czujnik temperatury z dokladnoscia 0.1C do arduino

witam, Dostepne czujniki maja dokladnosc 0.5C (ds18b20, LM35) szukam czegos z dokladnoscia 0.1C, znacie takie?

pzdr, w.

Reply to
walker
Loading thread data ...

wycofuje temat, poniewaz nie ma az tak dokladnego

Reply to
walker

Są. Tylko trzeba sobie samodzielnie wykalibrować. I nie buduj go chyba, że chcesz robić doktorat. K.

Reply to
John Smith

niby jak mozna go sobie samemu wykalibrowac?

Reply to
walker

W programie robisz korektę. Tu są przykładowe kalibratory

formatting link

Reply to
wowa

A niby posiadając termometry wzorcowe i wiedzę jak to zrobić, albo niby posiadając etalony temperatury i wiedzę jak to zrobić. Tyle, że termometr o dokładności lepszej niż 1°C dla zwykłego użytkownika jest potrzebny na niby. K.

Reply to
John Smith

a ktory daje wieksza dokladnosc w przypadku wlasnej kalibracji? ds18b20 czy LM35?

Reply to
walker

Użytkownik "John Smith" snipped-for-privacy@buziaczek.pl napisał w wiadomości news:lgc27d$tbv$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Jako zwykły użytkownik jednak wolę aby mi termometr nie pokazywał 37,6 gdy mam 36,6 :). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dlatego takie termometry powinni produkować wyspecjalizowani producenci którzy znają się na swojej robocie a nie jakieś chińskie "cuśtam". W tej samej grupie produktowej są jeszcze termometry o klasie

0.05°C i tu już zdecydowanie nie powierzyłbym swojego życia byle szajsowi. K.
Reply to
John Smith

Ja używam LM335, oczywiście po przeciwdziałaniu samopodgrzewania się czujnika które w wolnym powietrzu swobodnie waha się między 0.5-0.8°C i nie daje się prosto skompensować. Przy takich dokładmościach ważne też jest izotermiczne położenie przewodów do czujnika. O doborze statycznej krzywej korekcyjnej ledwie wspomnę, bo to "oczywista oczywistość". K.

Reply to
John Smith

W dniu 19.03.2014 11:52, walker pisze:

Bardzo dokładny jest czujnik zawierający 2 kwarce o różnych cięciach, a więc o różnych charakterystykach temperaturowych. Były nawet zegarki (naręczne) kompensujące wpływ temperatury na tej zasadzie, podobno dokładność 2 s/rok. Ale pewnie nie o to chodzi.

Reply to
Cezary Grądys

Wystarczy jeden kwarc z przebadaną krzywą częstotliwości z funkcji temperatury. Rozwiązanie nieodporne na starzenie się kwarcu, które sięga

5ppm/rok. Ale lokalnie po kalibracji to bardzo dokładne rozwiązanie. K.
Reply to
John Smith

W dniu 2014-03-19 11:52, walker pisze:

Dokładnością czy rozdzielczością? przykładowy DS18b20 ma jaknajbardziej większą rozdzielczość, a dokładność - to już zależy jak skalibrujesz.

Reply to
BartekK

W dniu 2014-03-19 20:44, BartekK pisze:

Ale musiałby kalibrować przynajmniej raz na dwa miesiące, ten czujnik pływa w czasie. Generalnie pomiary z dokładnością 0.1 K to nie jest prosta sprawa. W domu do zrealizowania, ale raczej w kategorii "naukowiec amator".

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2014-03-19 21:14, Paweł Pawłowicz pisze:

W ogóle pomiar temperatury - im bardziej w niego wnikać - okazuje się bardziej problematyczny, niż się wydawałoby, np to co wydaje się "proste i dokładne" - jak zwykły rtęciowy termometr i pomiar 36.6'C ...

Reply to
BartekK

W dniu 19.03.2014 20:07, John Smith pisze:

Jakby nie patrzyć do pomiaru tej częstotliwosci potrzebujesz wzorca, a więc drugiego kwarcu w mierniku (lub czegoś dokładniejszego).

Reply to
Cezary Grądys

Użytkownik "Cezary Grądys" snipped-for-privacy@wa.onet.pl> napisał w wiadomości news:lgduja$8e9$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Trzeba tylko temu wzorcowi zapewnić termostat z dokładnością 0.1K :).

Kwarce zegarkowe są tak robione, że mają w okolicy 25 st C poziomą ch-kę temperaturową. Nie zaglądając do dokładniejszych danych przypuszczam, że pracujący w tym punkcie charakterystyki kwarc zegarkowy mógłby się mniej odsunąć przy zmianie jego temperatury o 1K niż kwarc pomiarowy przy zmianie o 0.1K.

Ale chyba zamiast super stabilizować kwarc odniesienia lepiej oba narazić na mierzoną temperaturę i opierać się na różnicy ich ch-k. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 20.03.2014 09:50, Piotr Gałka pisze:

No właśnie, taki zegarek naręczny widziałem, chcieli mi sprzedać, ale nie kupilem bo 4kzł kosztował. Jakieś 20 lat temu. W zegarku to jedyna rozsądna możliwość.

Reply to
Cezary Grądys

W dniu środa, 19 marca 2014 11:52:25 UTC+1 użytkownik walker napisał:

Poczytaj to:

formatting link

Reply to
blitzbauelektro

W dniu 2020-05-25 o 11:43, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

miał na to 6 lat...

Reply to
Irokez

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.