii DCF77 pojawia się sporo krótkich, losowych impulsów.

Problem polega na tym, że jeśli zapewnię układowi w miarę spokojne warunki (brak pracujących komputerów i zasilaczy w bezpośrednim pobliżu) to nie odbiera on absolutnie niczego. Linia pozostaje martwa - nawet późną nocą nie pojawiają się na niej ramki DCF77.

Ktoś mógłby potwierdzić, czy ten nadajnik jeszcze działa? Nie mogę znaleźć w Internecie żadnej informacji o jego wyłączeniu.

BTW byłem też zmuszony przedłużyć połączenie modułu odbiornika z antenką ferrytową za pomocą dwóch przewodów miedzianych w izolacji, bo oryginalne wyprowadzenia były zbyt krótkie i zbyt delikatne. Przy tych częstotliwościach jest chyba jednak dodatkowe 10 cm przewodów nie powinno rozstroić anteny ferrytowej...

Ktoś ma jakiś pomysł co do przyczyny takiego zachowania układu?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 28/03/2021 o 01:22, Atlantis pisze:

Działa, dziś mój zegar się zsynchronizował i przeszedł na czas letni.

Możesz sprawdzić samodzielnie korzystając z odbiornika sdr online:

formatting link
modulację CW i wpisujesz częstotliwość 77.5 kHz.

pzdr mk

Reply to
mk

in <news:605fcc5c$0$553$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl>

user Atlantis pisze tak:

W Londynie w domu z cegły nie działa. Okna na zachód. Trzeba postawić na parapecie żeby załapał. Budzik Auriol z Lidla.

formatting link

Reply to
PiteR

W dniu 2021-03-28 o 01:22, Atlantis pisze:

Działa, szybko chyba go nie wyłączą.

A jednak rozstroiłeś, trzeba dostroić, zrobić dokładny generator na np procku z cewką i dostroić moduł, poza tym nie wiem gdzie mieszkasz ale antena musi być ustawiona dokładnie np Bielska-Białej na zachód tzn po długości ma tworzyć kąt prosty z zachodem i być daleko od wszelkiej nowej elektroniki która sieje niemiłosiernie.

Reply to
Janusz

Ok, dzisiaj nad ranem udało mi się coś odebrać. Chyba faktycznie współczesna elektronika była za blisko, bo zaczęło działać po wyniesieniu nieużywanego pokoju. Do wyjścia modułu DCF77 podłączyłem bramkę MOSFET-a sterującego LED-em i faktycznie miganie było zgodne z tym, jak powinien wyglądać właściwy sygnał. Podejrzewam, że poprzednio n wejściu nie było niczego, bo moduł interpretował ciągłe zakłócenia jako niemodulowaną nośną.

Niestety, pomimo dłuższego oczekiwania zegar się nie zsynchronizował. Dopiero po ponownym przyjrzeniu się diodzie doszło do mnie co może być nie tak. W błąd wprowadził mnie ten artykuł:

formatting link
A konkretnie ten wykres:

formatting link
Widać na nim, że początek kolejnej ramki jest oznaczany stanem niskim przez sekundę, podobnie jak stan niski przez 100 ms oznacza 0 a prze 200 ms 1. Wikipedia podaje jednak, że nowa ramka jest oznaczana brakiem redukcji poziomu sygnału przez jedną sekundę. MC6840 potrafi tylko mierzyć długość impulsów w stanie niskim. Chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc zanegowanie sygnału i mierzenie przerw między impulsami na zasadzie:

1) 975-2100 ms - nowa ramka 2) 875-925 ms - zero 3) 775-825 ms - jedynka

Jest jakiś błąd w tym rozumowaniu?

Reply to
Atlantis

W dniu 2021-03-28 o 01:22, Atlantis pisze:

Działa, wszystko co mam na DCF77 ładnie rano wstałem i było przestawione.

Reply to
Irokez

No i mogę sobie sam odpowiedzieć - takie podejście skomplikuje odczyt bitu 58 (bit parzystości) bo przerwa po nim zleje się brakiem impulsu oznaczającym początek kolejnej ramki.

Hmm... Czy lepszym pomysłem będzie mierzenie czasu jaki upłynął pomiędzy kolejnymi przerwaniami od pomiaru długości impulsu? Wtedy wiedziałbym, że jeśli od poprzedniego impulsu minęło więcej niż 975ms, to zgłaszana wartość jest pierwszym bitem nowej ramki.

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:605fcc5c$0$553$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Dziala. Wczoraj mi sie zegar zaktualizowal, ale na poczatek ustawil sie na stary czas.

Wroclaw, blok w wielkiej plycie, ocieplony ...

Inny zegarek od paru lat przestal lapac ... ale to chyba wina zegarka.

J.

Reply to
J.F.

in <news:60620207$0$549$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl>

user J.F. pisze tak:

Lubię obserwować ja on to robi bo zamiata dużą wskazówką.

Reply to
PiteR

W dniu 2021-03-29 o 18:36, J.F. pisze:

Miałem już wyrzucić do elektrośmieci pewien zegarek, który ogłuchł był na sygnał DCF całkowicie, ale dałem mu szansę w postaci *nowych baterii*. I zadziałało.

Reply to
PeJot

Użytkownik "PeJot" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:s3t3ot$lsc$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org... W dniu 2021-03-29 o 18:36, J.F. pisze:

Na to wpadlem - nie pomoglo. Nie pomoglo tez wyniesienie poza blok.

Hm, a moze by go tak na wysokosc wyniesc? Czy zmontowac sobie nadajnik DCF do testowania ?

Bo w srodku to pewnie nic nie zastane - kropla plastiku, antena.

Zegarek swoja droga tez Auriol z Lidla, ale wskazowkowy (glupota nawiasem mowiac).

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-03-29 o 19:51, J.F. pisze:

Mam takich DCF Lidl_edyszyn kilka i ostatnimi czasy wszystkie twardo trzymają sygnał.

Reply to
PeJot

W dniu 2021-03-29 o 19:51, J.F. pisze:

Mój wskazówkowy łapał nowy czas kilka godzin i to po zmianie baterii. Może przed wyrzuceniem obrócić o 90 stopni. W środku jest antena ferrytowa. (z natury kierunkowa)

Reply to
t-1

W dniu 28.03.2021 o 11:06, Atlantis pisze:

Chyba coś zamotałeś z tym wykresem. DCF wysyła sygnały 100 i 200ms. Brak sygnału to początek transmisji. Reszta zależy od odbiornika. Jeśli daje stany wysokie 100 i 200ms, to da się po prostu zanegować sygnał i mierzyć te impulsy jako stan niski. Nie wiem po co kombinujesz z przerwami. Przy pomiarze należy uwzględnić zakłócenia i nie mierzyć precyzyjnie, bo jest niemożliwe żeby sygnały miały zawsze dokładnie 100 i 200ms. Trzeba przyjąć jakieś zakresy od - do np. dla 100ms to 90 -

110ms albo nieco więcej. Kiedyś dawno temu robiłem taki zegar i wtedy korzystałem z symulatora DCF. To był prosty układ symulujący nadajnik. Dało się przetestować działanie zegara. W sieci na pewno są schematy i wsady. Łatwiej będzie testować niż na żywca.
Reply to
szod

W dniu 28.03.2021 o 01:22, Atlantis pisze:

Zmienić na ESP32, synchronizować z NTP, kropka.

Reply to
Jakub Rakus

Jakub Rakus snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

Jeśli masz WiFi w zasięgu.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Działa, ale modulacja AM jest do bzdurek typu własnie takie zegarki. Ani to dokładne, ani niezawodne. Chcesz mieć lepiej, to tam jest jeszcze PM. Jak masz trochę pamięci i mocy obliczeniowej, to możesz pójść nawet w odbiór korelacyjny i wyciągać sobie sygnał głęboko spod szumu.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Ich to w sumie jest kilka. Służą m.in. do zdalnego sterowania siecią energetyczną.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

"szod"

Swego czasu AVT wypuściło taki emulator DCF AVT5050 (mieli dwa w historii, jego poprzednikiem był AVT423 na pamięci EPROM z Elektroniki Praktycznie

1998/4) ale wsad ten AVT5050 miał skopany, bo nawet nie potrafił ustawić ich kitu AVT-217 Zegara DCF, bo skopali początek nowej ramki. Nowa ramka (czyli w praktyce ta sama ramka od nowa transmitowana) zamiast zacząć się równo na początku sekundy 00 zaczynała się z poślizgiem ~200ms, a program zegara dopiero zatwierdzał dane z zakończonej właśnie ramki gdy pojawiał się prawidłowy impuls 00 nowej ramki. Pisanie do autora aby poprawił wsad pozostało bez odzewu. Może ktoś z programistów poprawi wsad i dopisze tam z naście kolejnych minut? Niektóre zegarki potrzebują kilka razy potwierdzić kolejne ramki, na jednej ramce zegar uznaje, że dane są jeszcze niepewne i taki emulator z jedną tylko ramką, w dodatku skopaną na końcu, nie wnosi nic sensownego do tematu w obecnej wersji wsadu.
Reply to
jedrek

"Piotr Wyderski"

Powstał gdzieś taki projekt odbiornika? Tę modulację od zawsze mieli, czy w ostatnich latach wprowadzili?

Reply to
jedrek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.