Czy źródło prądowe może uszkodzić półprzewodnik

Mam takie pytanie: Czy źródło prądowe o wydajności np. 10mA A tak dokładnie to napięcie 60V podane przez rezystor

6kOhm - czyli 10mA może uszkodzić element półprzewodnikowy, np. bramkę tranzystora MOS. Jeżeli nastąpi przebicie (przy 10mA) to będzie chyba nieniszczące przebicie. Tak mi się wydaje, ale może wypowie się ktoś bardziej doświadczony w tej kwestii

Leszek

Reply to
Leszek
Loading thread data ...

Użytkownik "Leszek" <leszek snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cpik83$kub$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl

Jeżeli to będzie przebicie lawinowe w złączu p-n to ma szanse być nieniszczące. O ile nie przekroczy się rozsądnej mocy strat. W przypadku bramki MOS-a spodziewałbym się raczej trwałego uszkodzenia. Ale odpowiadam intuicyjnie, bo mechanizmy przebicia w tlenku bramkowym ćwiczyłem ...naście lat temu i mało co z tego pamiętam.

Reply to
Marek Dzwonnik

Leszek <leszek snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Przebicie złącz P-N będzie raczej nieniszczące, chyba, że mowa o np. złączach p- JFETów wejściowych w opampie (raczej maciupcie dopuszczalne moce strat). Przebicie bramki MOS będzie IMO trwale niszczące.

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik Leszek napisał:

  1. Prąd będzie płynął tak długo aż naładuje się pojemność MOS-a.
  2. Po przekroczeniu napięcia przebicia bramka tranzystora MOS zostanie trwale uszkodzona. Wniosek: nawet nie zdążysz powiedzieć "o ..." .

eL eS

Reply to
Łukasz Sokół

O ile bramka nie jest zabezpieczona wbudowanymi diodami - co nie jest rzadkim zjawiskiem we współczesnych MOSFETach.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Ale wróżka grupowa ma wolne i nie wie jaki to tranzystor...

:)

eL eS

Reply to
Łukasz Sokół

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.