Czy akumulatory LiIon można łączyć równolegle?

Witam Jest sobie taka konstrukcja na

formatting link
właśnie nie za bardzo jestem pewien, czy tak można... A jak je tak połączone ładować?

Reply to
M.F.C.
Loading thread data ...

Mozna. Przynajmniej producenci padajacych baterii do notebookow tak uwazaja :-)

Normalnie.

J.

Reply to
J.F.

W sumie chyba można, ładować można normalnie, napięcie jest wspólne dla wszystkich, tylko prąd maksymalny musi być odpowiednio dobrany. Nie dam głowy, ale przypuszczalnie prąd maksymalnym usi być taki, że jakby popłynął przez jedno ogniwo, to by mu nie zaszkodził... . A tak swoją drogą - to jest impulsowa przetwornica, czy jakby zrobić przetwornicę, która działa przy wyższym napięciu ale niższym prądzie (połączenie szeregowe akumulatorów), to jej sprawność nie byłaby podobna?? Oczywiście nie mówię, żeby do tego układu podłączyć wyższe napięcie, albo budować coś na tym scalaku... tak tylko się zastanawiam, co by było lepsze :)... .

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

mozna, pod warunkiem ze sa z jednej partii produkcyjnej. pozdrawiam rom

Reply to
TOMASZ ZWINKA

  1. Jeśli chodzi tylko o zwiększenie pojemności (czytaj: pobierany prąd mógłby być dostarczany przez jedno ogniwo) to możesz łączyć do woli, byle ogniwa były jednego typu chemii.
  2. JEśli oczekujesz większej wydolności prądowej, niż ma jedno dowolne ogniwo, to ogniwa muszą być z jednej serii produkcyjnej. Inaczej masz sytuację, gdzie w pewnym momencie rozładowania charakterystyki ogniw się rozjadą i jedna cela przejmie na jakąś chwilę cały prąd obciążenia. Jeśli prąd jest mały (pkt. 1) to pakiet się sam wyrówna, a jak ciągniesz zdrowo, to masz sytuację prowadzącą do padów baterii w laptopie...

Ładowanie - normanie, jak by to było jedno, duże ogniwo, przy czym prąd ładowania nie powinien być większy, niż gdybyś ładował pojedyncze ogniwo (dla p. 1) lub może być nieco większy dla identycznych ogniw.

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.