czy dobrze policzyłem ?

Chcę zrobić źródło prądowe 5-10 mA zo graniczeniem napięcia do 10-12 V. Będę tym ładował baterią akumulatorów NiCd (12V)- ładowanie regeneracyjne nadmierniwe rozładowanych baterii.

Najłatwiej zrobić to chyba na maa723, który mam w rupieciach. schemat wewnętrzny kostki :

formatting link
strona

  1. Próad wyjsciowy będzie ograniczony (regulowany) w kalsycznym układzie z użyciem tranzystora Te. Gdy działa ograniczenie pradowe prąd wyjściowy jest sumą pradu UBE Te /Rogr i pradu kolektora Te. Ten zaś może być w ekstremalnych warunkach równy prądowi źródła prądwego zasilającego kolektor TB wzmacniacza różnicowego. Prąd tego źródła:

  1. Napięcie emitera tranzystora w źródle prądowym:= ((6.2V - 0.7V )/ (15K
  • 0.5 K) )* 0.5 K
  1. prąd źróła = U ( z punktu1) /1 (mA)= 0.17 mA

Czyli nając na uwadze zastosowanie (prąd wyjściowy całego układu w granicach 5 mA) do pominięcia.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

W takim zastosowaniu wystarczą 2 tranzystory bez 723:

formatting link

Reply to
j.r.

Dnia Sun, 27 Nov 2011 13:27:31 +0100, j.r. napisał(a):

a w nim te 2 tranzystory + ograniczeie napięcia.

Reply to
Marek

Po co ograniczenie napięcia dla prądu 10mA skoro użyjesz zasilacza o napięciu poniżej dopuszczalnego dla tego akumulatora?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W takim zastosowaniu dałbym rezystor. Zasilacz wskazany o jak najwyższym napięciu. Ale nawet napięcie 24V (zasilane przemysłowe) daje rozrzut prądu

5-10mA. Zasilanie 24V rezystor 2k4 przy akumulatorze 12V daje prąd 10mA podczas zwarcia Uak=0 Przy Uak=12V daje 5mA, przy Uak=8V 6,7mA. Nie wiem jaka jest pojemność akumulatora ale jeżeli to ~500mAh to można spokojnie pominąć zenerkę równolegle z akumulatorem (0,01 Q) Taki układ naładuje wtedy akumulator do pełna w około 120godz. więc jak w piątek pracownik wrzuci akumulatory do ładowarki i zapomni to w poniedziałek będą naładowane w 50% pomijam fakt że I=0,01Q można ładować przez długi czas. Szybkie ładowarki mają prąd doładowania na poziomie 50mA.
Reply to
Desoft

W sumie to by wystarczyło, bo przecież prąd nie jest wartościa krytyczna.

Masz może jakieś linki odnosnie "higieny" akumulatorów NiMh ?? Mam na myśłi głownie takie próby podładowywania niskim pradem, jakei wartości sa dopuszczlne i jak długo ?

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@40tude.net...

Chyba każde akumulatory mają jakiś określony prąd pod który można je podłączyć wieczyście. Jeśli te 5..10mA jest poniżej tego prądu (a przypuszczam, że jest) to według mnie w ogóle nie musisz ograniczać napięcia. Można na przykład podłączyć pod zasilacz 15V przez rezystor 1k. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.