Czy ładowarka AC impulsowa może być zasila

Reply to
Marek Dzwonnik
Loading thread data ...

ROTFL

Reply to
Marcin

Czy jak mam 6 paneli PV w szere...stringu, gdzie każdy daje 30-32V na obciążeniu, to mogę bezpośrednio pod nie podpiąć np. ładowarkę od komputera i będzie działać?

Pytam bo tak usłyszałem.

Reply to
Mateusz Bogusz

Ogolnie: raczej mozesz, ale pewnosci nie ma. Te ładowarki/zasilacze impulsowe i tak zaczynaja od wyprostowania napiecia, i DC im nie przeszkadza.

Ale:

-mogą miec wbudowane PFC, ktore na DC ... tez powinno dobrze dzialac, ale kto wie, co wymyslili,

-kwestia uziemienia i ochrony porażeniowej ... ładowarki zazwyczaj izolowane, a bolca nie maja, lub sluzy do podlaczenia ekranu chroniącego przed emisją fal radiowych, ale o jakims wyrownaniu potencjalow mozna by pomyslec. Zeby jakis przypadkowy ladunek elektrostatyczny nie urósł do kV, albo zeby piorun nie zabil.

- ogniwa maja 30-32V zapewne bez obciążenia, a pod obciązeniem spada. albo to pod obciązeniem, a bez obciązenia rosnie. Ogolnie - trzeba sie spodziewac duzego zakresu napiec, na szczescie te zasilacze czesto projektowane na zakres np 110-260V. Ale zeby nie pojawilo sie za duzo przy pelnym sloncu.

J.

Reply to
J.F

Dużo tych "ale" ;-)

A tak z innej beczki - każdy agregat prądotwórczy generuje "ładną sinusoidę" na wyjściu? Czy takim typowym agregatem z marketu (o ile mocy nominalnej wystarczy) to mogę zasilać falownik np. lodówkę lub wręcz pompę ciepła (jednofazową o mocy <= 3KW)?

Reply to
Mateusz Bogusz

Niektóre kontrolery PFC nie zaczną działać, dopóki nie wykryją przejścia przez zero. I wtedy na wyjściu masz tętniące 320V DC zamiast

380V - zasilacz może nie ruszyć, może nie osiągać napięcia wyjściowego, mogą zadziałać zabezpieczenia i się wyłączy a w najgorszym przypadku może się przegrzewać i zepsuć.

PFC jest obowiązkowe w zasilaczach komputerowych o mocy ponad 75W. W zasilaczach oświetlenia o mocy ponad 25W wysoki PF można realizować hybrydowo - np. są flybacki modulujące moc w zalezności od napięcia wejściowego i zapewniające wysoki PF.

Panele warto uziemić.

100-240 na nalepce, konstrukcyjnie 85-265V AC - co daje zakres DC 125-375V

Maksymalne napięcie paneli jest zazwyczaj ściśle określone.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 07.10.2022 o 08:56, Mateusz Bogusz pisze: > Czy jak mam 6 paneli PV w szere...stringu, gdzie każdy daje 30-32V na > obciążeniu, to mogę bezpośrednio pod nie podpiąć np. ładowarkę od > komputera i będzie działać? >

Nie spotkałem jak dotąd zasilacza impulsowego z 220VAC/50Hz AC-DC (wiem, w każdym sklepie są :), zawsze jest to mostek prostowniczy i zasilacz DC-DC opcjonalnie poprzedzony PFC.

PFC są:

- pasywne, umieszczone po stronie AC, ale są to ciężkie i obecnie już chyba nie stosowane rozwiązania, dadzą sobie radę z DC.

- aktywne, umieszczone za prostownikiem, czyli przetwornica DC-DC step-up, powinny dać sobie radę z DC.

Sama przetwornica DC-DC też da sobie radę z DC. Prostownik na wejściu też da sobie radę z DC.

Co do zakresu napięć, na obudowie przeważnie masz podany zakres dla AC, ale w katalogach przyzwoitych producentów masz już AC i DC.

Np. dla przetwornicy Mean Well z serii LSP-160 zakres napięć wejściowych określony jest jako: 100 ~ 264VAC, 141 ~ 370VDC. Pamiętasz pierwiastek z dwóch? On Ci pomoże przeliczyć zakres AC na DC.

Oczywiście, to co piszę sprawdzi się pewnie w 95% przypadków. Zawsze się może trafić jakaś cudowna konstrukcja, która się mocno zdziwi, na widok DC.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2022-10-07 o 12:47, Andrzej W. pisze:

No a co z optymalnym obciążeniem paneli?? są 2 wyjścia: 1. będą niedociążone więc wystąpi strata mocy

  1. będą przeciążone i napięcie gwałtownie siądzie i to wszystko zmienne w funkcji oświetlenia
Reply to
dolczak

Agregat produkuję ładną sinusoidę bez obciążenia. Częstotliwość i napięcie też fluktuują. Jeżeli Twojemu falownikowi to nie przeszkadza to OK.

Są też agregaty z inwerterowe (mają wbudowany falownik)

c.

Reply to
Cezar

Dnia Fri, 7 Oct 2022 12:47:56 +0200, Andrzej W. napisał(a):

Np. prostownik jednopołówkowy na wejściu :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Skoro agregat (załóżmy) ma AVR to jaki jeszcze cel ma spełniać ten falownik?

Reply to
Mateusz Bogusz

W dniu 07.10.2022 o 08:56, Mateusz Bogusz pisze:

Witam. Bez problemu zasilam laptopa z 6 paneli połączonych szeregowo. Nic się nie dzieje. Oczywiście moc dostępna na panelach musi być większa od pobieranej przez laptopa. Michał

Reply to
m

Moze pradnica pracuje na wyzszej czestotliwosci czy 3 fazach, albo ma wirnik z magnesami stalymi, a chca miec porzadne napiecie wyjsciowe.

Tylko ... sinusoidalny ten inwerter, czy prostokątny ...

J.

Reply to
J.F

"Inwerter generuje najbardziej stabilne napięcie na wyjściu generatora. Energia z generatora jest dostosowywana przez elektronikę falownika dokładnie do sinusoidalnego wyjścia 230 V / 50 Hz. Dlatego agregat inwertorowy często ma bardziej stabilne napięcie na wyjściu niż w konwencjonalnym gnieździe. Jest to jeden z powodów, dla których agregaty inwerterowe są zalecane do zasilania wrażliwych urządzeń."

To reklama czy to prawda?

-

formatting link

Reply to
Mateusz Bogusz

Moje wrazliwe oko wychwytuje "dostosowywana" a nie "sinusoidalne".

Tzw "sinusoida aproksymowana prostokątem"?

Moze byc w tym troche prawdy, ale stary generator powinien miec jakąś stabilizacje napięcią. A urządzenia ... IMO - coraz mniej wrazliwe.

J.

Reply to
J.F

I mają stare generatory stabilizację napięcia. Jak ma prądnice prądu przemiennego to częstotliwość robi prędkość obrotowa. Jak się zwiększa obciążenie to spada napięcie i prędkość obrotowa. To automat daje więcej paliwa rośnie częstotliwość i napięcie. Tolerancja napięcia w sieci jest duża. W bardzo starym agregacie prądotwórczym widziałem regulator odśrodkowy Watta który regulował prędkość obrotowa silnika spalinowego.

Reply to
Zenek Kapelinder

Czyli jak w kosiarce.

Reply to
Mateusz Bogusz

IMO - na czestotliwosc odbiorniki malo wrazliwe. Moze zwykle transformatory wrazliwsze, ale przeciez sie juz prawie nie uzywa.

Nie taka znow duza. A wyjscie poza dopuszczalny zakres teoretycznie moze grozic uszkodzeniem odbiornika.

J.

Reply to
J.F

Nie wiem nie mam kosiarki i miec nie chce. Za to potrzebuje prąd niezależny od sieci. Zanabylem drogą kupna, zajebać sie nie dało, przetwornice. Wrażliwi i pierdolnięcie niech teraz nie czytają bo będzie nazwa. AZO 600/1200. Sinusoida taka jak w sieci. Jest w stanie zasilić nieduży kompresor na 230V o mocy 500W i ma jeszcze trochę rezerwy. Lodówka z agregatem o mocy ok 50W też startuje. Miałem kupić agregat z falownikiem ale wygląda na to że przetwornica załatwi sprawę bardziej wymagających odbiorników a byle jaki agregat zasili te ordynarne i naładuje akumulator. Chwilowo szukam akumulatora dobrego, taniego. Wychodzi że złożony z sześciu akumulatorów 2V300Ah do wózka widłowego będzie najlepszy. A może sam złoże agregat. Silnik 200 używany alternator 150. Tylko czy jest sens jak za 650 złotych można kupić nowy?

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.